Ish anetarja e Mickey Mouse Club Star, Jennifer McGill, do të lançojë albumin debutues solo të bazuar në besim.

FoxNews.com prezanton premierën ekskluzive botërore të videos se re epike muzikore te Jennifer McGills  “Unbreakable”.

Dy dekada pasi seriali i saj i suksesshëm ne Disney Channel “The All-New Mickey Mouse Club” perfundoi, Jennifer McGill eshtë duke u rikthyer në qendër të vëmendjes me albumin e saj të ardhshëm të plotë debutues, “Unbreakable” –i cili do te lancohet ne gusht.

Eshte e veshtire te besosh se kane kaluar 20 vjet qe kur  programi i referuar me dashuri “MMC” lancoi karrierën e McGill dhe kastit te saj te talentuar qe perfshinte Justin Timberlake, Britney Spears, Christina Aguilera, JC Chasez, Ryan Gosling dhe Keri Russell, pervec te tjereve. Duke performuar profesionalisht qe ne moshen 10 vjecare, McGill wasishte nje nga te vetmet anetare te kastit qe u shfaq ne me shume se 300 episode ne mbi 7 sezone. Por ndryshe nga disa prej miqve të saj të famshëm, kalimi në një karrierë përtej Disney nuk ndodhi ashtu siç e planifikonte.

” Shumica e fëmijëve që qëndruan në qendër të vëmendjes shkuan ne New York ose L.A. për të ndjekur karrierën e tyre me gjithë zemër dhe unë përfundova duke shkuar në kolegj,” rikujton McGill. “Deri në kohën kur isha 21 ose 22 vjeç me një marrëveshje të Capitol Records ne pritje, më thanë se tingelloja  “shumë i vjetër” ose qe isha ‘shumë e mirë’ ose qe nuk do te rezistoja me lëvizjen pop që po lulezonte në atë kohë. Askush nuk me tha qe kendoja keq, thjesht qe nuk isha  e duhura ose nuk beja pjese ne ato  kategori te cilat ishin totalisht jashte kontrollit tim.”

Ato ndjenja pasigurie dhe papërshtatshmërie u  shumëfishuan edhe më tepër pasi nëna e saj pa kushtet përkrahëse papritmas vdiq nga një atak në zemër, ndërsa ishin duke ngrënë drekë të dyja.

“Nena ime vdiq kur une isha 24 vjec dhe kur ajo iku, isha jashtezakonisht e humbur,” thote McGill. “U bera edhe me e humbur, e inatosur dhe e izoluar deri ne piken ku mendoja se asgje nuk kishte me rendesi qe kur ajo nuk ishte me. Humba motivitimin tim dhe ne moshen 30 vjecare, e kisha future veten ne nje vrime te dhimbshme shpirterore me marrëdhënie të këqija dhe shume nga zbukurimet tipike prej ‘rrok stareje’, vetem se pa fame.”

Në një kthesë të papritur të fatit, ose më realisht, një dozë ndërhyrjeje hyjnore, Disney e telefonoi serish. McGill filloi te performoje ne programin live te Walt Disney World “American VYBE” ne Epcot Center — nën drejtimin e akademikut t ë famshem te “Pitch Perfect”, Deke Sharon. Ajo gjithashtu u punësua për të performuar në The Holy Land Experience, vetem se kete here behej fjale per nje program te perqendruar rreth besimit. Koha e saj atje shërbeu si katalizator për ta ndihmuar atë të kthehej në kurs.

“Ne ishim atje per te prezantuar mesazhin e Perendise permes muzikes dhe bashkesise se dramamtizimit,” shpjegon McGill. “Sigurisht, kisha kënduar për ofertat, dasmat dhe funeralet ne kishe, por ky ishte nje tip komplet ndryshe i situates te veprimit nga skena e Bibles dhe shume shpejt u bera aq e mencur ne fryme sa per te kuptuar se ishte një nder dhe nje përgjegjësi.”

Pasi koha e saj perfundoi, McGill u kthye në mes të Nashville dhe Nju Jorkut, duke u vendosur perfundimisht ne Music City duke luajtur nje rol po aq unik si mesuesja kryesore dhe anetare e nje eventi live me baze besimi te titulluar “Bravehearted Boys: The Superhero Experience” të orientuar drejt djemve para-adoleshente dhe familjeve të tyre. Aty ajo takoi menaxheren e saj te ardhshme,  Ann-Riley Caldwell te Lifetime Impact Management e cila i kërkoi artistes të shkruante një dorëshkrim për programin shoqërues “Bravehearted Girls: The Warrior Princess Quest,” që natyrisht çoi në bashkëpunimin e palëve “Freedom Fighters: Live Fearless” drejtuar gjithë familjes.

” Fillimisht po shkruaja këngë për shfaqjen me tema inkurajimi, frymëzimi dhe forca, por kenget filluan të formojnë një album koheziv solo, edhe pse nuk ishte ky qëllimi,” thote McGill. ” Unë kurrë nuk e kisha menduar se do të kisha shansin të bëja një album të plotë, pasi nuk kishte funksionuar herën e parë, le më pastaj pasi te kisha mbushur te dyzetat!”

McGill shpreson se “Unbreakable” do tem und t’i frymezoje dhe inkurajoje te tjeret sepse ka një element në çdo këngë që na kujton se ne nuk luftojmë vetëm. “Shume prej nesh i vendosim kufij vetes dhe mendoj se sidomos femrat kane kete idene se ju ka ikur mosha, e cila në rastin tim përbëhej vetëm nga krahasimet e famshme që isha mesuar te përdorja për veten. Ky album pikturon nje pikture te dhembjeve të vjetra dhe gabimeve të vjetra, por edhe kalimit në anën tjetër dhe jo vetëm si të mbijetuar, por të lulëzuar.”

Albumi perfshin produksionin e producenteve fitues te cmimit GRAMMY Award, Jeff Savage, Michael Whitaker dhe bashkeshorti  i McGill, Jeff Bohannon, plus miksimin nga fituesi i shume GRAMMY Award, Paul Salveson.

“Unbreakable”eshte historia e McGill dhe ajo eshte e gatshme ta ndaje me boten. “Kjo eshte perfundimisht historia e nje vajze e cila rrëshkiti nëpër çarje në kaq shumë nivele, por pas kaq shume dhimbjesh dhe refuzimi nga shume situatanë jetën time, me ne fund jam ne vendin ku ndihem e patrembur.”

Si ta menaxhosh kohën: METODA EISENHOWER

Te ndertosh nje harte mendore per te kuptuar se si e perdorim realisht kohen tone.

Matrica e Eisenhower eshte nje metode taksonomike e menaxhimit te kohes e futur pikerisht nga presidenti i Shteteve teBashkuara, Dwight David Eisenhower dhe i permbledhur ne citimin e tij te famshem:

 

“Gjeja e rendesishme dhe cuditerisht urgjente eshte ajo qe eshte urgjente dhe cuditerisht e rendesishme”.

Matrica bën një klasifikim të gjërave për të bërë, qe ben te mundur nje organizim optimal te kohes dhe formulimin e strategjive te pershtatshme per arritjen e obiektivave.

 

Si gje e pare duhet bere nje dallim mes urgjentes dhe te rendesishmes, dy variablat mbi te cilat eshte e ndertuar kjo metode dhe qe kategorizojne ate qe kemi ne program per te vepruar.

 

URGJENTE: eshte nje parameter “objektiv” kur varet nga parimi kohor; I referohet aktiviteteve te detyrueshme, me skadence per nje kohe te shkurter, qe kerkojne perqendrim te menjehershem te rezervave te individit.

 

E RENDESISHME: eshte nje parameter “subjektiv”, i referohet besimeve dhe vlerave personale te njeriut; ne pergjithesi i le per me vone obiektivat qe mund te presin ne kohe, qe lexohen keshtu, ne nje pamje mesatare apo te gjate perfundimi.

 

Nga kryqezimi I ketyre dy kritereve dhe te kundertave te tyre, urgjente-jo urgjente dhe e rendesishme-jo e rendesishme, rezultojne katër kuadratet që përbëjnë matricën, qe jane hapesirat mes te cilave te vendosim veprimet qe kemi ne program. Keshtu qe do te kemi:

 

Kuadrati I – E RENDESISHME DHE URGJENTE

Kuadrati II – E RENDESISHME DHE JO URGJENTE

Kuadrati III – URGJENTE DHE JO E RENDESISHME

Kuadrati IV – JO URGJENTE DHE JO  E RENDESISHME

 

E RENDESISHME DHE URGJENTE: KRIZE

Aktivitetet e përfshira në këtë kuti janë ose ato të sjella nga ngjarje të paparashikuara ose të papritura, qofte, shumë shpesh, ato te rendesishme qe, duke qene se nuk jane planifikuar me pare, kane tashme natyren e urgjences. Per shkak te peshes swe tyre dhe per shpejtesine me te cilen duhen bere, perthithin pjesen me te madhe te rezervave te individit,duke favorizuar manifestimet e stresit dhe lodhjes dhe mundesine per t ebere gabime.  Shembull I kesaj jane projektet berja e puneve brenda nje afati te shkurter kohor. Ky kuadrat duhet zhvilluar menjehere.

 

E RENDESISHME DHE JO URGJENTE: CILESI

Te punosh ne kete kuadrat do te thote te ndjekesh obiektiva qe lejojne rritjen personale. Genene pergjithesi jane qellime mesatare ne kohe qe kane nje vlere per njeriun dhe qe stimulojne kapacitetin dhe motivacionin e tij. Pervec kesaj te lejojne te di ideosh strategjii me te mira per arritjen, duke rritur ndjenjen e vetefikasitetit, kenaqesise dhe vetevleresimit ne pergjithesi. Planifikimi eshte I rendesishem sepse, nese ke shume pritshmeri, kanë të ngjarë të marrin konotacione urgjente dhe te kalojne ne kuadratin I. Një shembull mund të jetë një kurs trajnimi. Ajo qe duhet te besh eshte te vendosesh, kur.

URGJENTE DHE JO E RENDESISHME: MASHTRIM

Keto aktivitete “I vjedhin” dhume kohe dites. Shpesh ngaterrohen me te rendesishmet, ndërkohe qe janë zakonisht të rëndësishme për të tjerët, sic mund te jete njembledhje e tepert. Ne kete rast, snese eshte e mundur, do të ishte e dobishme të delegoje të paktën një pjesë te këtyre detyrave.

 

JO URGJENTE DHE JO  E RENDESISHME: SHPERDORIM

Në këtë seksion vendosim gjithe ato aktivitete mbi te cilat eshte e mundur të bëhen shkurtime. Jane “menyra per te zene kohen” dhe, duke qene te tille, janë subjekt i anulimit në mungesë të hapësirës së lirë. Flasim per aktivitete të kota te cilat eshte e mundur t’I presesh, ose gjera per te kaluar kohen qe mund te lihen per me vone. Mund të vecojmë në këtë seksion përdorimin pa ndonje qëllim të veçantë te Facebook.

 

Te krijosh nje harte mendore sipas metodes Eisenhower mund te jete me te vertete e dobishme ne menaxhimin e kohes, sidomos ne fushen e punes. Te stabilizosh prioritete dhe te organizosh zbatimin perkohesisht te lejon te zvogelosh nivelin e“emergjences” qe dallon disa ditë, duke evidentuar, si pasoje, te ashtuquajturat “vrapime kunder kohes”.

Ne fakt, pjesa me e madhe e njerezve, shtrihet kryesisht ne kuadratet e shenjuar nga urgjenca (I e III). Duke qendruar ne keto kushte ke pershtypjen se je lodhur gjate gjithe dites pa mbyllur realisht asgje qe te te jape sadisfaksion. Të jesh në gjendje ta investosh kohën ne kuadratin II (e rendesishme dhe jo urgjente), perkundrazi, do te thote te punosh sipas qellimeve personale pa stresin e mbarimit te afatit kohor, duke favorizuar venien ne loje dhe ndërtimin ekapaciteteve te individit e, duke rritur keshtu, cilesine e eksperiences. Ne periudha vecanerisht te plota, për më tepër, duke pasur parasysh llojin e aktiviteteve që mbushin kohën tonë mund të lehtësojë ofrimin e atyre që në të vërtetë nuk janë aq të rëndësishme për personin, pra, ato pa te cilat mund t’ia dalesh per pak (kuadrati IV).

 

Larg nga të qenit çelësi i lumturisë, matrica e Eisenhower mund te jete nje instrument I dobishem per t’u qartesuar per menyren se sip o e perdor kohen, sidomos kur ke ndjesine e të qënit I përmbytur dhe i përshkuar nga gjëra për të bërë. Te marresh pak kohe per te arsyetuar dhe per nje aktivitet per ta vendosur ne nje aktivitet ne kuadratin II, duke kontribuar per te organizuar obiektiva te realizimit personal dhe te parandalojme, ku eshte e mundur, urgjencat.

“Gotta Serve Somebody – EP” nga Kevin Max

Zhanri: Pop/Rock 

Lancimi:  07 korrik 2017

 

Kjo eshte e verteta: Kevin Max eshte rikthyer. Qe kur u be nje artist solo 15 vjet me pare, ai ka pasur një marrëdhënie të vazhdueshme me botën e muzikës së krishterë. Rrotullimet dhe kthesat e ndryshme të kërkimeve të tij muzikore dhe shpirtërore kanë parë që një nga zërat më ikonikë të industrisë sonë te zhduket brenda dhe jashtë ekosistemit, por tani, thote ai, Perëndia ka lëvizur me forcë në zemrën e tij dhe ai po vjen në shtëpi në muzikën e krishterë.

Kjo nuk do të thotë se Kevin Max do të jetë në përputhje me normat muzikore, lirike dhe zhanrit të industrisë. Max eshte dhe do te jete gjithmone, nje artist. Ai po e ndjek atë balenë te pakapshme të bardhë këngësh që janë universalisht të aksesueshme dhe personalisht të ndershme. Dhe ai e bën ketë me vibrato sizmike dhe dhunti poetike të pashoqe, ashtu sic ka bere gjithmonë.

Me Serve Somebody EP, oferta e pare e Max per 2017 (nje singell I ri, “Plans,” qe u transmetua ne radio me pas, duke nenkuptuar se me shume muzike vjen se shpejti) ne e perjetojme te qenit artist te Max jo prmes prozes se tij origjinale, por duke e parë historinë e tij përmes lenteve të këngëve që ai ka zgjedhur si cover.

Kenga e tete e albumit eshte nje goditje e kengeve te 70-es, 80-es dhe 90-es—brenda dhe jashte botes se muzikes se krishtere.

Kenga qe hap albumin “Let the Day Begin” (e performuar ne versionin origjinal nga The Call) eshtë një faqe dedikimi e llojeve, me Max qe kendon per faktin se muzika ekziston qe te gjithe ta degjojne, shoqeruar nga nje kitare elektrike qe na jep nje shije te asaj që mund të ketë qenë me Audio Adrenaline, dhe cfare lloji ishin kenget e tipit “Jump Start My Electric Heart.”

“Kyrie,” e cila, e përkthyer nga latinishtja e saj, njofton ” Zot, ki mëshirë për rrugën ku duhet të udhëtoj.” Vargu, ” Diku midis shpirtit dhe makinës së butë është vendi ku e gjej veten përsëri,” duket se komunikon shume për kërkimin e Maksit për fryte frymerore, tekste te ndershme dhe trashendences muzikore. Ketu zeri I Max fluturon dhe eshte me i forte se kurre.

Coveri i U2, “Pride (In the Name of Love)” jep një listë njerëzish që dhanë gjithçka për hir të dashurisë. Dhe pasi lutet per meshire, Max (duke bërë realisht një përshtypje mjaft të fortë te Bonos) komunikon me ane te kesaj kenge se dashuria kerkon sakrifice– diçka që ai është gati të bëjë.

Kenga e pare qe luhet nga CCM, me Ragamuffin Rich Mullins’ “Creed”—nje kenge qe perfundimishtshpreh ate qe song Mullins, Max dhe miliona besimtarë kanë të vërtetë, vlera dhe besime që bashkojnë familjen e krishterë. Max thote, “Kjo eshte ajo qe besoj.” Ndërkohe qe kjo nuk mund të jetë një ndeshje e saktë në mënyrë stiliste për zërin e Max (zeri I tij shkon pertej kesaj), kjo është një pjesë e rëndësishme e deklaratës për të dhe për këtë regjistrim.

Dy kenget e tjera, “Gotta Serve Somebody” (performuar ne versionin original nga Bob Dylan) ajo qe nxjerr ne pah albumin, “Righteous Rocker”(Larry Norman) kane  mesazhe te ngjashme, qe thone se pavaresisht asaj qe ben, ti po i sherben dikujt  dhe pavaresisht atij qe je, pa dashuri nuk je asgje (edhe nese po i sherben sic duhet dikujt). Kjo është gjithashtu një zgjerim i rëndësishëm në atë që Max beson në këtë pikë në ecjen e besimit të tij: Shërbejeni Jezusit, por kur ta bëni, eshte me mire te keni dashuri.

Ka dy versione të ndryshme të “Gotta Serve Somebody,” dhe mund te thuhet me siguri qe jane po aq te mira, edhe pse preferencat muzikore të njerëzve do të vendosin peshoret. Rrokeret do ta duan me te vertete “RockN Mix,” e cila e mbyll albumin.

“Doubting Doubts” nga Citizens & Saints, historia personale mbas këngës

Kengetari Zach Bolen jetoi udhëtimin prekës drejt dorëzimit të gjetur në këtë këngë.

Albumi i pare i grupit, kenga “Made Alive” dhe vete emri i grupit bazohen te gjitha ne Efesianet 2. Kjo lloj thirrjeje e guximshme për të vërtetën e hirit të Jezusit mund të gjendet në secilin nga albumet e tyre, me “You Brought Me Back to Life” dhe “The Mighty Hand of God” duke mbajtur keshtu ritmin per te shkuar tek lancimi i shumepritur Join the Triumph, nje nga albumet me te mire te adhurimit te vitit 2014.

Po ashtu, albumi i trete ne studio i Citizens & Saints,  A Mirror Dimly ishte nje nga albumet me te mire te adhurimit te vitit 2016. Ne te gjithe jemi krijuar per te adhuruar dhe ky album na jep disa shprehje krijuese dhe biblike. Ja se cfare ka thene gjate nje interviste Zach Bolen mbi “Doubting Doubts.”

Historia personale mbas kenges.

Me kete kenge ne vecanti, vargu biblik qe po na fliste ishte nga 2 Korintasve 12:9. Mendoj se ai varg ishte I rendesishem per mua gjate shkrimit te kesaj kenge aq sa mendoja se ishte hutuese. Shkon kundër çdo gjëje që ne mendojmë, se në një farë mënyre forca gjendet tek dorëzimi dhe dobësia. Do te filloje ten a flase vetem atehere kur te shohe se ne jemi ne piken tone me te ulet. Vjen vetem prej dorezimit te plote ndaj vullnetit te Perendise.

KA shuem gjera qe pasazhi na thote rreth te parit te situatave te se tashmes. Ndoshta ke qene aty per shume kohe dhe i jeni lutur Perëndisë duke kërkuar qartësi, shërim dhe paqe. Ajo qe PAli po merr eshte nje po, nuk eshte shume bukur te gjendesh atje, pro ne ate situate hiri I Zotit na ndihmon te shohim sa nevojtare jemi dhe se sa shume kemi nevoje per Te. Kjo rrethanë krijon një ndjenjë më të thellë të nevojës suaj për Të.Kjo eshte ajo c’ka kjo kenge do te thote per mua si nje kulminacion I te gjithe ketij regjistrimi, që katë bëjë me dyshimin duke kuptuar se disi, megjithëse nuk do të zgjidhja rrethanën time, do t’i thosha faleminderit Perëndisë që me ka tërhequr më afër Tij.

Vargjet biblike qe permbajne mesazhin e kenges.

1 Korintasve 13:12: ” Tani nė fakt, ne shohim si nė pasqyrė, nė mėnyrė tė errėt, por atėherė do tė shohim faqe pėr faqe; tashti njoh pjesėrisht, kurse atėherė do tė njoh thellė ashtu sikurse njihem.”

2 Korintasve 12:9: ” Por ai mė tha: “Hiri im tė mjafton, sepse fuqia ime pėrsoset nė dobėsi“. Prandaj me kėnaqėsi tė madhe do tė krenohem mė tepėr pėr dobėsitė e mia, qė fuqia e Krishtit tė rrijė tek unė.”

2 Korintasve 6:18: “‘ Dhe do tė jem si njė Atė pėr ju, dhe ju do tė jeni pėr mua si bijtė e bijat, thotė Zoti i Plotfuqishėm!”

Efesianeve 2:10: ” Ne nė fakt jemi vepra e tij, e krijuar nė Krishtin Jezus pėr veprat e mira qė Perėndia pėrgatiti qė mė parė, qė ne tė ecim nė to.”

Efesianeve 5:14: ” Prandaj Shkrimi thotė: “Zgjohu, ti qė fle, dhe ringjallu prej sė vdekurish, dhe Krishti do tė shndrisė mbi ty.'”

1 Gjoni 3:1: ” Shikoni c`dashuri tė madhe na dha Ati, qė tė quhemi bij tė Perėndisė. Prandaj bota nuk na njeh, sepse nuk e ka njohur atė.”

Mesazhi qe percjell kenga.

Një temë në jetën e krishterë është se përmes çdo momenti që po kalojmë, edhe diçka që nuk do ta kalojmë më, pasqyrimi na jep perspektivë dhe e shohim si një moment përcaktues në besimin tonë. Ja cfare eshte kjo kenge per mua. Une isha duke e jetuar ne kohe reale kete kenge. Gjithashtu në përgjithësi bëhet fjalë për të kuptuar se tema e jetës sonë është qe ta përulim veten duke u lutur për zemra dhe mendje te hapura dhe duke parë se çdo gjë që po kalojmë pavaresisht se nuk duket se do te ndryshoje per mire, gjithsesi, aty ka ende hir.Keto situata na tërheqin më pranë Perëndisë dhe na ndihmojnë të shohim se sa nevojë kemi për Të.

Linja e  “te dashurit, pavaresisht gjithckaje” tema e regjistrimit. Besimi dhe dyshimi jane rrethana, dhe ata trokasin lehtë në njerëzimin tonë. Te qenit te dashur pavaresisht gjithckaje eshtë një botëkuptim tjetër ende i pranishëm i Perëndisë si Shkëmbi ynë të cilin e mbajmë shtrënguar aq sa mundemi. Ti nuk e mban, sepse je i shqetësuar se do ta humbasesh, por sepse pa marrë parasysh se sa të zymta jane gjërat ose sa e vështirë është për të kuptuar ju hapni sytë tuaj dhe thoni “nuk e di,” gjeja per te clen nuk duhet te themi “nuk e di” eshte per dashurine  e vazhdueshme te Perendise per ne dhe se Ai na do pavaresisht gjithckaje. Kjo eshte ajo c’ka une kuptova ne te gjtihe procesin e shkrimit te kesaj kenge dhe te albumit. Pavarësisht nëse e besoj plotësisht apo e jetoj plotësisht, gjëja që më motivon është se mua me duan, pavarësisht cdo gjeje.

Lirikat:
kam kekruar per pergjigjet e dyshimeve te mia
sikur te kem ngecur midis besimit dhe mungesës së besimit
por ka nje premtim per te cilin shpirti im nuk mund te tronditet
Se mua me duan pavarësisht lufterave te besimit tim

dhe tani qe syte e mi jane te hapur
mund të shoh se jam më i fortë
Ti je misteri ne te cilin kam vene shpresen time
Sa me shume qe kerkoj, aq me teper gjej
nuk du ate jetoj sin je jetim qe nuk ka nje shtrat
jam ende duke kerkuar per te vend ku te ve koken

Pork am gjithcka per te cilen kam pasur nevoje
Më ndihmo të besoj përtej asaj që nuk po shoh
te jem I kenaqur me gjithe hirin qe Ti me jep
Në dobësinë time, Ti je i fortë

Hiri yt me mjafton
fuqia Jote eshte e persorsur ne dobesine time

vetem dua te bertas qe e gjithe bota ta degjoje
se jam femija I Tij, pavaresisht asaj qe ndiej
Unë po dyshoj tek dyshimet, thjesht nuk mund të mos besoj
se me duan pavaresisht gjithckaje.

Kjo kenge dhe ky album iska te beje me te pasurit nje besim te forte. Pa besim eshte e pamundur t’i pelqesh Perendise. Ndonjehere kemi tendencen te mendojme se mund te perpiqemi te dime gjithcka. Perendia na thote ne Bibel se me besim, ne mund te bejme gjithcka permes Krishtit. Nje nga mesimet qe kam pare ne jete eshtë se nuk duhet të presim që ta ndreqim veten para se të besojme. Loshiko per menyra se si mund t’I bindesh Perendise dhe per t’i ofruar besimin tend. Duek lexuar Biblen cdo dite, Perëndia dëshiron të na kujtoje cdo dite që të mos kemi frikë. Kënga gjithashtu trajton konceptin e mbajtjes së syve të hapur, për të kujtuar thirrjen tonë: “zgjohu, o ti qe fle, ngrihu nga vdekja, dhe Krishti do te shkelqeje ne Ty” (Efesianeve 5:14).

Edhe kur jemi te shpetuar, Ne ndonjëherë e mundojme veten për dështimin dhe ndjehemi të padenjë për dashurinë e Perëndisë. Kjo eshte ceshtja: ne nuk jemi te denje. Ne nuk mund ta fitojme hirin. Eshte nje dhurate e favorit te pamerituar nga Perendia per femijet e Tij. Shkrimi na thote, “Por Perendia e tregon dashurine e Tij ndaj nesh ne ate qe kur ende ishim mekatare, Krishti vdiq per ne.” (Rom. 5:8). Në prirjet tona të rëna dhe mëkatare, Ai ende mendon për ne si fëmijët e Tij, bijtë dhe bijat e Tij, nëse e kemi pranuar Jezuin si zëvendësues dhe Shpëtimtar.

Nderkohe qe nuk mund te shohim gjithcka në botën tonë të rënë me anë të pasqyrës së jetës, qe errëson hirin dhe të vërtetën, ky album do te na kujtoje se jemi  “Femijet” e Perendise todhe do ten a ndihmoje te tejkalojme “Dyshimet tona  Dyshuese” dhe per te kenduar “ Në dobësinë time, Ti je i fortë.” Mbaj mend se  “ti je i dashur pavaresisht gjithckaje.”

Lançohet albumi i fundit i The City Harmonic ‘Benediction Live’

Promovohet videoja live e regjistruar e ‘Manifesto’.

Grupi i adhurimit, fitues i cmimit Award, The City Harmonic lancuan ne menyre te pavarur ne 23 qershor albumin e tyre te katert dhe te fudnit, Benediction Live: Worship from Churches Working Together ne Kanada, me manaxhim, marketing dhe shperndarje nga The Fuel Music dhe me mbeshtetje nga FACTOR. Duke u ballafaquar me luftën e njerëzve të zakonshëm dhe duke shkruar këngë për adhurim të nxitur nga tipari dominues “se bashku per te miren e qytetit”, Benediction Live  i The City Harmonic  eshtë menduar të jetë njekohesisht një bekim dhe një dërgim, jo një fund.

Grupi që u formua nga perpjekja, gëzimi dhe lotët e misionit urban në Hamilton, Ontario,The City Harmonic, i njohur vetem per ata qe ishin ne rrethinat e Hamiltonit ne 2010, filloi trajektoren e tij mbarëbotërore pjesërisht për shkak të këngës unifikuese hit të adhurimit, “Manifesto.”  Kenga u regjistrua per albumin e ri, me 14 kenge ishte një moment i plotë i rrethit për The City Harmonic. Shumë nga ata që u përfshinë në atë mision urban fillestar në 2010 quajtur TrueCity, një kryqëzim i kishave të vogla të besimeve të ndryshme në Hamilton, u kthye për t’u bashkuar me grupin gjate 29 prillit te 2017 per te regjistruar ne qytetin ku nisi gjithcka per grupin.

” Nuk kishim asgje tjeter veç modestise për ta kënduar këtë këngë së bashku me të njëjtën turmë njerëzish që fjalë për fjalë e frymëzuan dhe e bekuan gjithë këtë që bëri The City Harmonic,” thote Elias Dummer  kengetari kryesor i grupit . “Ky udhetim i mrekullueshem duhej të ishte gjithmonë rreth njerëzve të bashkuar në Zotin dhe ndiheshim shume mire duke festuar per kohen tone se bashku dhe duke inkurajuar njeri – tjetrin ne nje sezon te ri te bashkesise. Ishte një ngjarje qe ndodh një herë në jetë dhe të cilen unë jam mirënjohës që mund ta ndajmë.”

Kenga e regjistruar ne studio “Manifesto” ishte singelli I pare I grupit qe doli ne 22 nentor te 2010-es dhe perfshihet ne albumin debutues, Introducing The City Harmonic, dhe si një këngë bonus në albumin e tyre të parë të plotë, I Have A Dream (It Feels Like Home). The City Harmonic i ka fillimet pothuajse gjashte vjet me pare tek artisti I ri me I shitur ne  klasifikimet e  kengeve singell me te mira ne muziken e krishtere, singelli shiti me shume se 100,000 kopie ndërsa grupi morri në shtëpi ne 2011 tre Gospel Music Association Canada Covenant Awards, duke perfshire “New Artist of the Year” si edhe “Modern Worship Song of the Year”dhe “Recorded Song of the Year” per “Manifesto.” Sot, singelli ka shitur shume me shume njesi, eshtë kënduar në vende dhe kisha në mbarë botën dhe është parë mbi 3.3 milion here ne streaming.

Ndjenja e unitetit dhe e zemrës së ungjillit eshte ajo c’ka The City Harmonic synojne te kapin me “Manifesto,” qe eshte nje nga kenget moderne që përfshin lutjen e Zotit fjalë për fjalë.

“Njerezit ndonjehere e bejne ‘ungjillin ‘rreth njeqind gjerash te vogla, te ndryshme,” mendonte Elias ne 2010. “Kjo eshte ajo c’ka ben zakonisht nje ‘manifestim’ – por ungjilli është jashtëzakonisht i thjeshtë. Ne mund të kalonim gjithë jetën duke debatuar ‘drejtësine’– dhe në fund të arrijmë te mos duam askend. Prandaj, ka me shume kuptim te përqendrohemi në thjeshtësinë e besimit të apostullit dhe Lutjen e Zotit.”

Përveç kësaj “Manifesto” dhe kenges se fundit te re te grupit, “Honestly,” Benediction Live perfshin “Praise The Lord,” te The City Harmonic “Holy (Wedding Day),” “Mountaintop,” “A City On A Hill,” “I Am” dhe shume nga himnet modern te adhurimit me te dashura te grupit  te dëshirës, shpresës dhe festimit.

CCM Magazine e vlereson albumin si ” një mënyrë te përshtatshme për të mbyllur karrierën e suksesshme të grupit,” NewReleaseToday.com e quan Benediction Live ” një lamtumire të përshtatshme, dërguar dëgjuese për t’i jetuar këto këngë,” Worship Musician thote se grupi ” I ka paraqitur edhe një herë kishs një përzierje harmonike të stilit muzikor modern dhe aromës liturgjike që është e pakrahasueshme në zhanrin aktual të adhurimit,” dhe JesusFreakHideout.com bie dakord me kete, duke thene se projekti eshte ” një lamtumire e devotshme, nje leter dashurie per kishen e shkruar per te frymezuar dhe inkurajuar…me shume mundesi lancimi worship me i mire i vitit.”

Nderkohe qe Benediction ieshte regjistrimi i fundit i The City Harmonic, njeriu qe qendron pas muzikes– Elias dhe shoket e grupit Eric Fusilier (bass), Josh Vanderlaan (bateri ) dhe Aaron Powell (kitare), kane mbjelle nje ” peme familjare ” te rrenjeve, me cdo pjestar te grupit  duke lëvizur në rrugë të reja të shërbimit. Pervecse po punon  me nje projekt te ri solo adhurimi, Elias eshte I perfshire ne mbjelljen e nje kishe ne Nashville qe eshte bere nje nga kishat metodiste qe eshte rritur me shpejt ne vend. Eric filloi mbjelljen e saj dhe eshte pastor ne nje kishe anabaptiste ne Hamilton (Reunion Hamilton). Aaron po punon gjithashtu per muzike te re dhe ka marre nje post drejtues si Drejtori i Adhurimit ne nje kishe anglikane ne Hamilton (The Rock on Locke) nderkohe qe Josh eshte duke udhëhequr ekipin e teknologjisë në kishën e vendit te tij.

I ftuar në programin Music Plus

Ron Harris, themelues dhe president i bashkesise jo fitimprurëse që ndihmon mediat e krishtera, MEDIA Alliance International, do të jetë me ne sot në studio për të folur rreth rëndësisë së medias së krishterë, karrierës dhe sfidave të tij gjatë viteve si dhe disa nga përvojat më të bukura që ka pasur gjatë punës në fushën e medias së krishterë.
Na ndiqni sot në Music Plus, në orën 11:00 dhe 16:00, në RADIO EMANUEL.

Këngëtarja që ka formuar grupin Ilia, Suzy Martinez lançon projektin solo Zahna

Debutimi i singellit kryesor vjen shume shpejt.

Suzy Martinez, kengetarja kryesore qe ka formuar grupin e rrokut Ilia, ka lajmeruar projektin e ri nen te njejtin emer, Zahna.

Kengetarja ndan lajmin permes transmetimit live ne facebook. Ilia u nda zyrtarisht nga grupi ne dhjetor te vitit te kaluar dhe Suzy ndau se ka qene duke punuar per te pregatitur material me vete emrin e saj. Zahna eshtë një shkurtim i emrit të plotë të këngëtares. Projekti i ri do te vazhdoje te jete ne zhanrin e rock and rollit, edhe pse Suzy thotë se ndihet sikur muzika do të shfaqë më shumë liri kreative sesa puna e saj e kaluar me Ilia.

Albumi i plote eshte planifikuar te dale ne vjeshte, me kenget singell qe do te dalin ne vere. Disa blerje të reja tashmë janë në dispozicion në faqen e saj të internetit, zahnaofficial.com.ajo gjithashtu ndau shpresen e saj per te filluar turneun serish gjate fillimit te vitit tjeter. Përveç ndarjes së detajeve të projektit, Suzy ofroi falënderimet e saj të përzemërta për fansat që kanë qëndruar me të gjatë procesit gjashtë mujor të kalimit të saj në një rol solo.

Sanctus Real debutojnë me singëllin e ri ‘Safe In My Father’s Arms’

Singelli i ri eshte pothuajse me i daunloduari dhe kenga me e ndjekur ne radio.
 

Jane bere dy vite qe kur kemi degjuar muzike te re nga grupi i nominuar per shume GRAMMY, Sanctus Real dhe ata jane te emocionuar te lajmerojne qe po rikthehen me nje singell te ri. Titulluar “Safe In My Father’s Arms,” kenga eshte pothuajse me e ndjekura dhe e daunloduara sipas PlayMPE në kohën e shtypit. “Safe In My Father’s Arms” eshte nje kujtese se sa mire qe ndjehesh kur e dime se jemi me te vertete te sigurt ne krahet e Perendise.

“Kjo kenge u shkrua gjate nje sezoni te vecante ecjeje  neper shume te panjohura,” ndan kitaristi Chris Rohman. “Duhet te ndalemi nje moment dhe te shohim prapa qe te mudn te shohim rrugen që Perëndia na kishte sjellë. Kur e beme kete, donim te shkruanim nje kenge qe shpreh gezimin qe ndjeme duke e ditur se Perëndia kishte qenë me ne përmes gjithë asaj dhe si ndjehesh kur Ai te mban me kaq dashuri.”

Rohman gjithashtu ndan se kjo kenge u frymezua nga Psalmi 68:5-6, i cili shpall:

Perėndia nė banesėn e tij tė shenjtė ėshtė babai i jetimėve dhe mbrojtėsi i tė vejave. –
Perėndia bėn qė i vetmuari tė banojė nė njė familje,

cliron tė burgosurit dhe siguron begatinė;

por rebelėt mbeten nė tokė tė djegur.

Se bashku me debutimin e “Safe In My Father’s Arms,” Sanctus Real prezantuan gjithashtu kengetarin kryesor, Dustin Lolli, i cili bashkohet zyrtarisht me anëtarët e grupit gjatë kohës Rohman dhe Mark Graalman.

“Safe In My Father’s Arms” tashme eshte ne radio dhe i disponueshem ne te gjitha outletet dixhitale.

Sanctus Real do të jetë titulli i një turneu të vjeshtës me artistin e hip – hopit Blake Whitely dhe spikerin Clayton Jennings.

Manic Drive do të lançojnë singëllin e ri në 23 qershor

‘Easier’ eshte tashme i disponueshem per paraporositje ne iTunes.

 

Manic Drive kane lajmeruar se do te lanconin nje singell te ri  te premten e 23 qershorit. Kenga e re titullohet “Easier,” dhe tashme eshte e disponueshme per paraporositje ne iTunes.

Kënga tashmë ka debutuar në skenë nderkohe qe Manic Drive kane performuar në një pjesë të vogël festivalesh, duke ndjekur turneun e tyre te prillit Into the Wild tour. Duoja, e përbërë nga vëllezërit Shawn dhe Michael Cavallo, ka punuar me producentin Oh, Hush! per kenge te reja prej disa muajsh tashme. Nuk ka asnjë fjalë zyrtare se kur duhet të presim një album të plotë pas atij te 2014-es, por lancimi i “Easier” eshtë një tregues i mirë se më shumë është duke ardhur se shpejti.

Alisa Turner lançon coverin e Zach Williams’ Chain Breaker’

Albumi debutues i Integrity Music do te lancohet ne 25 gusht.

 

Artistja e re qe ka nenshkruar me Integrity Music, Alisa Turner lancoi coverin e Zach Williams qe se fundi ka kryesuar klasifikimet “Chain Breaker.” Videoja eshte e dyta ne nje seri prej tre coverash qe Alisa eshte duke lancuar gjate veres.

“Raundi dy i video coverave!!! Shume e emocionuar qe sot lancoj Chain Breaker. Kenge si kjo me kujtojne fuqine e madhe te Perendise dhe se Ai do te krijoje gjithmone nje rrugedalje. Unë shpresoj shumë se do t’ju bekoje kudo ku jeni sot. Unë lutem qe zinxhirët tuaj të lirohen, për t’u cliruar nga ajo që ju mban në robëri, për t’ju ngushëlluar nga dhimbja qe mund të mbizotërojë në këtë moment. Shkoni tek Ai, Ai do te kujdeset per ju ne nje menyre qe di ta beje vetem Ai,” ka ndare Alisa permes mediave sociale.

Ndërkohe qe Turner ka ngacmuar me lajme në mediat e saj sociale prej disa kohësh tashme,vetem tani Integrity Music e beri zyrtar njoftimin  e shtimit të saj në listën e tyre artistike. ” Nuk jam vetem mirenjohese qe jam pjese e familjes se Integrity si artiste, por edhe si ajo vajza qe ka kaluar permes gjerave te veshtira… që  rrethohet nga njerëz që më mirëpritën, walked with ecen perkrah meje dhe jam e tejmbushur me mirenjohje,” ka thene ajo per partneritetin me etiketen.

Ndiqni Alisa ne Facebook per t’u perditesuar ne lidhje me debutimin projektit te vetetitulluar, i cili do te lancohet ne 25 gusht.

Matt Maher debuton me singëllin e ri ‘Your Love Defends Me’

8 here i nominuar per cmim GRAMMY artisti Matt Maher ka debutuar me nje kenge te re, “Your Love Defends Me.” Kjo kenge tashme eshte e disponueshme ne te gjitha shitjet dixhitale dhe ofruesit e transmetimit. Singelli eshte lancuar ne radio. Corey Mann nga 96.9 WHPZ, South Bend ka thene pas degjimit te singellit, “Matt Maher I jep një pjekuri muzikore listës tonë të dëgjimit. Ndihem sikur jam ne kishe kur fillon thjesht me Matt, pastaj bashkohen gjithnjë e më shumë njerëz dhe mendoj se audienca jone ne radio do te beje te njejten gje sa me shume qe ta degjojne kengen.”
“Kjo kenge vjen nga Psalmi 91 dhe ideja se Perendia nuk eshte nje strehe, por streha jonë e VETME. Mendoj se të gjithë mund të lidhemi me momente në jetën tonë, kur ishim (ose cilet do te behemi ) lufta ndodh brenda per ate qe do te marre kontrollin – e shkuara apo e ardhmja, ose momenti aktual,” ndan Maher per idene pas singellit te tij te ri. ” Kur e kombinoni atë me një kontekst të medias sociale që gjithmonë regjistron dhe dokumenton gjithçka, ai jeton përgjithmonë ose si akuzë ose si dëshmi. Për ta thënë thjesht – djalli është në biznesin e akuzës, por Perëndia është në biznesin e ngritjes së dëshmisë – se kush është Ai dhe çfarë bëri Ai. Kjo kenge flet rreth asaj se si Perendia eshte nje mbrojtes, se si dashuria e Perendise nuk eshte thjesht nje mbrojtje, por ne te vertet eshte mbrojtja qe ne kemi që mund të qëndrojë kundër mospërputhjes me veten. Perendia eshte mbrojtja jote dhe ajo qe Ai thote per ty, eshte ajo qe ka rendesi.

Duke filluar verën e tij, Maher është aktualisht në mes të një turneu evropian, I cili perfshin performimin ne Britanine e Madhe per Big Church Day Out festival. Ai gjithashtu do t eperformoje ne festival te medhenj ne dy  muajt e ardhshem duke perfshire Big Ticket, Lifest, Porter County Fair, Hudson Fields Christian Music Festival, Soulfest, Abbeyfest dhe Night Of Joy. Maher do te jete gjithashtu me vone ne NYC gjate ketij muaji  per te drejtuar muzike per Young Adult Mass ne Archdiocese of New York, kryesuar nga Cardinal Dolan. Ai do ta perfundoje kete vit ne festimin e 10 vjetorit te World Youth Day ne Sydney. Se fundi eshte lajmeruar se Maher i eshte bashkuar grupit te elites se muzikanteve dhe artisteve si artist zyrtar i Steinway.

John Waller përzien kafeinën dhe Jezusin në një këngë të re

‘Awakening’ eshte muzika e pare pas dy vitesh dhe thekson biznesin e ri të John-it në qendër të kafesë.

John Waller ka lajmeruar se fundmi qe i eshte bashkuar Radiate Music, i drejtuar nga veterani i industrise (dhe kengetari kryesor I All Star United) Ian Eskelin dhe po pregatit muzike te re. kenga e tij e pare e re qe prej lancimit te Crazy Faith ne gusht te 2015 eshte kenga argetuese dhe gjalleruese “Awakening,” nje kenge qe feston kombinimin e mrekullueshem te  kafese dhe Jezusit. Singelli eshte lancuar ne iTunes ne mars dhe tashme videoja eshte promovuar ne New Release Today.

Videoja u xhirua ne rruget e New Yorkut dhe drejtohej nga Nick Sammons. Perfshin shume njerez qe shijojne dashurine e tyre per kafen dhe studiojne bashke Fjalen e Perendise nderkohe qe, sigurisht, argetohen shume gjate procesit.

“Kjo eshte videoja muzikore me argetuese qe kam bere prej shume kohesh,” thote John Waller. “Shumica e kengeve te mia jane dicka e thelle qe provokon te menduarit. Kjo eshte nje kenge e thjeshte rreth Jezusit dhe kafes dhe se si keto te dyja shkojne shume mire bashke.  Kur une dhe gruaja ime shkuam nga 5 ne 9 femije ne nje vit—u perpoqem te adoptonim nje femije dhe perfunduam duke adoptuar 3 vellezer dhe motra nga  Ukraina duke pasur  edhe femijet tane biologjike—fillum te luteshim per menyra te reja per te mbeshtetur familjen tone te madhe. Josee, gruaja ime, erdhi me idene e te berit pak kafe. Keshtu lindi Crazy Faith Coffee !  NE E DUAM kafene  mrekullueshme na na pelqejne historite e besimit te cmendur. Ne I kombinuam te dyja me Cracker Jacks-si koncept. Ne vendosem t’i fusnim historite brenda cantave te kafes! Eshte shume argetuese.

“‘Awakening’ (aka #TheCoffeeSong) ishte dicka qe miku dhe producenti im Ian Eskelin, me sugjeroi te shkruaja dhe une jam shume i kenaqur qe e beme.

E ftuar në Music Plus në Ditën Botërore të Dhurimit të Gjakut

14 qershori është Dita Boterore e Dhurimit të Gjakut, në datën 1 qershor studentët e universitetit ” Fan. S. Noli ” Korçë ndërmorrën një nismë për të dhuruar gjak, pranë Bankës së Gjakut.
Për të na folur diçka më tepër rreth kësaj, me ne sot në studio do të jetë Oli, një prej studenteve të përfshira që ka dhuruar gjak.
Na ndiqni sot në Music Plus, në orën 11:00 dhe 16:00, në RADIO EMANUEL.

Jason Gray lançon coverin e Imagine Dragons’ ‘Believer’

Videot e mëparshem cover përfshijnë ‘City of Stars’ nga La La Land dhe ‘Thieves in the Temple’ nga Prince.
 

Jason Gray ka lancuar coverin e tij te Imagine Dragons’ “Believer,” i treti nga nje seri prej kater videocoverash akustike te regjistruar me heret gjate pranveres.

“Me ne fund! Coveri im I Imagine Dragons’ “Believer” eshte ne YouTube! Ne jemi te emocionuar per kete – na tregoni se cfare mendoni ju,” ka ndare Jason permes mediave sociale.

Më parë në këtë seri videosh akustike, Jason postoi coverin e tij “City Of Stars” nga filmi La La Land dhe nje performance akustike te kenges se tij dhe singellit radiofonik te momentit “I Will Rise Again” me refrenin e “Thieves In The Temple” te Prince si intro.

Me thelbin pas “I Will Rise Again,” nga albumi I tij me I ri,Where The Light Gets In, Jason ka ndare: “kjo ka qene nje nga kenget e mia te preferuara per ta luajtur live kete vitin e fundit, kryesisht për shkak të minutës së parë. Si nje i lindur ne Minnesota, u rrita si fans i Prince. Per nder te muzikes dhe vdekjes se tij, doja ta hapja kengen time me refrenin e “Thieves In The Temple” te Prince –nje kenge qe e kam degjuar si nje lutje.”

“Ne te gjithe kalojme permes shume stuhive ne jete, por personi që hyn në stuhi nuk është i njëjti person që ecën në anën tjetër të saj. Stuhia na transformon dhe mund te na beje me shume si ata qe duam te jemi. Ndërsa e kemi këtë përvojë herë pas here, ne besojmë se Perëndia është me ne duke u marre me stuhinë. Ne madje mund të arrijmë në një vend ku mund t’iu themi reve të errëta që shohim duke u afruar, ‘e dini cfare? Sille stuhine. Sepse me pelqeu ajo c’ka me beri te jem heren e  fundit.'”

Videoja e fundit ne kete seri, nje performance e kenges se Jason “Thank You For Everything,” u lancua ne 9 qershor.