No Longer Music

No Longer Music eshte nje grup dhe teater muzikor ungjillizues, me produksion te drejtuar nga David Pierce. Per me shume se 30 vjet, NLM e kane perdorur skenen per te komunikuar Ungjillin e Krishtit ne lokale nate, sheshe qyteti dhe festivale, per te rinjte qe nuk do te shkelnin kurre ne nje kishe.

Shfaqja e No Longer është një përshkrim dramatik dhe bashkëkohor i historisë së Jezusit, qe perfshin nje skene te fuqishme te kryqezimit dhe ringjalljes, e cila është e orientuar drejt kulturës globale të të rinjve, duke filluar nga mosha 17-30 vjeç. Shfaqja  përdor një përzierje krijuese të gjallë, muzike moderne, drama ne skene, kercim, arte cirku, video projeksione dhe efekte speciale për të paraqitur një mesazh te pershtatshem, por të qartë të Ungjillit.

“Ne kemi kaluar kohe me Chad Johnson nderkohe qe ishim ne turne ne Europe dhe kemi zbuluar qe kemi te njejten zemer dhe ADN per t’i arritur njerezit per Jezusin! Keshtu qe, vendosem te bashkonim forcat, duke e ditur se se bashku mund te ishim me te forte.”

 

What Are We Dying For?, eshte albumi me i ri i tyre i lancuar ne  15 qershor 2017:

 

1. What Are We Dying For?
2. Next To Me
3. Dark Nights Big Waves
4. You Sound Better When You’re Silent
5. It’s Not Too Late

Becca Bradley ndan dhe promovon videon e këngës ‘Holy, Holy, Holy’

Kenga e re parashikon perzierjen e himneve te albumit te katert te ardhshem që aktualisht janë në fazën e perpilimit.

 

Becca Bradley e ka filluar korrikun me nje singell te ri dhe me nje video muzikore –si fruit I pare I albumit te pare te plote te kengetares.

Kenga, “Holy, Holy, Holy,” eshte nje version modern I himnit klasik, me refrenin e njohur të mbështetur nga vargje të reja, adhuruese. Videoja permban shkrepje artistike te natyres, shesheve të qytetit, Bradley duke punuar në studio, duke luajtur ne piano, duke kenduar dhe me teper.

“‘Holy, Holy, Holy’ ka qene gjithmone nje nga himnet e mia te preferuara,” thote Bradley, ” kështu që jam e lumtur të dëgjoj per gjithcka qe kam sjelle ! Bibla na thote se I gjithe krijimi shpall lavdine e Perendise ne Psalmi 96:11-12, dhe se perreth Fronit te Tij, krijesat hyjnore shpallin, ‘I Shenjte, i Shenjte, i Shenjte ‘ dite e nate, pa pushim (Zbulesa 4:8). Nese ka nje kenge qe mund ta kendoj ne perjetesi, me shume mundesi do te ishte kjo.”

Bradley, nje drejtuese adhurimi ne kishen e Nashville dhe një muzikante dhe këngëtare e shpeshtë prapa skenave për artistë të njohur si Taylor Swift, Kelly Clarkson, Keith Urban, Lady Antebellum, Rascal Flatts, Amy Grant, Michael W. Smith dhe disa te tjere, ka kaluar gjithashtu nje vit ne turne me Francesca Battistelli, duke luajtur dhe duke kenduar ne sfond në shfaqje kombëtare, perfshire ketu Good Morning America dhe Fox & Friends.

“Une jam terhequr gjithmone nga himnet,” ndan Bradley. “Duke mos qene e rritur ne kishe, nuk isha njohur me himne te tjere pervec ‘Amazing Grace.’ Fillova të shkoja ne kishë në kolegj, dhe sa herë që dëgjova një këngë në adhurim që me të vërtetë ndikonte tek une, do të pyesja dikë rreth meje çfarë ishte. Pothuajse gjithmone do te qeshnin, duke me thene se ishte nje himn i 100 viteve me pare! Dicka rreth menyres  se si levizte muzika dhe se si tekstet arrinin pjeset me te thella te shpirterave tane me bente per vete.

Bradley ka thene seeshte njohur mire me himnet dukie drejtuar adhurimin ne Church of the City, pasi i është kërkuar të udhëheqe një himn çdo javë gjatë sherbeses.

” Si rezultat, kam pasur një bum kërkesash për të regjistruar një album me himne,” thote ajo. ” Aq shumë e kam dashur kete ide, unë jam një kompozitore e zjarrtë dhe kam kaq shumë këngë origjinale që dua t’I lancoj gjithashtu; keshtu qe vendosa ta bej albumin tim te ardhshem dicka nga te dyja! Do të ketë kryesisht këngë origjinale, por disa nga kënget do të përfshijnë edhe pjesë të himneve të mia të preferuara. Shpresa ime eshte qe, by nga te qenit tradicional, me kenge familiare, me produksion pop, kjo muzike e re do të arrijë përtej çdo brezi ose orientimi dhe do të përdoret për të forcuar dhe inkurajuar Kishën në tërësi.”

Ajo ka thene se ka lancuar kengen e re , “Holy, Holy, Holy,” per t’ju dhene njerezve nje ide thjesht se çfarë lloj muzike po planifikon të bëjë, me shpresën që ata të shohin pas projektit dhe ta bëjnë të mundur nëpërmjet fushates.

Thousand Foot Krutch zbulojnë ‘Untraveled Roads’ albumin që do të dalë në 15 shtator

Albumi perfshin 8 hite aktive rroku që përfshin lancimin e trios indie të regjistrimeve.

 

Grupi i preferuar i rrokut, Thousand Foot Krutch ben bashke hitet e  tij me te medha duke perfshire trion e lancuar ne menyre te pavarur, nga albumet e mirenjohur  EXHALE (2016), OXYGEN:INHALE(2014) dhe The End Is Where We Begin (2012) ne nje permbledhje te fuqishme, te regjistruar ane koncerte live, Untraveled Roads. Se bashku me 8 nga nente hitet aktive radiofonike rrok, albumi me 12 kenge lancohet ne menyre te pavarur ne te gjithe boten ne daten album releases 15 shtator ne TFK Music me manaxhimin, marketingun, shitjen dhe shperndarjen permes The Fuel Music.

Anetaret e grupit TFK, Trevor McNevan (vokalisti/kantautori), Joel Bruyere (bass) dhe Steve Augustine (bateristi), se bashku me kitaristin e turneut, Andrew Welch, shperndajne dicka te paperpunuar, gjithe stadiumin qe tronditet nga eksperienca live ne Untraveled Roads. Albumi u regjistrua gjate ndaleses  ne qytetin e 46 te turneut te ketij viti,  Winter Jam Tour Spectacular, turneu i katërt më i madh në botë (Pollstar) ku morën pjesë rreth 500,000 njerëz.

“Ky album kap me të vërtetë atë energjine e lartë dhe elektrizuese që doni te merrni  në një shfaqje të TFK, duke ju dhene miqve tane te vjeter e te rinj nje shije  te tingullit dhe se si do te ndihen tre albumet e fundit!” veren McNevan, nje nga frontmenet me karizmatike dhe te zhdërvjellët ne muziken e sotme rrok. ” Aspekti live ka qene gjithmone nje pjese e madhe e saj qe ne jemi si grup  dhe e asaj qe njerezit kane filluar te presin nga ne.”

Untraveled Roads, albumi i pare live nga TFK qe prej vitit 2011 me Live At The Masquerade, perfaqeson nje sezon suksesi domethenes per grupin. Me hite si “Courtesy Call,” “Running With Giants,” “War Of Change,” “Push,” “Untraveled Road,” “Let The Sparks Fly,” “Born This Way,” “Light Up The Sky” dhe “A Different Kind Of Dynamite,” albumi mirë përfaqëson tri regjistrimet e fundit të grupit që kanë grumbulluar tashmë mbi 455,000 albume të shitura, dy milion downloade dixhitale dhe me shume se 300 million streams.

Duke u dhënë mbeshtetje fansave të tij për suksesin e TFK, McNevan thotë, “Nje grup nuk mund te kerkoje nje audience me besnike dhe mbeshtetese nga familja dhe miqte nga e gjithe bota. Ne ndihemi vertet te bekuar qe kemi ecur neper kete udhetim tobashke me ju dhe mos merrni një të dytë nëse kjo është e mirë. Faleminderit cdo personi në të gjithë globin që ka marrë kohën për të na dëgjuar, transmetuar, ndarë ose per ten a mbështetur ne në cfaredolloj mënyre. Jam i emocionuar te shoh cfarë ka në fazën tjetër të këtij udhëtimi!”

Lista e kengeve te Untraveled Roads :

1)     Running With Giants
2)     Light Up The Sky
3)     The River
4)     Push
5)     Untraveled Road
6)     Let The Sparks Fly
7)     Born This Way
8)     Courtesy Call
9)     Be Somebody
10)   War Of Change
11)   The End Is Where We Begin
12)   A Different Kind Of Dynamite

Top 20, në Radio Emanuel

Sot në Music Plus do të ndiqni 20 hitet më të mira të muzikës së krishterë, shoqëruar me të rejat më të fundit të artistëve.
Na ndiqni në orën 11:00, në RADIO EMANUEL.

Integrity Music njofton për debutimin e ‘Saved By Grace’ të Chris Sayburn

Lancimi global per udheheqesin e adhurimit nga Britania e Madhe.

 

Integrity Music lajmeroi lancimin global ne 21 korrik te Saved By Grace, debutimit solo te udheheqesit te adhurimit nga  Britania e Madhe, Chris Sayburn.

Emri I Sayburn  mund te jete i ri per shume fansa te muzikes worship, por miqte e tij ne Britanine e Madhe e njohin mire ate. Përveç udhëheqjes te New Wine Worship, baskesise se adhurimit per shoqerine e kishave New Wine, Sayburn ka qene duke shkruar  dhe duke bashkepunuar me  projektet e Integrity Music tashme prej disa vitesh. This kjo perfshin punen e tij  ne albumet e fundit te New Wine, Wildfire dhe Simple Pursuit.

Kenget e mia te reja perfshijne bashkeshkrime me Cantelon (“Saviour of the World”), Nick Herbert (“The Way”) dhe Brenton Brown (“Everlasting God”) pervec te tjerash.

Por kenget e mira me melodite qe te terheqin vemendjen nuk jane fundi I lojes per Sayburn, I cili shërben si kujdestar për St. Philips Chapel Street ne Salford, Manchester.

” Shumë këngë kanë luajtur një rol të rëndësishëm në sezone të caktuara në jetën time,” thote Sayburn. “Do te ishte nje bekim te degjoja qe edhe thjesht nje kenge te ndikonte dike per tee cur perpara, te vazhdonte te donte dhe te ndiqte Jezusin… kjo do t’I bente te vlefshme te gjitha perpjekjet.”

” Pikëpamja ime për suksesin është se albumi shton vlerën për t’i shërbyer Kishës,” vazhdon ai. ” Unë tashmë e di se Perëndia i do këngët e mia… Ai I do te gjitha kenget ton ate adhurimit qofshin ne albume ose jo! Por deshira ime eshte te shkruaj kenge te cilat kisha locale mund t’i perdore.”

Saved By Grace do të jetë në dispozicion përmes të gjithë ofruesve të mëdhenj  të shërbimeve dixhitale dhe platformave streaming duke filluar nga 21 korriku me nje video akustike for the sonper kengen  “Nothing But Grace” e disponueshme tashme ne YouTube.

Shai Linne njofton për albumin e ri

Tashme jane zbuluar titulli, koopertina dhe lista e kengeve per ‘Still Jesus.’

Shai Linne zbuloi detajet e Still Jesus ne 5 korrik, albumit te tij te shtate ne studio.

Shai Linne ka pasur dicka per te thene ne lidhje me albumin e tij te ardhshem: ” Pika kryesore e Still Jesus eshte e thjeshte: Ne jetojmë në kohë të trazuara, ku gjërat duket se zhvendosen gjithnjë e më shpejt. Me të gjitha ndryshimet e viteve të fundit ne shoqeri, ne kishe dhe ne hip-hopin e krishtere, Jezus Krishti nuk ka ndryshuar. Tek Hebrenjve 13:8 thuhet se Krishti është i njëjtë dje, sot dhe perjete. Problemi ynë kryesor, mëkati, është ende i njëjtë. Zgjidhja e ketij problemi, Ungjilli, eshte ende e njejta. Ne fund te dites, gjithcka ka ende te beje me Jezusin.”

Still Jesus eshte lancuar ne 21 qershor.

Lista e kengeve:

1)      Random Thoughts 3
2)      Stand Up
3)      Supreme featuring Beautiful Eulogy
4)      Turn it Off
5)      MC Goya Battle Rap (Interlude)
6)      I’m Hot
7)      One Day
8)      One Day (Reprise) featuring Quinten Coblentz
9)      Ichabod
10)   Lord of All
11)   Immutable featuring Monielle
12)   Startling Mystery featuring Quinten Coblentz
13)   Washer’s Warning

Si nje nga nenshkruesit kryesore te Lamp Mode Recordings per me shume se nje dekade, Shai Linne ka qëndruar i palëkundur për të të sjellë fjalën e Perëndisë drejtperdrejt per fansat në mbarë botën.

Holly Starr rikthehet në studio për regjistrimin më personal

Kantautorja fillon fushaten ‘Human’.
Kantautorja e mirenjohur Holly Starr eshte gati per te filluar punen me Human, projekti I saj me I prekshem dhe albumi i parë në gati dy vjet. Një fushatë e shumëfishtë e fushatës fillestare ka nisur për regjistrimin, i cili do të ndjekë në mënyrë transparente lartësitë dhe uljet e jetës së Starr.
Singelli debutues i albumit , “Run The Race,” u prodhua nga Bryan Fowler (TobyMac, Ryan Stevenson) dhe po I afrohet 1 milion degjimeve ne Spotify. Zgjedhje shtesë për Human do te prodhohen nga David Thulin dhe Matthew Parker.

“Jam shume e emocionuar qe rikthehem ne studio sepse kurre me pare nuk I kam besuar nje koleksioni kengesh si ne kete rast,” thote Starr. “Ato jane te ndershme, jane argetuese dhe ndihen te fresketa– të gjitha duke folur për realitetet e mira dhe të këqija të qenies njerëzore. Eshte nje projekt me te cilin mendoj se gjithkush mund te lidhet. Mezi pres t’i ndaj keto kenge”

‘Ne te gjithe kalojme permes ulje – ngritjesh, sezonesh gezimesh te medha dhe sezone qe do te deshironim t’I fshinim,” shton ajo. “Te shkruarit kenge prej gjithe atyre momenteve ka qene thelbi I muzikes sime qe prej fillimit dhe eshte pikerisht në atë vend të butë të ndjeshmërisë, ku ndodh kjo marrëdhënie, ku vetmia hiqet mënjanë edhe për një minutë, dhe ku mund të gjendet uniteti dhe mirëkuptimi i ndërsjelltë.”

Fushata Human e Starr eshtë planifikuar të zgjate për afro 30 ditë dhe do të ofrojë stimuj të veçantë për nivele të ndryshme të mbështetjes, duke përfshirë një “YES” të punuar me dorë të prdizenjuar nga Starr; një përzgjedhje e përzierjeve të çajit me porosi të zgjedhura nga artistja; andhe nje turne personal ne femren familiar te Starr ne Washington, nder shperblimet e tjera. Pervec ketyre, të gjithë mbështetësit do ta marrin albumin përpara lancimit të tij më vonë gjate verës.
Qe prej debutimit te saj ne 2008, Starr eshtë bërë e njohur për meloditë pop dhe shkrimin e kengeve te mbushura me mendime. E lindur ne Quincy, Washington,lancimet e saj si artiste e Garden Entertainment perfshijne Tapestry (2010), Focus(2012) dhe Everything I Need e 2015-es . Nje artiste shume e famshme ne YouTube, videot muzikore dhe video bloget e Starr kane mbledhur me shume se 4.4 milion shikime deri më sot.

RCA Inspiration dhe grupi i Provident Music njoftojnë rinisjen e etiketës ikonike Verity Records

Rihapur nga singelli i sapolancuar ‘Close’ nga Marvin Sapp.

 

RCA Inspiration dhe grupi i Provident Music  festojne rilancimin e Verity Records, duke ringjalluar etiketen ikone që ka qenë një mbajtës modern I standardit te muzikes Gospel per pothuajse dy dekada! Verity riprezantohet nga singelli me i ri i sapolancuar  “Close” nga ikona e muzikes Gospel, Marvin Sapp, artistet, industria dhe fansat  jane shume te emocionuar per rikthimin e markes shume te dashur. Verity Records do te operoje si pjese e grupit te Provident Music.

Duke vazhduar te ndricoje në qendër të vëmendjes të muzikën frymëzuese të pakohe që ka ndikuar miliona njerez në të gjithë botën, Verity eshtë shtëpia e një katalogu të gjërë që formoi një trashëgimi nënshkrimesh në peizazhin e muzikes Gospel, duke shfaqur një histori për nxjerrjen e lajmeve nga superstarët bashkëkohorë dhe pune te  pioniereve te ketij zhanri si Marvin Sapp, Fred Hammond, Yolanda Adams, John P. Kee, Vickie Winans, Richard Smallwood, Kirk Franklin, nder te tjere duke nisur nga viti 1990 deri ne 2013.  Duke theksuar keto profile pjellore te muzikes, Verity eshtë frymëzim i vazhdueshëm për fansat e vjetër dhe brezat e rinj, gjate zbulimit dhe vlerësimit përmes muzikës së re, shfaqjeve të trashëgimisë, listave të luajtura të kuruara, koleksioneve të veçanta dhe shumë te tjera!

Singelli i Marvin Sapp “Close”, jep nje shije te muzikes qe vjen ne vazhdim, nga nje prej drejtuesve me te medhenj ne bote te muzikes Gospel. Duke u bere shume shpejt nje hit I ri, “Close” behet nje influence e fuqishme ne klasifikime, duke u bere pjese e radios, duke u renditur në Top 5 në mesin e klasifikimeve te Gospel, CLOSE, i cili do te lancohet ne 29 shtator.

Terry Hemmings (CEO  i Provident Music Group) thote: “Ne jemi te kenaqur te rilancojme Verity, një markë që ka qenë një pjesë integrale e krijimit të tingujve të Gospel Music sot. Etiketa e Verity  perfaqeson nje histori te pasur të albumeve të dashur që përfshijnë hitet bashkëkohore dhe klasike që mund të shijohen kohë pas kohe. Argetimi lartesues tashme eshte me I rendesishem se kurre, duke na frymëzuar të gjithëve – pa marrë parasysh se çfarë rruge mund të kemi. Ne mezi presim të ndajmë këtë kapitull të ri të Verity me të gjithë ju!”

Phil Thornton menaxheri i pergjithshem  i Verity dhe RCA thote: ” Ka kaq shumë muzikë të pabesueshme për të përjetuar, muzike te mrekullueshme Gospel dhe muzike frymëzuese që vjen nga Verity. Cdo regjistrim ka nje histori per te treguar. Nese jeni prezantuar me ‘Close’ per here te pare ose keni rizbuluar pune te se shkuares, keto regjistrime endin tregime dalluese qe sherbejne si një burim i vazhdueshëm shprese dhe dashurie, për të zbuluar forcën dhe për të mbajtur besimin ne kohë të vështira, për të festuar kohë të gëzueshme dhe për të qenë një shoqërues i vazhdueshëm për të gjitha kompleksitetet e jetës sonë të përditshme.”

The Rush & the Roar, albumi i ri nga We Are Leo

Zhanri: Pop/Rock 

Lancimi:  26 Maj 2017

 

Muzika elektronike është tingulli i zgjedhur i radiove  ne këto ditë, dhe grupet gjithnjë e më shumë po hyjnë në veprim. We Are Leo ju futen me koke ujerave te muzikes electronik pop me The Rush and the Roar, nje album plot me kenge qe te vene ne levizje.

Kenga qe hap albumin “Dimensions” eshte nje zgjedhje e mire per te hapur projektin, duke sherbyer si nje nga pjeset me mbreselenese te albumit  me nje refren që qëndron në trurin tuaj dhe rreh se mund të shërojë edhe rastet më këmbëngulëse të pasivitetit. “Astronaut” e vazhdon momentin dhe ofron te njejtat benefite per ta bere fillimin e albumit nje goditje te dyfishte. Albumi tingëllon i harlisur që nga fillimi deri në fund dhe ju mund të ndjeni një energji të gjallë që rrezaton çdo kënge. Kenget mund te duken pak me te vjetra se Hawk Nelson apo Relient K.

Fansat e electronik pop do te kenaqen. Ata që nuk e preferojne ketë zhanër mund të dëshironin qe muzika te ndjehej  pak më organike. Melodite jane te forta, por nganjëherë mbyten pak dhe e humbin identitetin e tyre muzikor nën nivelin e prodhimit.

Nga ana e tekstit, grupi manovron mes argetimit dhe shpirtërores, per ta bërë një album të lumtur ne menyre qe të jetë një ikje e lehtë nga pesha e jetës. Kenge si “Salt Life” dhe “Shine Forever” te infektojne me gezim kur ekzekutohen. Është e vështirë të mos pëlqesh diçka që vesh një zemër të lumtur me kaq krenari.

5 pyetjet që duhet t’i bësh vetes përpara se të ndërpresësh një miqësi

Miqesia eshte nje nga format e mundshme te nderveprimit social.

Ne menyre naive konsiderohet me e thjeshte kundrejt dashurise ose ai raporteve te punes sepse gezon bukuri te madhe: miqesia mund te lihet ne pritje nese nuk i pergjigjet pritshmerive te tua. Kulturalisht pranohet te kesh nje marredhenie miqesore shpeshtesia e nderveprimit te te cilave varion. Ky tip nderveprimi do te ishte i pamundur te aplikohej me koleget e punes, me te cilet je i detyruar te kesh raporte te perditshme, as me partnerin, ku intimiteti shpesh matet me bashkejetesen, ose ne rast te kundert me deshiren per te ndare se bashku cdo dite.

Siguria qe miku eshte, gjithsesi eshte e mbushur me keqkuptime. Sepse mund te ndodhe ta kerkosh ne moment nevoje  me pritshmerine se perderisa jeni miq do te te ndihmoje, por ky konkluzion nuk eshte gje tjeter vecse dicka qe merret e mireqene. Nga nje ndihme e refuzuar ne nje menyre krejtesisht te ligjshme, mund te linde nje debat – ose nje zhgenjim – qe ve ne krize gjithe miqesine.

Perpara se te merrni vendime drastike dhe te zmadhoni nje situate qe ben pjese ne menyren normale te te perballuarit miqesine eshte e keshillueshme t’i besh vetes 5 pyetje:

#1 E ke shprehur qarte nevojen tende?

Ajo qe per ty eshte shume e qarte nuk eshte asnjehere per bashkëbiseduesin tuaj, edhe pse behet fjale per nje mikun tend te vjeter. Asnje nivel intimiteti nuk i jep personit tjeter te drejten për të na lexuar perbrenda. Nese duam te na kuptojne ne duhet të veme në dukje në mënyrë të qartë nevojen tone, nese nuk jemi te sigurt per kete nuk mund te pretendojme asgje.

#2 Eshte nje mik te cilit do t’i jepje  te njejten gje qe i ke kerkuar?

Miqesite tona nuk jane te gjitha njesoj, jane te shperndara ne nje rreth perqark nesh. Rrathet me afer nesh perfaqesojne nje nivel me te madh besimi. Një shkallë e ndryshme besimi korrespondon me një shkallë të ndryshme angazhimi, per kete arsye ka disa miq per te cilet do te benim gjithcka dhe te tjere kundrejt te cileve do te ishim me pak te disponueshem.

#3 Kalon me shume kohe duke kerkuar ndihme apo duke dhene?

Rasti mund të bëjë qe për një kohë të gjatë ju jeni personi më në nevojë për vëmendje I grupit tuaj te miqve. Megjithatë, nëse kjo gjendje vazhdon me kalimin e kohës, kerkesat e tua te vazhdueshme per ndihme mund te perceptohen si nje zhbalancim ne marredhenie. Jo nje jep dhe merr, por nje kerkese e vazhdueshme per mbeshtetje.

#4 Eshte hera e pare qe ai te zhgenjen apo ndodh gjithmone?

Nje mik ka gjithmone nje mundesi te dyte, nje te trete, edhe nje te katert. Nese jeni miq do te thote se ka dicka qe justifikon nje marredhenie te ketij tipi. Por gjerat ndryshojne, ajo qe deri dje e quaje miqesi, ndoshta sot per te nuk eshte me e tille. Sigurisht qe nje episod i vetem nuk mund te ndryshoje percaktimin e marredhenies suaj, sepse qe ky ndryshim të ndodhë është e nevojshme që pritshmerite tuaja te jenë thyer përsëri.

#5 Ben pjese ne nje grup me te gjere miqsh.

Te nderpresesh nje miqesi eshte e veshtire, por eshte edhe me e veshtire te nderpresesh nje miqesi me dike qe do te jesh i detyruar ta frekuentosh gjithsesi. Nese ky i fundit eshte rasti yt ndoshta eshte me mire te perpiqesh te rregullosh marredhenien dhe te vazhdosh te shijosh shoqerine e miqve ashtu sic po e jeton tani.

Konata Small lançon një tjetër singëll

“Hold Some” flet për tranzicionin, momentet e Perëndisë dhe ngritjen e zhanrit.

 

I njohur me pare si anetar i Rhema Soul, K-Nuff, Konata Small rishfaqet me “Hold Some,” kenga qe hap debutimin e katert te ardhshem  solo, Est. 1997, I cili do te lancohet ne RMG Amplify ne partneritet me Good City Music. Videoja me lirika e singellit doli ne 16 qershor.

Small hapet rreth tranzicionit te tij për t’u bërë një artist solo, duke repuar, ” Mendoj se isha një problem tani nuk jam/ sepse askush nuk po me kontrollon / isha ulur ne mes te rrethit tim / tani qendroj i vetem / Njeriu eshte i thelle.”

Ai pranon se  “Hold Some” ishte kenga e pare qe shkori vetem ne studio. “Ndonjehere, Perëndia dëshiron që ne të jemi vetëm për të marrë vëmendjen tonë vetëm për të na treguar se ne nuk jemi në të vërtetë vetëm,” thote ai. “‘Hold Some,’ u shkrua gjate nje sezoni te tille.” Prodhuar nga Al Cres, kenga ka energjine e hip – hopit.

Tre kenge te tjera singell jane lancuar nga Est. 1997, “High Top Fade,” “Numbers” dhe “O Lawd.” Si anetar I trios te famshme te muzikes hip-hop te krishtere, Rhema Soul, Konata Small ka lancuar pese albume nga 2007 ne 2013. Tre setet e fundit, FingerprintsRed, dhe Dope Beats, Good News Vol. 2, arriten ne Top 40 ne klasifikimet e albumeve me te mire.

Jarry Manna lançon singëllin e ri “Wave Tutorial”

Manna pregatitet për lancimin e muzikes se re per ‘Holy Weapon 3’.

 

Ne 23 qershor, Jarry Manna lancoi “Wave Tutorial” si singellin e  pare te projektit te trete te ardhshem te serise Holy Weapon.

“Wave Tutorial” u prodhua nga Tu Peece. Holy Weapon Vol. 3 (HW3) do te lancohet me vone gjate gushtit.
Volumi i pare u lancua ne 3 Maj 2016 dhe volumi i dyte e ndoqi ne 2 dhjetor 2016. Jarry ka bndare disa njohuri per krijimin e projektit ne twitter kohet e fundit, duke shkruar “MMezi pres t’ju jap te gjithe HW3 eshte shume i mire!!”

Manna i rritur ne Oklahoma filloi te behej i famshem me hip-hop dhe indie.

Rëndësia e marrëdhënieve

Te gjithe ne jemi te zhytur ne nje rrjet marredheniesh nderpersonale domethenese. Arsyeja eshte qe ndiejme nevojen e perkatesise, per te qene te lidhur me dike.

Marredhenia eshte nje lidhje mes dy njerezve qe na lejon te kenaqim nevojen tone per perkatesi. Por si fillojne marredheniet nderpersonale domethenese ? Ja disa faktore qe ci na tregojne si dhe perse i zgjedhim njerezit e rendesishem per ne:

-AFERSIA: na pelqejne njerezit me afer nesh. Afersia ndez simpatine, pritja per te takuar dike e rrit, sepse jetet tona jane plot me njerez me te cilet kemi nevoje te kemi nje nderveprim te vazhdueshem.

-NGJASHMERIA: na pelqejne ata qe jane te ngjashem me ne. ajo percakton pelqimin e njerezve, ne te njejten menyre kur dikush vepron me ne, na pelqen.

-RECIPROCITETI: na pelqejme ata te cileve ju pelqejme. Simpatia zakonisht, duhet te jete reciproke. Angazhimi i marredhenies duhet marre nga te dy palet, funksionon vetem nese njerezit njihen mes tyre.

Nje nevoje shume e rendesishme ne marredhenie eshte ajo e autonomise dhe individualitetit. Ne nje marredhenie kur mbahen keto nevoja dhe tjetri jo vetem qe e kupton, por na ndihmon ta mbajme, atehere do te jemi me te kenaqur.

Asnjë raport nuk është i cliruar nga periudha të vështira, lodhjeje, ekzistojne momente ne te cilat nje marredhenie eshte me e thelle, te tjera kur eshte me pak, por kjo ben pjese ne  ecurine normale te marredhenieve. Kur nje lidhje thyehet, thyerrja fillon me shqetesime dhe mbaron me nje shkeputje emotive. Te ndahesh eshte nje proces, jo nje ngjarje.

Marredheniet jane nje pjese e rendesishme e jetes sone, qe nga lindja nevoja e pare qe ndien femija eshte ajo e te vendosurit nje marredhenie me dike.

Miqesia,dashuria dhe te gjitha marredheniet jane një angazhim, kane nevoje per pergjegjesi, per t’u kultivuar gjithmone.

Nje psikolog amerikan ka thene: ‘Marredheniet jane si zyra dhe përkeqësohen me kalimin e kohës ne qofte se nuk rruhen dhe permiresohen. Duhet te marrim pergjegjesine per t’i bere marredheniet tona me te mirat e mundshme.’

 

Third Day do të lançojnë albumin e ri ‘Revival’ në 4 gusht

Grupi rikthehet ne rrenjet e muzikes se tij, regjistrojne albumin ne studion legjendare Fame Studios.

 

Label Group/Sony Music lajmerojne albumin e parashikuar  nga Third Day, Revival, i cili do te lancohet ne 4 gusht 2017. Singelli i pare i albumit, “Revival,” eshte ne radio dhe eshte tashme i disponueshem në të gjithe ofruesit e shërbimeve dixhitale per download dhe streaming.

Third Day ju japin gjithashtu fansave mundesine te blejne version e perpunuar te albumit, I cili perfshin pese Këngë shtesë dhe nje pako te vecante per fansat me artikuj ekskluzivë, para se të jetë në dispozicion përmes outleteve te pakices ne diten e lancimit.
Singelli “Revival,” i cili tashmë është ngjitur në listat e radios, tashmë është vleresuar shume nga stacionet anembanë kombit. John Lawhon I  WBRS/Baltimore, ka ndare, “Nuk mund te mos buzeqeshesh kur degjon ‘Revival’. Gezimi nga performanca eshte thjesht ngjites dhe mund te thuash se djemte e grupit shperthyen duke krijuar kete kenge! Unë jam gjithmonë në kërkim të këngëve që ngrihen mbi zhurmën dhe prenë. Kjo mund te jete ne tekst/mesazh, performance ose ne produksion. Ne rastin e ‘Revival’ perfshihen te gjitha.”

Nderkohe qe benin Revival, THIRD DAY u rikthyen ne rrenjet e tyre te thella muzikore duke vendosur te regjistronin ne studio legjendare Fame Studios ne  Muscle Shoals, Alabama.

Ne kete studio kane regjistruar ikona te muzikes si Etta James, Aretha Franklin, Otis Redding, etj. qe prej kohes kur  eshte hapur ne 1950, kjo ka qene nje enderr per THIRD DAY per me teper se 20 vjet.

“Eshte nje  nga ato gjera te tipit ‘nese keto mure mund te flasin’,” ndan bateristi David Carr. ” Me të gjitha hitet e pabesueshme, tingujt e melodite që janë krijuar në atë hapësirë,, disa prej te cilave ti shpreson se do te te prekin pak.”

Fruti jane te 13 kenget qe gjenden tek Revival, nje album me nje orientim te thelle Gospel me “nje perzierje te se tashmes, te djeshmes dhe te sotmes,” ndan Mac Powell. “Eshte si nje regjistrim I shkolles se vjeter Gospel.”

Serish ne partneritet me producentin e tyre prej nje kohe te gjate, këshilltarin dhe mikun Monroe Jones (1999 – Time, 2000 – Offerings: A Worship Album, 2001 – Come Together), THIRD DAY gjithashtu u bashkuan me anëtarët e grupit të tyre të turneut në studio. I gjithe procesi I regjistrimit ishte nje bashkepunim I vertete, pa agjendë të caktuar apo skema ku të gjithë ishin vetëm duke sjellë ide. “Ne thjesht u mblodhem se bashku dhe filluam te luanim muzike dhe te punonim,” shpjegon Mark Lee.

Carr vazhdon, “Ka qene nje eksperience vertet argetuese thjesht te eksploruarit e ketyre hapesirave te reja per ne muzikalisht. Ti e  kupton qe je brenda dickaje kur thjesht te duket sikur po merr zjarr dhe behet dicka me e madhe se ty.”

” Filluam në shkollë të mesme dhe ishim ata fëmijët e rinj të ngazëllyer për besimin tonë dhe për faktin se mund te përdornim muzikën për të ndarë besimin tonë,” permbyll Lee. “Ja ku jemi pas kaq vitesh dhe ndihemi po njesoj, ndiej ende se Ai ka dicka per te thene permes nesh.” Eshte me te vertete nje Ringjallje.

 

Lista e kengeve te Revival:
1. Revival
2. Gonna Be There With Me
3. Leave This World Behind
4. Let There Be Light
5. Faithful and True
6. Gather Round Now
7. In Your Hands
8. Loves Me Like A Rock
9. New Creation
10. Nobody Loves Me Like Jesus
11. Anything Is Possible
12. Great God Almighty
13. Devotion

30 emocione për të cilat duhet të falenderosh gjyshen tënde

Sipas nje artikulli te publikuar ne internet nga Alexa Thompson.

Artikulli flet per gjyshet, per rendesine e tyre ne jeten e te gjitheve dhe per faktin se ndonjehere harrojme t’i falenderojme  .

Nje gjyshe e ka zemren flori. Eshte nje nga burimet me te medha te frymezimit per jeten tende.

#1 Te jep perqafimet me te mira.

#2 E di gjithmone cfare te thote per t’I rregulluar gjerat.

#3 Le te themi te verteten, nuk I ka ndodhur asnjehere askujt te ike nga shtepia e gjyshes I uritur ose duarbosh.

#4 Te dhuron nje perspektive jete unike.

#5 Eshte fansja jote me e madhe.

#6 Pervec te tjerash eshte gjithmone gati per te te degjuar .

#7 Ne shtepine e saj kutia e biskotave nuk eshte kurre bosh.

#8 Eshte nje grua elegante.

#9 Historite e saj jane te pabesueshme.

#10 Te thote qe je e bukur edhe kur dukesh tmerr.

#11 Nuk e harron kurre ditelindjen tende.

#12 Te ben te ndihesh special dhe mire me veten.

#13 Nese ndihesh keq ajo kujdeset per ty.

#14 Te meson te flasesh me veten dhe te luftosh per ate qe beson.

#15 Te marresh nje pusulle te shkruar nga gjyshja jote e ndryshon diten tende per mire.

#16 Dollapet e saj jane plot me veshje vintage qe mund t’ia marresh. Si gjyshja, si e mbesa.

#17 Keshillat e saj jane autentike dhe te mencura.

#18 Mund te mbeshtetesh gjithmone tek ajo, edhe ne momentet me te veshtira.

#19 Te ka mesuar te kesh respekt per veten.

#20 gatimet e saj jane shume te shijshme.

#21 Te meson te kesh guxim, edhe kur ke frike.

#22 Eshte gruaja me e forte qe ke njohur ndonjehere.

#23 Zeri I saj dhe e qeshura e saj ngjitese e lartesojne gjithmone shpirtin tend.

#24 Te inkurajon t’I kalosh limitet e tua.

#25 Te do shume per ate qe je realisht.

#26 Cfare do te beje pa fjalet e saj plot urtesi dhe mbeshtetje?

#27 Te pregatit per me te miren. E Dhe per me te keqen.

#28 Ajo do te jete gjithmone per ty, pa t’u dashur qe t’ia kerkosh.

#29 Eshte spiranca qe te mban me kembe ne toke.

#30 I mban gjithmone premtimet e saj dhe te ka mesuar te besh te njejten gje.