No Longer Music

No Longer Music eshte nje grup dhe teater muzikor ungjillizues, me produksion te drejtuar nga David Pierce. Per me shume se 30 vjet, NLM e kane perdorur skenen per te komunikuar Ungjillin e Krishtit ne lokale nate, sheshe qyteti dhe festivale, per te rinjte qe nuk do te shkelnin kurre ne nje kishe.

Shfaqja e No Longer është një përshkrim dramatik dhe bashkëkohor i historisë së Jezusit, qe perfshin nje skene te fuqishme te kryqezimit dhe ringjalljes, e cila është e orientuar drejt kulturës globale të të rinjve, duke filluar nga mosha 17-30 vjeç. Shfaqja  përdor një përzierje krijuese të gjallë, muzike moderne, drama ne skene, kercim, arte cirku, video projeksione dhe efekte speciale për të paraqitur një mesazh te pershtatshem, por të qartë të Ungjillit.

“Ne kemi kaluar kohe me Chad Johnson nderkohe qe ishim ne turne ne Europe dhe kemi zbuluar qe kemi te njejten zemer dhe ADN per t’i arritur njerezit per Jezusin! Keshtu qe, vendosem te bashkonim forcat, duke e ditur se se bashku mund te ishim me te forte.”

 

What Are We Dying For?, eshte albumi me i ri i tyre i lancuar ne  15 qershor 2017:

 

1. What Are We Dying For?
2. Next To Me
3. Dark Nights Big Waves
4. You Sound Better When You’re Silent
5. It’s Not Too Late

Becca Bradley ndan dhe promovon videon e këngës ‘Holy, Holy, Holy’

Kenga e re parashikon perzierjen e himneve te albumit te katert te ardhshem që aktualisht janë në fazën e perpilimit.

 

Becca Bradley e ka filluar korrikun me nje singell te ri dhe me nje video muzikore –si fruit I pare I albumit te pare te plote te kengetares.

Kenga, “Holy, Holy, Holy,” eshte nje version modern I himnit klasik, me refrenin e njohur të mbështetur nga vargje të reja, adhuruese. Videoja permban shkrepje artistike te natyres, shesheve të qytetit, Bradley duke punuar në studio, duke luajtur ne piano, duke kenduar dhe me teper.

“‘Holy, Holy, Holy’ ka qene gjithmone nje nga himnet e mia te preferuara,” thote Bradley, ” kështu që jam e lumtur të dëgjoj per gjithcka qe kam sjelle ! Bibla na thote se I gjithe krijimi shpall lavdine e Perendise ne Psalmi 96:11-12, dhe se perreth Fronit te Tij, krijesat hyjnore shpallin, ‘I Shenjte, i Shenjte, i Shenjte ‘ dite e nate, pa pushim (Zbulesa 4:8). Nese ka nje kenge qe mund ta kendoj ne perjetesi, me shume mundesi do te ishte kjo.”

Bradley, nje drejtuese adhurimi ne kishen e Nashville dhe një muzikante dhe këngëtare e shpeshtë prapa skenave për artistë të njohur si Taylor Swift, Kelly Clarkson, Keith Urban, Lady Antebellum, Rascal Flatts, Amy Grant, Michael W. Smith dhe disa te tjere, ka kaluar gjithashtu nje vit ne turne me Francesca Battistelli, duke luajtur dhe duke kenduar ne sfond në shfaqje kombëtare, perfshire ketu Good Morning America dhe Fox & Friends.

“Une jam terhequr gjithmone nga himnet,” ndan Bradley. “Duke mos qene e rritur ne kishe, nuk isha njohur me himne te tjere pervec ‘Amazing Grace.’ Fillova të shkoja ne kishë në kolegj, dhe sa herë që dëgjova një këngë në adhurim që me të vërtetë ndikonte tek une, do të pyesja dikë rreth meje çfarë ishte. Pothuajse gjithmone do te qeshnin, duke me thene se ishte nje himn i 100 viteve me pare! Dicka rreth menyres  se si levizte muzika dhe se si tekstet arrinin pjeset me te thella te shpirterave tane me bente per vete.

Bradley ka thene seeshte njohur mire me himnet dukie drejtuar adhurimin ne Church of the City, pasi i është kërkuar të udhëheqe një himn çdo javë gjatë sherbeses.

” Si rezultat, kam pasur një bum kërkesash për të regjistruar një album me himne,” thote ajo. ” Aq shumë e kam dashur kete ide, unë jam një kompozitore e zjarrtë dhe kam kaq shumë këngë origjinale që dua t’I lancoj gjithashtu; keshtu qe vendosa ta bej albumin tim te ardhshem dicka nga te dyja! Do të ketë kryesisht këngë origjinale, por disa nga kënget do të përfshijnë edhe pjesë të himneve të mia të preferuara. Shpresa ime eshte qe, by nga te qenit tradicional, me kenge familiare, me produksion pop, kjo muzike e re do të arrijë përtej çdo brezi ose orientimi dhe do të përdoret për të forcuar dhe inkurajuar Kishën në tërësi.”

Ajo ka thene se ka lancuar kengen e re , “Holy, Holy, Holy,” per t’ju dhene njerezve nje ide thjesht se çfarë lloj muzike po planifikon të bëjë, me shpresën që ata të shohin pas projektit dhe ta bëjnë të mundur nëpërmjet fushates.

Thousand Foot Krutch zbulojnë ‘Untraveled Roads’ albumin që do të dalë në 15 shtator

Albumi perfshin 8 hite aktive rroku që përfshin lancimin e trios indie të regjistrimeve.

 

Grupi i preferuar i rrokut, Thousand Foot Krutch ben bashke hitet e  tij me te medha duke perfshire trion e lancuar ne menyre te pavarur, nga albumet e mirenjohur  EXHALE (2016), OXYGEN:INHALE(2014) dhe The End Is Where We Begin (2012) ne nje permbledhje te fuqishme, te regjistruar ane koncerte live, Untraveled Roads. Se bashku me 8 nga nente hitet aktive radiofonike rrok, albumi me 12 kenge lancohet ne menyre te pavarur ne te gjithe boten ne daten album releases 15 shtator ne TFK Music me manaxhimin, marketingun, shitjen dhe shperndarjen permes The Fuel Music.

Anetaret e grupit TFK, Trevor McNevan (vokalisti/kantautori), Joel Bruyere (bass) dhe Steve Augustine (bateristi), se bashku me kitaristin e turneut, Andrew Welch, shperndajne dicka te paperpunuar, gjithe stadiumin qe tronditet nga eksperienca live ne Untraveled Roads. Albumi u regjistrua gjate ndaleses  ne qytetin e 46 te turneut te ketij viti,  Winter Jam Tour Spectacular, turneu i katërt më i madh në botë (Pollstar) ku morën pjesë rreth 500,000 njerëz.

“Ky album kap me të vërtetë atë energjine e lartë dhe elektrizuese që doni te merrni  në një shfaqje të TFK, duke ju dhene miqve tane te vjeter e te rinj nje shije  te tingullit dhe se si do te ndihen tre albumet e fundit!” veren McNevan, nje nga frontmenet me karizmatike dhe te zhdërvjellët ne muziken e sotme rrok. ” Aspekti live ka qene gjithmone nje pjese e madhe e saj qe ne jemi si grup  dhe e asaj qe njerezit kane filluar te presin nga ne.”

Untraveled Roads, albumi i pare live nga TFK qe prej vitit 2011 me Live At The Masquerade, perfaqeson nje sezon suksesi domethenes per grupin. Me hite si “Courtesy Call,” “Running With Giants,” “War Of Change,” “Push,” “Untraveled Road,” “Let The Sparks Fly,” “Born This Way,” “Light Up The Sky” dhe “A Different Kind Of Dynamite,” albumi mirë përfaqëson tri regjistrimet e fundit të grupit që kanë grumbulluar tashmë mbi 455,000 albume të shitura, dy milion downloade dixhitale dhe me shume se 300 million streams.

Duke u dhënë mbeshtetje fansave të tij për suksesin e TFK, McNevan thotë, “Nje grup nuk mund te kerkoje nje audience me besnike dhe mbeshtetese nga familja dhe miqte nga e gjithe bota. Ne ndihemi vertet te bekuar qe kemi ecur neper kete udhetim tobashke me ju dhe mos merrni një të dytë nëse kjo është e mirë. Faleminderit cdo personi në të gjithë globin që ka marrë kohën për të na dëgjuar, transmetuar, ndarë ose per ten a mbështetur ne në cfaredolloj mënyre. Jam i emocionuar te shoh cfarë ka në fazën tjetër të këtij udhëtimi!”

Lista e kengeve te Untraveled Roads :

1)     Running With Giants
2)     Light Up The Sky
3)     The River
4)     Push
5)     Untraveled Road
6)     Let The Sparks Fly
7)     Born This Way
8)     Courtesy Call
9)     Be Somebody
10)   War Of Change
11)   The End Is Where We Begin
12)   A Different Kind Of Dynamite

Top 20, në Radio Emanuel

Sot në Music Plus do të ndiqni 20 hitet më të mira të muzikës së krishterë, shoqëruar me të rejat më të fundit të artistëve.
Na ndiqni në orën 11:00, në RADIO EMANUEL.

Integrity Music njofton për debutimin e ‘Saved By Grace’ të Chris Sayburn

Lancimi global per udheheqesin e adhurimit nga Britania e Madhe.

 

Integrity Music lajmeroi lancimin global ne 21 korrik te Saved By Grace, debutimit solo te udheheqesit te adhurimit nga  Britania e Madhe, Chris Sayburn.

Emri I Sayburn  mund te jete i ri per shume fansa te muzikes worship, por miqte e tij ne Britanine e Madhe e njohin mire ate. Përveç udhëheqjes te New Wine Worship, baskesise se adhurimit per shoqerine e kishave New Wine, Sayburn ka qene duke shkruar  dhe duke bashkepunuar me  projektet e Integrity Music tashme prej disa vitesh. This kjo perfshin punen e tij  ne albumet e fundit te New Wine, Wildfire dhe Simple Pursuit.

Kenget e mia te reja perfshijne bashkeshkrime me Cantelon (“Saviour of the World”), Nick Herbert (“The Way”) dhe Brenton Brown (“Everlasting God”) pervec te tjerash.

Por kenget e mira me melodite qe te terheqin vemendjen nuk jane fundi I lojes per Sayburn, I cili shërben si kujdestar për St. Philips Chapel Street ne Salford, Manchester.

” Shumë këngë kanë luajtur një rol të rëndësishëm në sezone të caktuara në jetën time,” thote Sayburn. “Do te ishte nje bekim te degjoja qe edhe thjesht nje kenge te ndikonte dike per tee cur perpara, te vazhdonte te donte dhe te ndiqte Jezusin… kjo do t’I bente te vlefshme te gjitha perpjekjet.”

” Pikëpamja ime për suksesin është se albumi shton vlerën për t’i shërbyer Kishës,” vazhdon ai. ” Unë tashmë e di se Perëndia i do këngët e mia… Ai I do te gjitha kenget ton ate adhurimit qofshin ne albume ose jo! Por deshira ime eshte te shkruaj kenge te cilat kisha locale mund t’i perdore.”

Saved By Grace do të jetë në dispozicion përmes të gjithë ofruesve të mëdhenj  të shërbimeve dixhitale dhe platformave streaming duke filluar nga 21 korriku me nje video akustike for the sonper kengen  “Nothing But Grace” e disponueshme tashme ne YouTube.

Shai Linne njofton për albumin e ri

Tashme jane zbuluar titulli, koopertina dhe lista e kengeve per ‘Still Jesus.’

Shai Linne zbuloi detajet e Still Jesus ne 5 korrik, albumit te tij te shtate ne studio.

Shai Linne ka pasur dicka per te thene ne lidhje me albumin e tij te ardhshem: ” Pika kryesore e Still Jesus eshte e thjeshte: Ne jetojmë në kohë të trazuara, ku gjërat duket se zhvendosen gjithnjë e më shpejt. Me të gjitha ndryshimet e viteve të fundit ne shoqeri, ne kishe dhe ne hip-hopin e krishtere, Jezus Krishti nuk ka ndryshuar. Tek Hebrenjve 13:8 thuhet se Krishti është i njëjtë dje, sot dhe perjete. Problemi ynë kryesor, mëkati, është ende i njëjtë. Zgjidhja e ketij problemi, Ungjilli, eshte ende e njejta. Ne fund te dites, gjithcka ka ende te beje me Jezusin.”

Still Jesus eshte lancuar ne 21 qershor.

Lista e kengeve:

1)      Random Thoughts 3
2)      Stand Up
3)      Supreme featuring Beautiful Eulogy
4)      Turn it Off
5)      MC Goya Battle Rap (Interlude)
6)      I’m Hot
7)      One Day
8)      One Day (Reprise) featuring Quinten Coblentz
9)      Ichabod
10)   Lord of All
11)   Immutable featuring Monielle
12)   Startling Mystery featuring Quinten Coblentz
13)   Washer’s Warning

Si nje nga nenshkruesit kryesore te Lamp Mode Recordings per me shume se nje dekade, Shai Linne ka qëndruar i palëkundur për të të sjellë fjalën e Perëndisë drejtperdrejt per fansat në mbarë botën.

Holly Starr rikthehet në studio për regjistrimin më personal

Kantautorja fillon fushaten ‘Human’.
Kantautorja e mirenjohur Holly Starr eshte gati per te filluar punen me Human, projekti I saj me I prekshem dhe albumi i parë në gati dy vjet. Një fushatë e shumëfishtë e fushatës fillestare ka nisur për regjistrimin, i cili do të ndjekë në mënyrë transparente lartësitë dhe uljet e jetës së Starr.
Singelli debutues i albumit , “Run The Race,” u prodhua nga Bryan Fowler (TobyMac, Ryan Stevenson) dhe po I afrohet 1 milion degjimeve ne Spotify. Zgjedhje shtesë për Human do te prodhohen nga David Thulin dhe Matthew Parker.

“Jam shume e emocionuar qe rikthehem ne studio sepse kurre me pare nuk I kam besuar nje koleksioni kengesh si ne kete rast,” thote Starr. “Ato jane te ndershme, jane argetuese dhe ndihen te fresketa– të gjitha duke folur për realitetet e mira dhe të këqija të qenies njerëzore. Eshte nje projekt me te cilin mendoj se gjithkush mund te lidhet. Mezi pres t’i ndaj keto kenge”

‘Ne te gjithe kalojme permes ulje – ngritjesh, sezonesh gezimesh te medha dhe sezone qe do te deshironim t’I fshinim,” shton ajo. “Te shkruarit kenge prej gjithe atyre momenteve ka qene thelbi I muzikes sime qe prej fillimit dhe eshte pikerisht në atë vend të butë të ndjeshmërisë, ku ndodh kjo marrëdhënie, ku vetmia hiqet mënjanë edhe për një minutë, dhe ku mund të gjendet uniteti dhe mirëkuptimi i ndërsjelltë.”

Fushata Human e Starr eshtë planifikuar të zgjate për afro 30 ditë dhe do të ofrojë stimuj të veçantë për nivele të ndryshme të mbështetjes, duke përfshirë një “YES” të punuar me dorë të prdizenjuar nga Starr; një përzgjedhje e përzierjeve të çajit me porosi të zgjedhura nga artistja; andhe nje turne personal ne femren familiar te Starr ne Washington, nder shperblimet e tjera. Pervec ketyre, të gjithë mbështetësit do ta marrin albumin përpara lancimit të tij më vonë gjate verës.
Qe prej debutimit te saj ne 2008, Starr eshtë bërë e njohur për meloditë pop dhe shkrimin e kengeve te mbushura me mendime. E lindur ne Quincy, Washington,lancimet e saj si artiste e Garden Entertainment perfshijne Tapestry (2010), Focus(2012) dhe Everything I Need e 2015-es . Nje artiste shume e famshme ne YouTube, videot muzikore dhe video bloget e Starr kane mbledhur me shume se 4.4 milion shikime deri më sot.

RCA Inspiration dhe grupi i Provident Music njoftojnë rinisjen e etiketës ikonike Verity Records

Rihapur nga singelli i sapolancuar ‘Close’ nga Marvin Sapp.

 

RCA Inspiration dhe grupi i Provident Music  festojne rilancimin e Verity Records, duke ringjalluar etiketen ikone që ka qenë një mbajtës modern I standardit te muzikes Gospel per pothuajse dy dekada! Verity riprezantohet nga singelli me i ri i sapolancuar  “Close” nga ikona e muzikes Gospel, Marvin Sapp, artistet, industria dhe fansat  jane shume te emocionuar per rikthimin e markes shume te dashur. Verity Records do te operoje si pjese e grupit te Provident Music.

Duke vazhduar te ndricoje në qendër të vëmendjes të muzikën frymëzuese të pakohe që ka ndikuar miliona njerez në të gjithë botën, Verity eshtë shtëpia e një katalogu të gjërë që formoi një trashëgimi nënshkrimesh në peizazhin e muzikes Gospel, duke shfaqur një histori për nxjerrjen e lajmeve nga superstarët bashkëkohorë dhe pune te  pioniereve te ketij zhanri si Marvin Sapp, Fred Hammond, Yolanda Adams, John P. Kee, Vickie Winans, Richard Smallwood, Kirk Franklin, nder te tjere duke nisur nga viti 1990 deri ne 2013.  Duke theksuar keto profile pjellore te muzikes, Verity eshtë frymëzim i vazhdueshëm për fansat e vjetër dhe brezat e rinj, gjate zbulimit dhe vlerësimit përmes muzikës së re, shfaqjeve të trashëgimisë, listave të luajtura të kuruara, koleksioneve të veçanta dhe shumë te tjera!

Singelli i Marvin Sapp “Close”, jep nje shije te muzikes qe vjen ne vazhdim, nga nje prej drejtuesve me te medhenj ne bote te muzikes Gospel. Duke u bere shume shpejt nje hit I ri, “Close” behet nje influence e fuqishme ne klasifikime, duke u bere pjese e radios, duke u renditur në Top 5 në mesin e klasifikimeve te Gospel, CLOSE, i cili do te lancohet ne 29 shtator.

Terry Hemmings (CEO  i Provident Music Group) thote: “Ne jemi te kenaqur te rilancojme Verity, një markë që ka qenë një pjesë integrale e krijimit të tingujve të Gospel Music sot. Etiketa e Verity  perfaqeson nje histori te pasur të albumeve të dashur që përfshijnë hitet bashkëkohore dhe klasike që mund të shijohen kohë pas kohe. Argetimi lartesues tashme eshte me I rendesishem se kurre, duke na frymëzuar të gjithëve – pa marrë parasysh se çfarë rruge mund të kemi. Ne mezi presim të ndajmë këtë kapitull të ri të Verity me të gjithë ju!”

Phil Thornton menaxheri i pergjithshem  i Verity dhe RCA thote: ” Ka kaq shumë muzikë të pabesueshme për të përjetuar, muzike te mrekullueshme Gospel dhe muzike frymëzuese që vjen nga Verity. Cdo regjistrim ka nje histori per te treguar. Nese jeni prezantuar me ‘Close’ per here te pare ose keni rizbuluar pune te se shkuares, keto regjistrime endin tregime dalluese qe sherbejne si një burim i vazhdueshëm shprese dhe dashurie, për të zbuluar forcën dhe për të mbajtur besimin ne kohë të vështira, për të festuar kohë të gëzueshme dhe për të qenë një shoqërues i vazhdueshëm për të gjitha kompleksitetet e jetës sonë të përditshme.”

The Rush & the Roar, albumi i ri nga We Are Leo

Zhanri: Pop/Rock 

Lancimi:  26 Maj 2017

 

Muzika elektronike është tingulli i zgjedhur i radiove  ne këto ditë, dhe grupet gjithnjë e më shumë po hyjnë në veprim. We Are Leo ju futen me koke ujerave te muzikes electronik pop me The Rush and the Roar, nje album plot me kenge qe te vene ne levizje.

Kenga qe hap albumin “Dimensions” eshte nje zgjedhje e mire per te hapur projektin, duke sherbyer si nje nga pjeset me mbreselenese te albumit  me nje refren që qëndron në trurin tuaj dhe rreh se mund të shërojë edhe rastet më këmbëngulëse të pasivitetit. “Astronaut” e vazhdon momentin dhe ofron te njejtat benefite per ta bere fillimin e albumit nje goditje te dyfishte. Albumi tingëllon i harlisur që nga fillimi deri në fund dhe ju mund të ndjeni një energji të gjallë që rrezaton çdo kënge. Kenget mund te duken pak me te vjetra se Hawk Nelson apo Relient K.

Fansat e electronik pop do te kenaqen. Ata që nuk e preferojne ketë zhanër mund të dëshironin qe muzika te ndjehej  pak më organike. Melodite jane te forta, por nganjëherë mbyten pak dhe e humbin identitetin e tyre muzikor nën nivelin e prodhimit.

Nga ana e tekstit, grupi manovron mes argetimit dhe shpirtërores, per ta bërë një album të lumtur ne menyre qe të jetë një ikje e lehtë nga pesha e jetës. Kenge si “Salt Life” dhe “Shine Forever” te infektojne me gezim kur ekzekutohen. Është e vështirë të mos pëlqesh diçka që vesh një zemër të lumtur me kaq krenari.

Konata Small lançon një tjetër singëll

“Hold Some” flet për tranzicionin, momentet e Perëndisë dhe ngritjen e zhanrit.

 

I njohur me pare si anetar i Rhema Soul, K-Nuff, Konata Small rishfaqet me “Hold Some,” kenga qe hap debutimin e katert te ardhshem  solo, Est. 1997, I cili do te lancohet ne RMG Amplify ne partneritet me Good City Music. Videoja me lirika e singellit doli ne 16 qershor.

Small hapet rreth tranzicionit te tij për t’u bërë një artist solo, duke repuar, ” Mendoj se isha një problem tani nuk jam/ sepse askush nuk po me kontrollon / isha ulur ne mes te rrethit tim / tani qendroj i vetem / Njeriu eshte i thelle.”

Ai pranon se  “Hold Some” ishte kenga e pare qe shkori vetem ne studio. “Ndonjehere, Perëndia dëshiron që ne të jemi vetëm për të marrë vëmendjen tonë vetëm për të na treguar se ne nuk jemi në të vërtetë vetëm,” thote ai. “‘Hold Some,’ u shkrua gjate nje sezoni te tille.” Prodhuar nga Al Cres, kenga ka energjine e hip – hopit.

Tre kenge te tjera singell jane lancuar nga Est. 1997, “High Top Fade,” “Numbers” dhe “O Lawd.” Si anetar I trios te famshme te muzikes hip-hop te krishtere, Rhema Soul, Konata Small ka lancuar pese albume nga 2007 ne 2013. Tre setet e fundit, FingerprintsRed, dhe Dope Beats, Good News Vol. 2, arriten ne Top 40 ne klasifikimet e albumeve me te mire.

Jarry Manna lançon singëllin e ri “Wave Tutorial”

Manna pregatitet për lancimin e muzikes se re per ‘Holy Weapon 3’.

 

Ne 23 qershor, Jarry Manna lancoi “Wave Tutorial” si singellin e  pare te projektit te trete te ardhshem te serise Holy Weapon.

“Wave Tutorial” u prodhua nga Tu Peece. Holy Weapon Vol. 3 (HW3) do te lancohet me vone gjate gushtit.
Volumi i pare u lancua ne 3 Maj 2016 dhe volumi i dyte e ndoqi ne 2 dhjetor 2016. Jarry ka bndare disa njohuri per krijimin e projektit ne twitter kohet e fundit, duke shkruar “MMezi pres t’ju jap te gjithe HW3 eshte shume i mire!!”

Manna i rritur ne Oklahoma filloi te behej i famshem me hip-hop dhe indie.

Third Day do të lançojnë albumin e ri ‘Revival’ në 4 gusht

Grupi rikthehet ne rrenjet e muzikes se tij, regjistrojne albumin ne studion legjendare Fame Studios.

 

Label Group/Sony Music lajmerojne albumin e parashikuar  nga Third Day, Revival, i cili do te lancohet ne 4 gusht 2017. Singelli i pare i albumit, “Revival,” eshte ne radio dhe eshte tashme i disponueshem në të gjithe ofruesit e shërbimeve dixhitale per download dhe streaming.

Third Day ju japin gjithashtu fansave mundesine te blejne version e perpunuar te albumit, I cili perfshin pese Këngë shtesë dhe nje pako te vecante per fansat me artikuj ekskluzivë, para se të jetë në dispozicion përmes outleteve te pakices ne diten e lancimit.
Singelli “Revival,” i cili tashmë është ngjitur në listat e radios, tashmë është vleresuar shume nga stacionet anembanë kombit. John Lawhon I  WBRS/Baltimore, ka ndare, “Nuk mund te mos buzeqeshesh kur degjon ‘Revival’. Gezimi nga performanca eshte thjesht ngjites dhe mund te thuash se djemte e grupit shperthyen duke krijuar kete kenge! Unë jam gjithmonë në kërkim të këngëve që ngrihen mbi zhurmën dhe prenë. Kjo mund te jete ne tekst/mesazh, performance ose ne produksion. Ne rastin e ‘Revival’ perfshihen te gjitha.”

Nderkohe qe benin Revival, THIRD DAY u rikthyen ne rrenjet e tyre te thella muzikore duke vendosur te regjistronin ne studio legjendare Fame Studios ne  Muscle Shoals, Alabama.

Ne kete studio kane regjistruar ikona te muzikes si Etta James, Aretha Franklin, Otis Redding, etj. qe prej kohes kur  eshte hapur ne 1950, kjo ka qene nje enderr per THIRD DAY per me teper se 20 vjet.

“Eshte nje  nga ato gjera te tipit ‘nese keto mure mund te flasin’,” ndan bateristi David Carr. ” Me të gjitha hitet e pabesueshme, tingujt e melodite që janë krijuar në atë hapësirë,, disa prej te cilave ti shpreson se do te te prekin pak.”

Fruti jane te 13 kenget qe gjenden tek Revival, nje album me nje orientim te thelle Gospel me “nje perzierje te se tashmes, te djeshmes dhe te sotmes,” ndan Mac Powell. “Eshte si nje regjistrim I shkolles se vjeter Gospel.”

Serish ne partneritet me producentin e tyre prej nje kohe te gjate, këshilltarin dhe mikun Monroe Jones (1999 – Time, 2000 – Offerings: A Worship Album, 2001 – Come Together), THIRD DAY gjithashtu u bashkuan me anëtarët e grupit të tyre të turneut në studio. I gjithe procesi I regjistrimit ishte nje bashkepunim I vertete, pa agjendë të caktuar apo skema ku të gjithë ishin vetëm duke sjellë ide. “Ne thjesht u mblodhem se bashku dhe filluam te luanim muzike dhe te punonim,” shpjegon Mark Lee.

Carr vazhdon, “Ka qene nje eksperience vertet argetuese thjesht te eksploruarit e ketyre hapesirave te reja per ne muzikalisht. Ti e  kupton qe je brenda dickaje kur thjesht te duket sikur po merr zjarr dhe behet dicka me e madhe se ty.”

” Filluam në shkollë të mesme dhe ishim ata fëmijët e rinj të ngazëllyer për besimin tonë dhe për faktin se mund te përdornim muzikën për të ndarë besimin tonë,” permbyll Lee. “Ja ku jemi pas kaq vitesh dhe ndihemi po njesoj, ndiej ende se Ai ka dicka per te thene permes nesh.” Eshte me te vertete nje Ringjallje.

 

Lista e kengeve te Revival:
1. Revival
2. Gonna Be There With Me
3. Leave This World Behind
4. Let There Be Light
5. Faithful and True
6. Gather Round Now
7. In Your Hands
8. Loves Me Like A Rock
9. New Creation
10. Nobody Loves Me Like Jesus
11. Anything Is Possible
12. Great God Almighty
13. Devotion

Ish anetarja e Mickey Mouse Club Star, Jennifer McGill, do të lançojë albumin debutues solo të bazuar në besim.

FoxNews.com prezanton premierën ekskluzive botërore të videos se re epike muzikore te Jennifer McGills  “Unbreakable”.

Dy dekada pasi seriali i saj i suksesshëm ne Disney Channel “The All-New Mickey Mouse Club” perfundoi, Jennifer McGill eshtë duke u rikthyer në qendër të vëmendjes me albumin e saj të ardhshëm të plotë debutues, “Unbreakable” –i cili do te lancohet ne gusht.

Eshte e veshtire te besosh se kane kaluar 20 vjet qe kur  programi i referuar me dashuri “MMC” lancoi karrierën e McGill dhe kastit te saj te talentuar qe perfshinte Justin Timberlake, Britney Spears, Christina Aguilera, JC Chasez, Ryan Gosling dhe Keri Russell, pervec te tjereve. Duke performuar profesionalisht qe ne moshen 10 vjecare, McGill wasishte nje nga te vetmet anetare te kastit qe u shfaq ne me shume se 300 episode ne mbi 7 sezone. Por ndryshe nga disa prej miqve të saj të famshëm, kalimi në një karrierë përtej Disney nuk ndodhi ashtu siç e planifikonte.

” Shumica e fëmijëve që qëndruan në qendër të vëmendjes shkuan ne New York ose L.A. për të ndjekur karrierën e tyre me gjithë zemër dhe unë përfundova duke shkuar në kolegj,” rikujton McGill. “Deri në kohën kur isha 21 ose 22 vjeç me një marrëveshje të Capitol Records ne pritje, më thanë se tingelloja  “shumë i vjetër” ose qe isha ‘shumë e mirë’ ose qe nuk do te rezistoja me lëvizjen pop që po lulezonte në atë kohë. Askush nuk me tha qe kendoja keq, thjesht qe nuk isha  e duhura ose nuk beja pjese ne ato  kategori te cilat ishin totalisht jashte kontrollit tim.”

Ato ndjenja pasigurie dhe papërshtatshmërie u  shumëfishuan edhe më tepër pasi nëna e saj pa kushtet përkrahëse papritmas vdiq nga një atak në zemër, ndërsa ishin duke ngrënë drekë të dyja.

“Nena ime vdiq kur une isha 24 vjec dhe kur ajo iku, isha jashtezakonisht e humbur,” thote McGill. “U bera edhe me e humbur, e inatosur dhe e izoluar deri ne piken ku mendoja se asgje nuk kishte me rendesi qe kur ajo nuk ishte me. Humba motivitimin tim dhe ne moshen 30 vjecare, e kisha future veten ne nje vrime te dhimbshme shpirterore me marrëdhënie të këqija dhe shume nga zbukurimet tipike prej ‘rrok stareje’, vetem se pa fame.”

Në një kthesë të papritur të fatit, ose më realisht, një dozë ndërhyrjeje hyjnore, Disney e telefonoi serish. McGill filloi te performoje ne programin live te Walt Disney World “American VYBE” ne Epcot Center — nën drejtimin e akademikut t ë famshem te “Pitch Perfect”, Deke Sharon. Ajo gjithashtu u punësua për të performuar në The Holy Land Experience, vetem se kete here behej fjale per nje program te perqendruar rreth besimit. Koha e saj atje shërbeu si katalizator për ta ndihmuar atë të kthehej në kurs.

“Ne ishim atje per te prezantuar mesazhin e Perendise permes muzikes dhe bashkesise se dramamtizimit,” shpjegon McGill. “Sigurisht, kisha kënduar për ofertat, dasmat dhe funeralet ne kishe, por ky ishte nje tip komplet ndryshe i situates te veprimit nga skena e Bibles dhe shume shpejt u bera aq e mencur ne fryme sa per te kuptuar se ishte një nder dhe nje përgjegjësi.”

Pasi koha e saj perfundoi, McGill u kthye në mes të Nashville dhe Nju Jorkut, duke u vendosur perfundimisht ne Music City duke luajtur nje rol po aq unik si mesuesja kryesore dhe anetare e nje eventi live me baze besimi te titulluar “Bravehearted Boys: The Superhero Experience” të orientuar drejt djemve para-adoleshente dhe familjeve të tyre. Aty ajo takoi menaxheren e saj te ardhshme,  Ann-Riley Caldwell te Lifetime Impact Management e cila i kërkoi artistes të shkruante një dorëshkrim për programin shoqërues “Bravehearted Girls: The Warrior Princess Quest,” që natyrisht çoi në bashkëpunimin e palëve “Freedom Fighters: Live Fearless” drejtuar gjithë familjes.

” Fillimisht po shkruaja këngë për shfaqjen me tema inkurajimi, frymëzimi dhe forca, por kenget filluan të formojnë një album koheziv solo, edhe pse nuk ishte ky qëllimi,” thote McGill. ” Unë kurrë nuk e kisha menduar se do të kisha shansin të bëja një album të plotë, pasi nuk kishte funksionuar herën e parë, le më pastaj pasi te kisha mbushur te dyzetat!”

McGill shpreson se “Unbreakable” do tem und t’i frymezoje dhe inkurajoje te tjeret sepse ka një element në çdo këngë që na kujton se ne nuk luftojmë vetëm. “Shume prej nesh i vendosim kufij vetes dhe mendoj se sidomos femrat kane kete idene se ju ka ikur mosha, e cila në rastin tim përbëhej vetëm nga krahasimet e famshme që isha mesuar te përdorja për veten. Ky album pikturon nje pikture te dhembjeve të vjetra dhe gabimeve të vjetra, por edhe kalimit në anën tjetër dhe jo vetëm si të mbijetuar, por të lulëzuar.”

Albumi perfshin produksionin e producenteve fitues te cmimit GRAMMY Award, Jeff Savage, Michael Whitaker dhe bashkeshorti  i McGill, Jeff Bohannon, plus miksimin nga fituesi i shume GRAMMY Award, Paul Salveson.

“Unbreakable”eshte historia e McGill dhe ajo eshte e gatshme ta ndaje me boten. “Kjo eshte perfundimisht historia e nje vajze e cila rrëshkiti nëpër çarje në kaq shumë nivele, por pas kaq shume dhimbjesh dhe refuzimi nga shume situatanë jetën time, me ne fund jam ne vendin ku ndihem e patrembur.”

“Gotta Serve Somebody – EP” nga Kevin Max

Zhanri: Pop/Rock 

Lancimi:  07 korrik 2017

 

Kjo eshte e verteta: Kevin Max eshte rikthyer. Qe kur u be nje artist solo 15 vjet me pare, ai ka pasur një marrëdhënie të vazhdueshme me botën e muzikës së krishterë. Rrotullimet dhe kthesat e ndryshme të kërkimeve të tij muzikore dhe shpirtërore kanë parë që një nga zërat më ikonikë të industrisë sonë te zhduket brenda dhe jashtë ekosistemit, por tani, thote ai, Perëndia ka lëvizur me forcë në zemrën e tij dhe ai po vjen në shtëpi në muzikën e krishterë.

Kjo nuk do të thotë se Kevin Max do të jetë në përputhje me normat muzikore, lirike dhe zhanrit të industrisë. Max eshte dhe do te jete gjithmone, nje artist. Ai po e ndjek atë balenë te pakapshme të bardhë këngësh që janë universalisht të aksesueshme dhe personalisht të ndershme. Dhe ai e bën ketë me vibrato sizmike dhe dhunti poetike të pashoqe, ashtu sic ka bere gjithmonë.

Me Serve Somebody EP, oferta e pare e Max per 2017 (nje singell I ri, “Plans,” qe u transmetua ne radio me pas, duke nenkuptuar se me shume muzike vjen se shpejti) ne e perjetojme te qenit artist te Max jo prmes prozes se tij origjinale, por duke e parë historinë e tij përmes lenteve të këngëve që ai ka zgjedhur si cover.

Kenga e tete e albumit eshte nje goditje e kengeve te 70-es, 80-es dhe 90-es—brenda dhe jashte botes se muzikes se krishtere.

Kenga qe hap albumin “Let the Day Begin” (e performuar ne versionin origjinal nga The Call) eshtë një faqe dedikimi e llojeve, me Max qe kendon per faktin se muzika ekziston qe te gjithe ta degjojne, shoqeruar nga nje kitare elektrike qe na jep nje shije te asaj që mund të ketë qenë me Audio Adrenaline, dhe cfare lloji ishin kenget e tipit “Jump Start My Electric Heart.”

“Kyrie,” e cila, e përkthyer nga latinishtja e saj, njofton ” Zot, ki mëshirë për rrugën ku duhet të udhëtoj.” Vargu, ” Diku midis shpirtit dhe makinës së butë është vendi ku e gjej veten përsëri,” duket se komunikon shume për kërkimin e Maksit për fryte frymerore, tekste te ndershme dhe trashendences muzikore. Ketu zeri I Max fluturon dhe eshte me i forte se kurre.

Coveri i U2, “Pride (In the Name of Love)” jep një listë njerëzish që dhanë gjithçka për hir të dashurisë. Dhe pasi lutet per meshire, Max (duke bërë realisht një përshtypje mjaft të fortë te Bonos) komunikon me ane te kesaj kenge se dashuria kerkon sakrifice– diçka që ai është gati të bëjë.

Kenga e pare qe luhet nga CCM, me Ragamuffin Rich Mullins’ “Creed”—nje kenge qe perfundimishtshpreh ate qe song Mullins, Max dhe miliona besimtarë kanë të vërtetë, vlera dhe besime që bashkojnë familjen e krishterë. Max thote, “Kjo eshte ajo qe besoj.” Ndërkohe qe kjo nuk mund të jetë një ndeshje e saktë në mënyrë stiliste për zërin e Max (zeri I tij shkon pertej kesaj), kjo është një pjesë e rëndësishme e deklaratës për të dhe për këtë regjistrim.

Dy kenget e tjera, “Gotta Serve Somebody” (performuar ne versionin original nga Bob Dylan) ajo qe nxjerr ne pah albumin, “Righteous Rocker”(Larry Norman) kane  mesazhe te ngjashme, qe thone se pavaresisht asaj qe ben, ti po i sherben dikujt  dhe pavaresisht atij qe je, pa dashuri nuk je asgje (edhe nese po i sherben sic duhet dikujt). Kjo është gjithashtu një zgjerim i rëndësishëm në atë që Max beson në këtë pikë në ecjen e besimit të tij: Shërbejeni Jezusit, por kur ta bëni, eshte me mire te keni dashuri.

Ka dy versione të ndryshme të “Gotta Serve Somebody,” dhe mund te thuhet me siguri qe jane po aq te mira, edhe pse preferencat muzikore të njerëzve do të vendosin peshoret. Rrokeret do ta duan me te vertete “RockN Mix,” e cila e mbyll albumin.

“Doubting Doubts” nga Citizens & Saints, historia personale mbas këngës

Kengetari Zach Bolen jetoi udhëtimin prekës drejt dorëzimit të gjetur në këtë këngë.

Albumi i pare i grupit, kenga “Made Alive” dhe vete emri i grupit bazohen te gjitha ne Efesianet 2. Kjo lloj thirrjeje e guximshme për të vërtetën e hirit të Jezusit mund të gjendet në secilin nga albumet e tyre, me “You Brought Me Back to Life” dhe “The Mighty Hand of God” duke mbajtur keshtu ritmin per te shkuar tek lancimi i shumepritur Join the Triumph, nje nga albumet me te mire te adhurimit te vitit 2014.

Po ashtu, albumi i trete ne studio i Citizens & Saints,  A Mirror Dimly ishte nje nga albumet me te mire te adhurimit te vitit 2016. Ne te gjithe jemi krijuar per te adhuruar dhe ky album na jep disa shprehje krijuese dhe biblike. Ja se cfare ka thene gjate nje interviste Zach Bolen mbi “Doubting Doubts.”

Historia personale mbas kenges.

Me kete kenge ne vecanti, vargu biblik qe po na fliste ishte nga 2 Korintasve 12:9. Mendoj se ai varg ishte I rendesishem per mua gjate shkrimit te kesaj kenge aq sa mendoja se ishte hutuese. Shkon kundër çdo gjëje që ne mendojmë, se në një farë mënyre forca gjendet tek dorëzimi dhe dobësia. Do te filloje ten a flase vetem atehere kur te shohe se ne jemi ne piken tone me te ulet. Vjen vetem prej dorezimit te plote ndaj vullnetit te Perendise.

KA shuem gjera qe pasazhi na thote rreth te parit te situatave te se tashmes. Ndoshta ke qene aty per shume kohe dhe i jeni lutur Perëndisë duke kërkuar qartësi, shërim dhe paqe. Ajo qe PAli po merr eshte nje po, nuk eshte shume bukur te gjendesh atje, pro ne ate situate hiri I Zotit na ndihmon te shohim sa nevojtare jemi dhe se sa shume kemi nevoje per Te. Kjo rrethanë krijon një ndjenjë më të thellë të nevojës suaj për Të.Kjo eshte ajo c’ka kjo kenge do te thote per mua si nje kulminacion I te gjithe ketij regjistrimi, që katë bëjë me dyshimin duke kuptuar se disi, megjithëse nuk do të zgjidhja rrethanën time, do t’i thosha faleminderit Perëndisë që me ka tërhequr më afër Tij.

Vargjet biblike qe permbajne mesazhin e kenges.

1 Korintasve 13:12: ” Tani nė fakt, ne shohim si nė pasqyrė, nė mėnyrė tė errėt, por atėherė do tė shohim faqe pėr faqe; tashti njoh pjesėrisht, kurse atėherė do tė njoh thellė ashtu sikurse njihem.”

2 Korintasve 12:9: ” Por ai mė tha: “Hiri im tė mjafton, sepse fuqia ime pėrsoset nė dobėsi“. Prandaj me kėnaqėsi tė madhe do tė krenohem mė tepėr pėr dobėsitė e mia, qė fuqia e Krishtit tė rrijė tek unė.”

2 Korintasve 6:18: “‘ Dhe do tė jem si njė Atė pėr ju, dhe ju do tė jeni pėr mua si bijtė e bijat, thotė Zoti i Plotfuqishėm!”

Efesianeve 2:10: ” Ne nė fakt jemi vepra e tij, e krijuar nė Krishtin Jezus pėr veprat e mira qė Perėndia pėrgatiti qė mė parė, qė ne tė ecim nė to.”

Efesianeve 5:14: ” Prandaj Shkrimi thotė: “Zgjohu, ti qė fle, dhe ringjallu prej sė vdekurish, dhe Krishti do tė shndrisė mbi ty.'”

1 Gjoni 3:1: ” Shikoni c`dashuri tė madhe na dha Ati, qė tė quhemi bij tė Perėndisė. Prandaj bota nuk na njeh, sepse nuk e ka njohur atė.”

Mesazhi qe percjell kenga.

Një temë në jetën e krishterë është se përmes çdo momenti që po kalojmë, edhe diçka që nuk do ta kalojmë më, pasqyrimi na jep perspektivë dhe e shohim si një moment përcaktues në besimin tonë. Ja cfare eshte kjo kenge per mua. Une isha duke e jetuar ne kohe reale kete kenge. Gjithashtu në përgjithësi bëhet fjalë për të kuptuar se tema e jetës sonë është qe ta përulim veten duke u lutur për zemra dhe mendje te hapura dhe duke parë se çdo gjë që po kalojmë pavaresisht se nuk duket se do te ndryshoje per mire, gjithsesi, aty ka ende hir.Keto situata na tërheqin më pranë Perëndisë dhe na ndihmojnë të shohim se sa nevojë kemi për Të.

Linja e  “te dashurit, pavaresisht gjithckaje” tema e regjistrimit. Besimi dhe dyshimi jane rrethana, dhe ata trokasin lehtë në njerëzimin tonë. Te qenit te dashur pavaresisht gjithckaje eshtë një botëkuptim tjetër ende i pranishëm i Perëndisë si Shkëmbi ynë të cilin e mbajmë shtrënguar aq sa mundemi. Ti nuk e mban, sepse je i shqetësuar se do ta humbasesh, por sepse pa marrë parasysh se sa të zymta jane gjërat ose sa e vështirë është për të kuptuar ju hapni sytë tuaj dhe thoni “nuk e di,” gjeja per te clen nuk duhet te themi “nuk e di” eshte per dashurine  e vazhdueshme te Perendise per ne dhe se Ai na do pavaresisht gjithckaje. Kjo eshte ajo c’ka une kuptova ne te gjtihe procesin e shkrimit te kesaj kenge dhe te albumit. Pavarësisht nëse e besoj plotësisht apo e jetoj plotësisht, gjëja që më motivon është se mua me duan, pavarësisht cdo gjeje.

Lirikat:
kam kekruar per pergjigjet e dyshimeve te mia
sikur te kem ngecur midis besimit dhe mungesës së besimit
por ka nje premtim per te cilin shpirti im nuk mund te tronditet
Se mua me duan pavarësisht lufterave te besimit tim

dhe tani qe syte e mi jane te hapur
mund të shoh se jam më i fortë
Ti je misteri ne te cilin kam vene shpresen time
Sa me shume qe kerkoj, aq me teper gjej
nuk du ate jetoj sin je jetim qe nuk ka nje shtrat
jam ende duke kerkuar per te vend ku te ve koken

Pork am gjithcka per te cilen kam pasur nevoje
Më ndihmo të besoj përtej asaj që nuk po shoh
te jem I kenaqur me gjithe hirin qe Ti me jep
Në dobësinë time, Ti je i fortë

Hiri yt me mjafton
fuqia Jote eshte e persorsur ne dobesine time

vetem dua te bertas qe e gjithe bota ta degjoje
se jam femija I Tij, pavaresisht asaj qe ndiej
Unë po dyshoj tek dyshimet, thjesht nuk mund të mos besoj
se me duan pavaresisht gjithckaje.

Kjo kenge dhe ky album iska te beje me te pasurit nje besim te forte. Pa besim eshte e pamundur t’i pelqesh Perendise. Ndonjehere kemi tendencen te mendojme se mund te perpiqemi te dime gjithcka. Perendia na thote ne Bibel se me besim, ne mund te bejme gjithcka permes Krishtit. Nje nga mesimet qe kam pare ne jete eshtë se nuk duhet të presim që ta ndreqim veten para se të besojme. Loshiko per menyra se si mund t’I bindesh Perendise dhe per t’i ofruar besimin tend. Duek lexuar Biblen cdo dite, Perëndia dëshiron të na kujtoje cdo dite që të mos kemi frikë. Kënga gjithashtu trajton konceptin e mbajtjes së syve të hapur, për të kujtuar thirrjen tonë: “zgjohu, o ti qe fle, ngrihu nga vdekja, dhe Krishti do te shkelqeje ne Ty” (Efesianeve 5:14).

Edhe kur jemi te shpetuar, Ne ndonjëherë e mundojme veten për dështimin dhe ndjehemi të padenjë për dashurinë e Perëndisë. Kjo eshte ceshtja: ne nuk jemi te denje. Ne nuk mund ta fitojme hirin. Eshte nje dhurate e favorit te pamerituar nga Perendia per femijet e Tij. Shkrimi na thote, “Por Perendia e tregon dashurine e Tij ndaj nesh ne ate qe kur ende ishim mekatare, Krishti vdiq per ne.” (Rom. 5:8). Në prirjet tona të rëna dhe mëkatare, Ai ende mendon për ne si fëmijët e Tij, bijtë dhe bijat e Tij, nëse e kemi pranuar Jezuin si zëvendësues dhe Shpëtimtar.

Nderkohe qe nuk mund te shohim gjithcka në botën tonë të rënë me anë të pasqyrës së jetës, qe errëson hirin dhe të vërtetën, ky album do te na kujtoje se jemi  “Femijet” e Perendise todhe do ten a ndihmoje te tejkalojme “Dyshimet tona  Dyshuese” dhe per te kenduar “ Në dobësinë time, Ti je i fortë.” Mbaj mend se  “ti je i dashur pavaresisht gjithckaje.”