Aleksander Pushkin

Aleksander Sergejevic Pushkini lindi në Moskë më 6 qershor 1799 në një familje oborrtare. Më 1811 u rregjistrua ne nje lice ku mesonin femijet e aristokracise peterburgase. Ambjenti ne lice la gjurme te pashlyeshme ne mendjen dhe zemren e djaloshit. Mjedisi aty ishte i pasur me idetee anti carizmit.

Qe ne moshe te vogel ai shkroi vjershat e para lirike per gezimet e jetes, per dashurine, per miqesine dhe per natyren. U be i njohur me oden “Liria”, poezite “Cadajevit” dhe “Fshati”.

Poezia e Pushkinit u ndalua nga censura cariste, por ajo u perhap dore me dore ne qarqet perparimtare. E internuan ne jug ne Kaukaz, ku e mbajten ne mbikqyrje. Pushkini jetoi ne jug gjate viteve 1820-1824. Enderrimet liridashe i shpalosi me fryme bajroniane. Poemat qe e bene te famshem jane “Robi i Kaukazit”, “Shatervani i Bahcesarait”, “Ciganet”etj.

Ne vitin 1820 i gjeten nje leter ku shpreheshin pikepamje ateiste, gje qe ia forcoi denimin. E detyruan te jetonte pa te drejte largimi ne fshatin Mihajllovsk. Njeriu i dashur, qe i qendroi prane ne keto vite te veshtira, ishte dadoja,se ciles Pushkini i ka kushtuar vargje nga me te ndierat. Deshtimi i kryengritjes se Dekabristeve, te ketyre fiskikeve perparimtare, qe donin te rrezonin carin, e tronditi ate pamase. Pushkini ishte nje perkrahes i hershem i dekrabisteve dhe, kur cari e pyeti se cdo te bente po te kishte qene me 25 dhjetor ne Sheshin e Pallatit, ai u pergjigj pa iu dridhur qerpiku “Do te isha perbri shokeve te mi ne kryengritje!” Reaksioni carist u be edhe me i eger kunder poetit.

Pas ketij deshtimi ne poezi u ndjene ndjenja pesimizmi “meshira per te renet”, “merzia e pergjithshme” qe kishte pllakosur brezin e tij etj. Por siç ka vënë ne dukje per te Bjelinski, Pushkini shkundte pesimizmin si luani pluhurin nga krifa e tij.

Ne vitin 1827 shkruajti poezine e njohur “Ne Siberi”, ku bente thirrje per qendrese krenare dhe shprese. Viti 1827 ishte viti i fundit i interrnimit ne Mihajllovsk. Pas kesaj, poeti jetoi ne Peterburg dhe ne Moske, ku nisi, periudha e fundit e krijimtarise se tij, qe u pasurua me kryevepren”Eugjen Onjegin“(1831). Pak kohe para se te vdiste shkroi poezine “Monument”, ku ne menyre gjeniale parashikoi pavdekesi per veten, sepse me liriken e tij ai kishte prekur miliona zemra. Ppullaritetin e poetit anticarist te gjithe sundimtaret e kishin hale ne sy. Intrigat dhe shpifjet arriten kulmin kur poeti s’i kishte mbushur akoma te 38-at. Keshtu, nje nga poetet me te medhenj te Rusise u vra ne duel per ceshtje nderi, me 27 janar 1837.

Bertolt Brecht

Bertolt Brecht, emri I tij I plote eshte Eugen Berthold Friedrich Brecht ka lindur ne Augusta, ne 10 shkurt 1898 – dhe ka vdekur ne  Berlin ,ne  14 gusht 1956), ishte dramaturgpoet dhe regjisor teatral gjerman.

Lindi ne nje familje te miratuar kohet e fundit nga borgjezia. I ati ishte  katolik, ndersa e ema protestante dhe I riu Brecht u edukua sipas besimit te se emes.

Besimi protestant I nenes shenjoi edukimin kulturor dhe gjuhesor te te birit, ne te cilen lirikat religjioze ungjillore dhe gjermanishtja e Luterit lane nje gjurme vendimtare.

Bertolt pati nje femijeri pak te lutmur per shkak t ekarakterit te tij te rezervuar dhe te problemeve shendetesore te herepashershme. Pas 4 vjetesh shkolle ne fillore frekuentoi Realgymnasium te Augustas, qe u shkaterrua gjate LIIB.

Ne 1913 fillloi te shkruante poezite e para, mes te cilave Pema ne flake. Mes 1914 dhe 1915 shkroi komponente te tjere, mbrujtur me patriotizem si Der Freiwillige, apo Der belgische Acker.

Qe prej liceut Brecht tregoi nje sjellje te pavarur, antikonformiste, polemike dhe kishte tendencen te shkelqente mes shokeve te tij. Ai shkruante muzike per poezite e tij dhe te gjithe bashke I binin rrotull qytetit.  Ne 1917 u regjistrua ne Universitetin e  Monacos  te  Baviera ku morri pjese me nderprerje ne shkencat natyroremjekesi dhe letersi.

 

Veprat kryesore

Boris Pasternak

Boris  Pasternak lindi me 10 shkurt 1890 – Predelkino, afërsi të Moskës dhe vdiq me 30 maj 1960, shkrimtarë rusë.

Është marrë me poezi, novela, romane dhe përkthime. I rritur në një mes intelektual, studioi filozofinë në Moskë dhe Marburg. Në rini ishte futurist. Poezia në përgjithësi sipas tematikës është apolitike, letrare dhe intelektuale. Shkruan edhe poema me temë nga revolucioni i parë dhe i dytë rus. Në romanin “Doktor Zhivago” është mbështetë në traditën e romanit të shekullit të 19 dhe ka krijuar veprën në fabul të të fatit të disa familjarëve, duke përfshirë hapësirat nga kufijtë perëndimor rus deri në Sibir, me Moskën në qendër, ka përshkruar dy revolucionet rus dhe përfundimin me epilog në kohën e Luftës së dytë botërore. Në BRSS romani është quajtur si si “antisovjetik”, ndëras në Perëndim më 1958. Pasternakut i është ndare Çmimi Nobel për Letërsi, të cilin nuk e ka pranuar

Veprat:

Përmbledhjet me poezi

“Nën barriera”

“Motra ime, jetë”

“Tema dhe varacione”

“Lindja e dytë”

Romanet

“Fëmijëria e Ljuversovës”

”Doktor Zhivago”

Poema

“Nëntogeri Shmit”

“Spektrale”

Vepra autobiografike

“Mirënjohja e mbrojtur”

Sanctus Real shapll kengetarin dh Single- in e ri

Dustin Lolli shpallet si frontmani I ri I grupit

Pas muajsh veniesh ne loje dhe pas nje countdowni javor, Sanctus Real kane shpallur se si do te duket kapitulli tjeter I karrieres se tyre. Pas largimit te kengetarit dhe themeluesit te grupit, Matt Hammitt, grupi ka shpallur qe Dustin Lolli do të jete këngëtari i ri kryesor i grupit. Grupi gjithashtu ka debutuar videon muzikore per single e ri te titulluar “This is Love,” qe mesa duket I paraprin nje albumi te ri qe do te dale me vone gjate ketij viti.

Dustin Lolli nuk eshte nje I huaj pe rmuziken, ka qene vocalist per James dhe June si dhe një udhëheqës adhurimi për Orchard Grove Community Church.

Single  I ri “This is Love” morri një përgjigje të menjëhershme entuziaste nga fansat në mediat sociale, që tregon se dëgjuesit janë të gatshëm për të marrë këtë hap tjetër të udhëtimit me grupin.

“Longer Than a Lifetime” – Sanctus Real

Punimet e kaluara te Sanctus Real përfshijnë këngë hite si “I’m Not Alright,” “Whatever You’re Doing (Something Heavenly),” “Forgiven,” “Lead Me” dhe “Pray.” Albumi I fundit I tyre ka qene ai me titull The Dream, ndersa se fundi ne 9 tetor te 2015 kane hedhur ne treg nje album Best Of me hitet me te mira nder vite duke perfshire edhe singellin me te fundit “Longer than a Lifetime.”

 

Historia mbi kengen “ Longer than a Lifetime”.

Duke bere nje kenge te re se bashku, ne deshironim nje kenge qe jo vetem te kapte ndjenjat e te berit nje rruge se bashku , por edhe te ishte nej metafore per kohet emocionale dhe shpirterore ne te ciklat jemi lidhur se bashku si vellezer ne besim. Gjithashtu , si edhe ne kengen “Friends” te  Michael W. Smith, ne thelb ne deshironim te ndanim idene qe ne Mbreterine e Perendise nuk ka me te vertete lamtumira. Ne do te kalojme se bashku nje perjetesi duke bere ate gje qe kemi filluar si grup te benim, qe do te jete nje himn per te lavderuar Perendine.

Psalmi 37:5 ka qene nje varg te cilit I jam rikthyer vazhdimisht. Ne e lidhim veten në këtë jetë me njerëz, vende apo karriera dhe ne zotohemi për vetë planet tona. Dhe kur e bejme kete, ne e largojme veten nga liria qee Perendia deshiron per ne. Ai dëshiron që ne të ecim sipas Frymës. Dicka shume e rendesishme per mua ne kete sezon eshte idea e disponueshmerise me te cilen ne ndjekim Krishtlin,per t’I pasur duart tona te hapura.

Cilat vargje biblike lidhen me mesazhin e kenges?

Psalm 37:5 : Vendose fatin tend tek Zoti; ki besim tek Ai dhe Ai ka per te vepruar.

Fjalet e Urta 16:3 : Besoja Zotit veprimet e tua dhe planet e tua do të realizohen.
1 Mbreterve 19:12 : Mbas tërmetit ra një zjarr, por Zoti nuk ishte në zjarr. Mbas zjarrit u dëgjua një zë, si një shushuritje e ëmbël..

Gjoni 14:16 : Dhe unë do t`i lutem Atit dhe ai do t`ju japë një Ngushëllues tjetër, që do të qëndrojë përgjithmonë me ju.

Romakeve 8:28 : Dhe ne e dimë se të gjitha gjëra bashkëveprojnë për të mirë për ata që e duan Perëndinë, për ata që janë të thirrur sipas qëllimit të tij.

Jeremia 29:11 : ” Sepse unë i njoh mendimet që kam për ju”, thotë Zoti, “mendime paqeje dhe jo të së keqes, për t`ju dhënë një të ardhme dhe një shpresë.”

 

Cili eshte mesazhi I pergjithshem?

Unë dua që ne të dëgjojmë dhe të shohim atë që Perëndia ka për ne në jetën tonë, ashtu sic Ai edhe thote se ka dicka per ne. Kjo eshte shpesh menyra sesi Perendia flet, qofte metaforikisht ose fjale për fjalë që ne nuk jemi aty ku Ai dëshiron që ne të jemi, dhe Ai na thote ne se Ai  do qe ne te levizim dhe ta ndejkim Ate. Keshtu dua qe te duket jeta ime ne kete sezon te ri. Unë kam ndjerë një shqetësim, dhe ne vend qe ta lija jashte dhe te angazhohesha me planin tim, u ndala dhe pyeta Zotin se cfare Ai deshironte per mua. Ne ate moment mund te degjoja zerin e Tij  duke me thene se po me therriste ne nje tjeter drejtim.

Edhe në këtë sezon të ri, kam ndjerë se është detyra dhe gëzimi im as sin je ndjekes I Krishtit te mebshtetem ne planet e tij ne vend qe te bej planet e mia . e kam ndjere Zotin shume qartesisht duke me thene t;I mbaj duart e mi ate hapura, dhe Ai do te me tregoje se ku deshiron qe une te shkoj. Mese e sigurt qe, sa me shpejt qe Iu dorezova Perendise , gjithcka ka rrjedhur ne nje menyre qe nuk mund ta kisha planifikuar kurre. Ne fakt te besoje e te rrije duarkryq duke pritur per Zotin ka qene e veshtire, por mendoj se per kete Ai na ka thirrur. Nuk I percaktojme ne planet tona. Eshte Ai qe I percakton planet tona kur I kerkojme Atij te ndertoje nej rruge per ne.

Duke kenduar “Lead Me” cdo nate ne rruge ka qene nje pergjegjesi publike per mua. E kam ndjere duke me folur thellesisht, duke me sfiduar cdo dite per te menduar se sit e jem nje baba dhe bashkeshort me I mire. Sa jam duke ndjekur se pari Perendine dhe pastaj duke drejtuar familjen time? Kur kam qene duke menduar per kete ide, ka qene nje kohe kur Zoti po me theriste per te qene pjese e nje grupi, dhe per te punuar per t ebere nje planifikim udhtimi qe gjithashtu do t’I sherbente familjeve tona, por per mua ishte shume e veshtire per t’u pajtuar me te qenit artist me te qenit lloji I babait dhe bashkeshortit qe une doja te isha. E ndjeva kete nervozizem 9 vjet me pare kur shkrova “Whatever You’re Doing,” qe flet per te njejten gje. I shkrova keto kenge  pasi gruaja ime me kerkoi te isha nje udheheqes shpirteror me I mire ne shtepine time.

Keto kenge kane te bejne me ndryshimin ndermjet veprimeve dhe qellimeve. Isha njeri I qellimeve te mira, por m’u desh te pyesja veten cfare hapa duhet te ndermerrja per t’I bere gjerat me mire. Qellimet nuk mjaftojne. Dueht t epyesesh veten sesi duhet ta besh ate per te cilen Bibla te therret ta besh, qe do te thote t’I lajme grate tona ne ujin e Fjales dhe t’I drejtojme femijet ne rrugen neper te cilen duhet te ecin. Kjo kerkon me shume se sa qellime te mira dhe te qenit verdalle, ti mund te jesh verdalle dhe te mos jesh I angazhuar ne udheheqjen dhe veprimet per te cilat familja jote ka nevoje.

Keto kenge ishin fillimi I ketyre hapave per te levizur nga qellimet ne veprimet, dhe tani ndihem i thirrur për të mbledhur njerëzit të bashkohen me mua në këtë udhëtim, per kete arsye I kam filluar konferencat  “Lead Me Live”.

Pese Covera prej artisteve te krishtere qe duhet t’i degjosh patjeter

Nga kenget pop të top charterave te kaluara te krishtera, këta artistë kanë bashkëpunuar për të sjellë te rifreskuara hitet e kaluara.

Te berit e coverave nga artistet e krishtere te kengeve hit nuk eshte dicka e re. Kjo është një mënyrë e mire për të sjellë në vëmendje katalogun e tyre më të madh të punës, per menyren se si miliona fansa kërkojnë të sillen versionet e kengeve te  tyre të preferuara. Këto janë disa nga të preferuarat që jane shfaqur në dy muajt e fundit.

Jordan Feliz f/ David Dunn – “Drag Me Down” (One Direction cover)
Keta dy artiste te rinj në skene me embelsine qe I veshin ketij hiti provojnë në tre minuta perse të dy mund të jenë e ardhmja e muzikes pop te krishterë.
for KING & COUNTRY “Out of the Woods” (Taylor Swift cover)
disa muaj me pare, fK&C lancuan kete cover te TayTay’s nje singell qe vetem tani po ngjitet ne klasifikime. Është dicka shume e mirë, vete këngëtarja u shpreh ne mediat sociale duke iu referuaer atyre, dhe duke e quajtur atë një nga coverat më të mirë qe ajo ka dëgjuar.

Ryan Corn – “White Flag” (Dido cover)
Gjashte vjet me pare, nje artist e permendi singellin  “White Flag” te Dido si me te madhin e gjithe karrieres se saj. ArtistI I RI Ryan Corn ka lancuar një version të ketij singelli në fund të vitit të kaluar me nenshkrimin e stilit te tij si kantautor. Performance e tij  akustike ju mund ta gjeni ne iTunes .

Sidewalk Prophets – “Desperado” (The Eagles cover)
Kengetari kryesor Dave Frey eshte nej nga me te miret ne kete industri. Ai mund te kendoje gjithcka dhe te jete e bukur. Kjo eshte edhe arsyeja per t eqene te lumtur per rikthimin e grupit me keto punime coverash. Koncepti eshte I thjeshte: kitare. ze. kamera. Rezultati eshte gjithcka. Eshte  brilant.

 

Jon Guerra f/ Vertical Church Band – “Who Am I” (Casting Crowns cover)
Nje tjeter ze I ri shume I fuqishem ne skene eshte Jon Guerra, qe ka partnerë grupin e tij të adhurimit Vertical Church Band për të prodhuar një qëndrim të ri në një prej këngëve hit me të mëdha te muzikës bashkëkohore te krishterë, “Who Am I” te Casting Crowns.

Vitrina e librit

Shtepia botuese Pegi

Përurim i kryeveprës së Primo Levi-t “A është, vallë, njeri…?”
E hënë 8 shkurt 2016
ora 11:00
Fakulteti i Gjuhëve të Huaja

“A është, vallë, njeri…?” është libri i parë i Primo Levi-t, shkruar e botuar më 1947-ën menjëherë pas daljes nga kampi i përqendrimit në Aushvic.
Një rrëfim rrëqethës dhe një analizë e thellë mbi historinë e kampeve të përqendrimit, mbi fyerjen, poshtërimin dhe degradimin e njeriut, para se të mbërrihet në shfarosjen e plotë të tij.
Përvoja e Levi-t si një ndër të mbijetuarit e këtij Lageri famëkeq shpërfaqet në një prej librave më realistë e të thellë mbi ferrin që përjetuan gjithë bota e sidomos hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Me stilin e zhveshur të një kronike, ai sjell dëshmi tronditëse të asaj mbijetese deri në ç’njerëzim. Ky është libri i dinjitetit, i zvetënimit dhe i huajzmit të njeriut përballë mekanizmave të pamëshirshem të shfarosjes në masë. Peripecitë e turmës, që tashmë s’ka emër, por veç një numër të vulosur si tatuazh i përjetshëm mbi parakrahun e majtë, rikujtohen pa asnjë fije retorike, duke ia lënë komentet në dorë vetë realitetit lebetitës. Nga kori i personazheve të paharrueshëm të librit ngrihet një mesazh i kthjellët moral e qytetar.

1

Fitues i çmimit NOBEL për letërsinë, më 1972!
Portret grupi me një zonjë
Autor: Heinrich Böll
Përktheu: Afrim Koçi

“Romani i tij më mrekullisht i konceptuar… magnum opus-i që kurorëzon gjithë veprën e tij. Për veprën e tij që, përmes bashkimit të një tabloje të gjerë të kohës së vet me një ndjeshmëri të madhe në përshkrime, ka ndihmuar në përtëritjen e letërsisë gjermane.”
Komiteti i Çmimit Nobel.

2

Xhejn Er

Charlote Brontë

“Pavarësisht pafuqisë së saj sociale, Xhejn është një nga personazhet femra më të forta. Ajo i qëndron besnike parimeve të saj, nuk bën kompromise. Shumë shpejt do të shpërblehet me dashuri të vërtetë.”

Unë nuk jam zog dhe nuk ka rrjetë që të më zërë në grackë. Unë jam një qenie njerëzore e lirë, me vullnet të pavarur…

3

 

Nuk duhet te fle

J. Watson

Kritika
“Para se të fle” është një roman i parë i këndshëm dhe mahnitës. Njësoj si të ngjashmit e tij që e kanë paraprirë, ka edhe një alegori morale ngjitëse: mos i harroni të dashurit tuaj. Përndryshe…
– The Independent

Pasi e lexova librin një herë, ndjeva që duhet ta lexoja përsëri, për të ndier kënaqësinë e vërejtjes së gjurmëve të vogla që kisha humbur ose që i kisha keqinterpretuar herën e parë. Ka ca libra që janë aq të mirë, sa të kujtojnë kënaqësitë e pambarimta që shkrimtarët e aftë mund të na japin, nëse kemi dëshirë t’i lexojmë vërtet. Nëse mund të duroni mornicat, “Para se të fle” është një vepër e përkryer verore.
– Los Angeles Times

Shkrimi i përkryer i Watson-it e shtyn historinë në maja aq frenetike, sa lexuesit do të ndihen të prekur shumë kohë pasi ta kenë mbyllur kopertinën e këtij libri të mrekullueshëm.
– Kirkus Reviews

Struktura e librit është kaq habitëse, saqë gati-gati shpërqendrohesh nga cilësia e të shkruarit. Pa dyshim, ky është një thriller shumë letrar. …
– The Guardian

Do të rrini zgjuar derisa të zbuloni se si mbaron.
– People

4

Botimet Bota Shqiptare

Nicholas Sparks
Jetë plot dashuri

A mundet dashuria

ta rishkruajë të kaluarën?

Në pranverën e vitit 1984, kur frekuentonin liceun, Amanda dhe Donsoni ishin dashuruar me njëri-tjetrin: thellësisht, në mënyrë të pakthyeshme. Pavarësisht se u përkisnin dy botëve të kundërta, dashuria e tyre dukej aq e madhe, sa për t`i sfiduar rregullat e jetës së Orientalit, qytezës së Karolinës së Veriut ku ishin rritur. Donsoni, tek i cili kishte lënë shenjë dhuna e familjes së tij, mendonte se ndjenja për Amandën do ta kishte shpërblyer dhe shpëtuar nga një fat vetmie e fatkeqësie. Për Amandën, Donsoni ishte një shpirt i lirë e i pasionuar, gjithçka që edukimi i saj i rreptë prej vajze të përkryer ia kishte mohuar. Por, në mbarimin e asaj vere të fundit, e paparashikueshme dhe e rrufeshme si një shtrëngatë gushti, rrugët e tyre ishin ndarë papritur. Tani, njëzet e pesë vjet më pas, Amanda dhe Donsoni takohen sërish në Oriental për varrimin e Tukut, mikut të vjetër që dikur i kishte dhënë strehë pasionit të tyre rinor. Asnjëri prej të dyve nuk ka pasur jetën që shpresonte… dhe asnjëri prej të dyve nuk e ka harruar dashurinë e parë tronditëse, që i kishte ndryshuar përgjithmonë. Ndërsa plotësojnë dëshirat e fundit të Tukut, të shprehura në dy letra, zbulojnë në ato faqe të vërteta të papërfytyrueshme për ata që kanë mbetur, për ata që kanë shkuar përgjithmonë dhe, mbi të gjitha, për lidhjen e tyre. Të detyruar të përballen me kujtime shumë të hidhura, Amanda e Donsoni do të mësojnë arsyet e vërteta të zgjedhjeve të bëra në të kaluarën. Dhe, në një fundjavë të vetme, më e gjata e jetës së tyre, do të mundin të besojnë, prapë edhe një herë – ndoshta e fundit – se dashuria zgjat përgjithmonë.

5

Anna Premoli
Dashuria e jetës sime

Cila është ajo vajzë që nuk do të ëndërronte të thellonte njohuritë në profesion, duke shfrytëzuar rastin fatlum për të punuar një vit jashtë vendit? Pikërisht kjo mundësi e madhe i trokiti në derë edhe Medisonit; por promocioni i papritur i takoi të bëhej në anën tjetër të botës, në Korenë e Jugut!
Medisoni vetëm në dukje është grua në karrierë. Në të vërtetë është shumë më pak e motivuar se kolegët e punës dhe nuk e tërheq fare ideja që të bëjë ndryshime në jetën e saj. Dhe atëherë lind pyetja: si është e mundur ta venë përpara provës pikërisht atë që shtirej aq bukur sa bënte art dhe kishte tmerr nga gjërat e reja? Kur mbërriti në Kore, shefi i saj me sy bajame dhe pasaportë amerikane, nuk ia bëri aspak të lehtë përshtatjen me jetën koreane. E katapultuar në një botë në fillim armiqësore, të cilën nuk e njeh fare, ku ushqimi është një tmerr më vete, por jo vetëm ushqimi, Medisoni ndihet e detyruar të shtrëngojë rripat dhe të mendojë për rritjen e saj njëherë e përgjithmonë. Dhe fati e deshi që në rrugën e saj t’i dalë përpara diçka e bukur dhe krejt e paparashikuar.

6

Guillaume Musso
Sepse të dua

Para se të filloni leximin e këtij libri, dëgjoni mesazhin e autorit:
Për të ruajtur efektin e surprizës, mos ia tregoni
fundin e këtij libri miqve tuaj.

Lajla, një vajzë e vogël 5 vjeçare, zhduket në një qendër tregtare të Los Anxhelosit. Prindërit e saj, të thyer, të vrarë shpirtërisht ndahen nga njëri-tjetri.
Pesë vjet më vonë, vajza gjendet pikërisht në të njëjtin vend ku kishte humbur.
Ajo është gjallë, por e zhytur në një heshtje dhe mister të thellë.
Lumturisë së gjetjes së saj i shtohen shumë pikëpyetje: Ku kishte qenë Lajla gjatë gjithë kësaj kohe? Me kë? Dhe sidomos: Përse u kthye?…

Kjo është një histori dashurie e magjishme, një libër shumë njerëzor që ju fut në botën e misterit dhe të suspensit, dhe një zgjidhje që ju nuk do të mund ta harroni.

“Musso tregon që është një mjeshtër i rrallë në artin e misterit”.
-Paris Match

“Një gjetje që të lë pa mend”.
-Gala

“Tek Musso, emocioni përshkruhet me tone madhore”.
-Le Figaro Magazine

“Një përzierje shpërthyese e të papriturës dhe imagjinatës”.
– Elle

“Jemi në një atmosferë ëndrre, ku fantastikja nuk është kurrë larg. Musso është Spielberg-u iletërsisë bashkëkohore franceze”.
– Nostalgie

7

Botimet Dudaj
 Javier Marías
Nesër në betejë mendo për mua
 “Te “Nesër në betejë mendo për mua”, Marías na jep një roman të shkruar sipas modelit të prozës filozofike që e hasim te Marcel Proust dhe Henry James… Krahas kësaj, na jep një panoramë historike dhe vetjake, tituj filmash dhe emra politikanësh, duke u shfaqur një shkrimtar i një lloji krejt tjetër.”
– The London Review of Books

“Stilist, i ftohtë e mendjemprehtë… Marías-i është një talent befasues…”
– The New York Times

“Javier Marías është një nga shkrimtarët që meriton çmimin Nobel.”
– Orhan Pamuk

“Një shkrimtar i madh.”
– Salman Rushdie

“Pa dyshim, shkrimtari më i arrirë i Spanjës së kohëve tona.”
– Roberto Bolaño

“Marías e përdor gjuhën njëlloj siç e përdor një kirurg bisturinë për të prerë shtresimet e mishit, me qëllim që të nxjerrë në dritë të fshehtat më të thella të atij që është specia më e çuditshme: njeriut.”
– Winfried G. Sebald

“Shkrimtari më mendjehollë dhe më i talentuar i letërsisë bashkëkohore spanjolle.”
– Boston Sunday Globe

Geverina Muzhaqi
Stina e pestë

Ka një “stinë të pestë” në jetën e gjithkujt. Është një stinë pa ngjyra e pa konture, pa hapësirë e kohë, por e mbushur me perceptime të gjithëllojshme, ku individi gjendet përballë vetes. “Stina e peste” është një udhëtim imagjinar drejt shpirtit ku buthton shpresa e mbështjellë me forcë e pozitivizëm. Është stina e dhimbjes, por dhe rruga e mundimshme në kërkim të vetvetes. Është guximi për t’ia nisur sërish nga fillimi. Është forca për t’u ringritur.

Një libër që, pa frikë, mund të zgjidhet ndër librat që meritojnë të lexohen patjetër, madje edhe duke lënë mënjanë “punë të rëndësishme”. Nuk do të lexoni thjesht një roman tërheqës për nga subjekti e ku personazhet janë skalitur e tipizuar në mënyrë të tillë që nuk harrohen. Mbi të gjitha, do të keni në dorë një vepër artistike ku fjala e zgjedhur me kujdes e mençuri mbart peshë të madhe kuptimore dhe përçon emocion të bukur. Vërtet është romani i parë i Geverinës, por është një debutim dinjitoz e me shumë përgjegjësi krijuese.

8

Fjodor Dostojevski

 Fjodor Dostojevski ka lindur më 11 nëntor 1821, Moskë, Rusi. Ka nga ata që besojnë se arti i mrekullueshëm është rrjedhojë  e vuajtjes së thellë. Jeta e autorit rus Fjodor Dostojevski, ndër figurat më të shquara të literaturës botërore, ishte dëshmi  e kësaj lloj vuajtjeje. Në moshën 15 vjeçare nëna i vdes nga tuberkulozi, dy vjet më pas vdes gjithashtu edhe i ati, një alkoolist i dhunshëm, për të cilin besohet se u vra nga shërbëtorët e tij.

Njeri jashtë mase i ndjeshëm, i ndrojtur e i mbyllur në vetvete, Dostojevski trashëgoi nga e ëma zgjuarsinë natyrale, etjen e pashuar për lexim dhe aftësinë e rrallë për të analizuar ngjarje dhe fakte. Gjendja e rëndë që përjetonte populli rus në qytet dhe në fshat e shqetësonte pa masë shkrimtarin e madh, i cili kishte aq shumë besim në virtytet e larta njerëzore. Dostojevski ishte kundër dhunës dhe terrorit, kjo bindje përshkon tërë veprat e tij si dhe marrëdhëniet private e shoqërore.

Shkrimtari gjenial gjithë jetën e vet qe i prirur pas së resë, të cilën e stimulonte me të gjitha mënyrat. Kjo qe arsyeja që në moshën e rinisë të afrohet me grupin e famshëm të Petrashevskit, ndonëse nuk pajtohet me idenë e tij të përdorimit të dhunës. Zbulimi i grupit nga autoritetet cariste e vë shkrimtarin para sprovës më të rëndë në jetën e tij, të cilën e përballon me dinjitet. Asgjë nuk mundi ta thyente këtë idealist fisnik, madje, as maskarada e shëmtuar e organizuar nga vetë Cari, i cili, për të poshtëruar grupin provokoi “ekzekutimin farsë publik të kriminelëve më të rrezikshëm të shtetit”, në mesin e të cilëve bënte pjesë edhe Dostojevski. I dënuar përfundimisht me punë të detyruar në Siberi, pas disa vitesh, me forcën e vet danteske ai do të përsëriste llahtarën e përjetuar në burgun e tmerrshëm carist, por tashmë nëpërmjet veprës së tij monumentale “Shtëpia e të vdekurve”. Me një aftësi të jashtëzakonshme profesionale, vite me radhë në kushtet e një censure ai do të drejtonte dy nga organet më në zë në Rusi, në fillim revistën “Koha” dhe më pas atë, “Epoka”, ku do të botonte edhe mjaft nga veprat e tij. Me kalimin e viteve fiziku i dobët, peripecitë e rënda, fatkeqësitë e shumta, që e shoqëruan gjatë gjithë jetës, ia dobësuan shëndetin, duke i shkaktuar sëmundjen e rëndë të tuberkulozit, e cila në moshën 60-vjeçare do t’i shkaktonte vdekjen.

Tiparet themelore të këtij biri të madh të popullit rus mbetën: dashuria e thellë dhe e pamatë për popullin e tij, të cilin donte ta shihte të lirë e të lumtur si edhe dashuria për jetën. Afër pleqërisë ai do të shkruante: “Unë e dua nxehtësisht jetën, e dua për ta jetuar atë… Së shpejti mbush pesëdhjetë vjet, por në asnjë mënyrë nuk mundem ta kuptoj, nëse po e përfundoj, apo sapo e kam filluar. Ja tipari kryesor i karakterit tim, ndofta, edhe i veprimtarisë sime”. Vepra e parë madhore e shkrimarit që vulosi gjenialitetin e tij qe “Njerëz të varfër”, i pari roman social rus, që na jep një tablo të qartë e tronditëse të jetës së rëndë e pa rrugëdalje të shtresave më të ulta të Petërburgut, ku sundojnë shfrytëzimi i egër, varfëria e tejskajshme, makutëria dhe të gjitha veset e tjera antinjerëzore. Në vitin 1861 botën letrare të Petërburgut e tronditi dalja e romanit tjetër të madh të Dostojevskit, “Të fyer e të poshtëruar”. Në krijimet e famshme të shkrimtarit hyn romani “Krim e ndëshkim”, ku për herë të parë në letërsinë ruse analizohet tema e kapitalit, çështja e parave me tërë rrethanat karakteristike të Petërburgut. Ky qe një rikthim në romanin social dhe u ndërtua si një monolog i brendshëm i heroit. Por vepra më lirike e këtij gjeniu do të ishte romani i mekullueshëm “Idioti”, që do të plotësonte akoma më mirë biografinë krijuese të Dostojevskit si shkrimtar dhe psikolog i rangut më të lartë . Por vepra kulmore e gjeniut rus mbetet “Vëllezërit Karamazov”. Në të janë mishëruar përpjekjet e pareshtura të ballafaqimeve politike dhe shtypja e egër që sundonte në Rus. Në roman figurat shtjellohen me tërë kompleksitetin e tyre. Tipari dallues i veprës është tensioni i lartë qe e përshkon atë, ku me përshkrimin e skajshëm të ngjarjeve e të personazheve, gjithçka jepet në kufijtë ekstremë.  Në trashëgiminë e shquar të këtij krijuesi botëror hyjnë edhe romanet “Net të bardha” dhe “I mituri”. Por me vlerë të jashtëzakonshme janë edhe mjaft krijime “të vogla”: novelat “E urta”, “Ëndrra e xhaxhait” si dhe shkrime me vlerë të madhe publicistike.

Ai u bë i famshëm për krijimin e “heroit të rrugës”, një protagonist i mohuar nga shoqëria dhe në kërkim të shpengimit. Në novelat e tij ai eksploron temat e mëkatit, moralitetit dhe shpengimit të njeriut modern.

V.Rose

Hearts Up EP

Zhanri: Pop/ Rock

Lancimi:  30 Tetor 2015

 

Vienna Rose Dare (e njohur si V.Rose) ka bere muzike qe ne vitin 2007. Perpunimi I saj I fundit qe mban titullin Hearts Up, e gjen artisten duke perfeksionuar stilin e saj pop te muzikes.

Albumi hapet me kengen “Fairy Tale Ending,” e cila tregon se sa eshte permiresuar jeta e saj qe kur Zoti ka hyre ne te. Vokali i saj fluturon gjatë këngës, dhe vërtetësia e kesaj është shumë e dukshme. Kenga optimiste qe e pason eshte “Love Shaped Heart” inkurajon dëgjuesit të cilët mund të jene duke luftuar per te pelqyer atë që shohin në pasqyrë, dhe I nxit te kujdesen me shume per zemren sesa per pamjen e tyre te jashtme. Ne bashkepunim me Derek Minor, tek “Take a Broken Heart” V.Rose taking kalon tek hip hopi. Nderkohe qe kënga ka një mesazh të mrekullueshem në lidhje me shërimin e Perëndisë, tingellon si jashte vendit mes kesaj liste te kengeve pop. Kenga gjithashtu eshte eprseritese, duke u mbështetur në të njëjtën pjesë të vogël të linjave të repuara me pak ndryshim. Kenga e fundit, “Bottom to the Top,” eshte autobiegrafike, ku V.Rose përshkruan fillimet e saj te thjeshta në biznesin e muzikës që çuan në pozicionin e saj aktual. Ajo gjithashtu ju premton fansave se do ju qendroje rrenjeve te saj dhe nuk do te beje kompromis me veten per te fituar. Eshtë një premtim i bukur ai që ajo deshiron të përdorë muzikën e saj për të ndihmuar t’I çojë njerëzit tek Perëndia, dhe jo thjesht per rritjen e saj personale. Muzika është më i ngadalshme, por nxjerr ne pah aftesite e mira vokale te V.Rose.

Me vetem 4 kenge, Hearts Up eshte vetem nej oferte e vogel e asaj qe V.Rose mund te beje. Ky album tregon potencialine  saj te madh. Do te jete interesante per te pare evoluimin e muzikes se saj me nje album te ardhshem te plote.

Vineyard Music

All Things Rise EP  

 

Zhanri: Praise & Worship

Lancimi: 1 Janar 2016

 

VINEYARD Campbellsville eshte pjese e Shoqatës te kishave te Vineyard, SHBA, një komunitet në rritje i 650 kishave  të forta në SH.B.A. dhe 600 kisha te tjera ndërkombëtare. Campbellsville është një komunitet bujqësor që gjithashtu shtëpi një universitet, kështu asambleja jonë është një asamble e me diversitet  të rinjsh dhe të vjetër,  qytetare amerikane dhe vizitorë ndërkombëtarë, dhe për cdo përzierje qe mund t’ju shkoje ndermend. Aty ndihesh si ne shtepi!
Qe ne fillimet e tyre, Vineyard Music ka ekzistuar si nje ze I levizjes ne adhurim te Vineyard. Nga menyra se si ne shkojmë përpara, ne njohim nevojën për të përqafuar një përkufizim të gjerë të adhurimit, dhe për këtë arsye, një hapësirë shumë më të madhe për aktivitetet dhe përpjekjet tona. Ne besojmë se shprehja e koorporatave te adhurimit është bazuar jo vetëm rreth muzikës, por fushat e arteve vizuale dhe mediat, nuk kanë qenë kurrë një fokus i veçantë i shërbimit tonë. By folding these areas into our current ministry vision, Nga fleksibiliteti ne këto fusha në vizionin e tanishem të sherbeses ne mund të veprojmë si një pikë lidhëse dhe katalizator jo vetëm për aspektetet muzikore të kishave tona, por edhe për ata që punojnë me artet vizuale dhe median.

The Rocket Summer lancojne videon mahnitese me titull “Same Air”

The Rocket Summer kane lancuar nej video te re  te titulluar “Same Air,” kenga e pare e albumit ende te patitulluar per 2016.

Pjesa vizuale mahnitese dhe komplekse ne bashkepunim me Bryce Avary (forca krijuese e  The Rocket Summer) bie opermes atmospheres ne te kundert te aktores Hannah Simone (New Girls), qe eshte nje mike personale e Bryce. Videoja mbeshtetet ne simulimet kompjuterike me parametra kryesisht ne ngjyra te ndezura.

“Same Air” I paraprin nje albumi per te cilin Bryce ka thene  se e shtyu “ne menyre kreative me tej se cdonjera nga albumet e tij te meparshme.

Jon Guerra dhe Lauren Smith lancojne videon akustike te kenges ‘Soon’, nje cover I grupit OlD UNITED

Vertical Church Band kane shfaqur gjatë viteve të fundit si nje grup I fuqishem adhuruesish nga Chicagoland, kenge te reja dhe tradicionale per sherbesat e te dielave ne gjithe boten –por kjo nuk do te thote se ata kendojne vetem kenget e veta.

dy prej drejtuersve te adhurimit te grupit  Lauren Smith dhe Jon Guerra (nga ana e tij  nje artist solo) kane lancuar nje onterpretim akusitk te kenges “Soon” te Hillsong UNITED.

Guerra ishte I ngazellyer ta prezantonte kengen per audience e VCB , duke iu shkruar fansave, “Kjo kenge kap ne menyre shume te bukur deshiren e vertete qe eshte ne qender te jetes se besimit: deshira per te qene ne unitet me ate qe do, me ate qe te do ty.”

Christy Nockels

Let It Be Jesus

 

Zhanri: Praise & Worship

Lancimi: 28 prill 2015

Nëse në arena për konferencat e Passion apo në auditoret e Kishës se qytetit Passion ,Christy Nockels është i njohur për udhëheqjen e mijëra  njerezve në adhurim të përzemërt, dhe 28  prilli I vitit te kaluar shënoi lancimin e albumit te saj të parë live te adhurimit, Let It Be Jesus. Regjistruar live në Kishën e Qytetit Passion në Atlanta, album kap një natë plot me lëvdimin e Perëndisë.

Dëshira e Christy është të vazhdojë të shërbyeje dhe te derdhe në të tjerët ashtu si Krishti derdh bekime brenda saj. Duke krijuar nje atmosfere adhurimi dhe nje vend ku audience e saj fokusohet te degjoje ate qe Perendia eshte duke ju folur, Christy është në ekstazë për të sjellë muzikën e saj të re, zemren e saj dhe mesazhin e Hirit në botë. Albumi I saj live Let it Be Jesus është i ngarkuar me këngë te ëmbla dhe adhuruese  qe flasin per te vertetene  fjales se Perendise në zemrat e kulturës së sotme.

Zhyl Vern

Zhyl Vern lindi me 8 shkurt 1828 dhe vdiq me24 mars 1905 ishte një shkrimtar i njohur francez. Ai është konsideruar “babai” i fantashkencës. Është autori i dytë më i përkthyer i të gjitha kohërave,  me 4162 përkthime. Shpikjet e përshkruara në shumë prej librave të tij më të famshëm tashmë janë bërë realitet dhe veprat e tij kanë frymëzuar breza të terë krijuesish e shpikesish.

Zhyl Verni lindi në qytetin e Nantes, në Francën Perendimore. Ai ndoqi hapat e babait të tij dhe filloi studimet për drejtësi në Paris, por i ndërpreu ato për të filluar karrierën e tij si shkrimtar. Ai filloi të bashkëpunonte me botuesin Pierre-Jules Hetzel, i cili e ndihmoi Vernin të publikonte veprat e tij dhe i dha disa këshilla për fushën e letërsisë. Pas suksesit të librave të tij, Zhyl Verni fitoi popullaritet në gjithë botën. Ai u tërhoq nga jeta publike dhe bleu një shtëpi në Amien, një qytet i qetë bregdetar. Këtu ai filloi të rregullonte marrëdhëniet me disa nga anëtaret e familjes me të cilët s`kishte marrëdhënie të mira  si dhe u frymëzua për disa nga kryeveprat e tij. Zhyl Vern vdiq në Amien më 1905 dhe u varros në këtë qytet.

Zhyl Vern ka shkruar 58 romane, por midis veprave të tij më të njohura përmenden:

_”Pesë javë në balonë”

_”Ishulli misterioz”

_”Rreth botës për 80 ditë”

_”20 milje nën det”

_”Aventurat e kapitenit Hateras”

_”Sfinksi i akujve”

­_”Rrezja e gjelbert”

_”Ylli jugor”

_”Arkipelagu në flake”

_”Rrëmbimi i shpikësit”

_”Shkolla e Robinsoneve”

_”Dimërim në akull”

Elizabeth Bishop

Elizabeth Bishop (ka lindur ne 8 shkurt 1911 – dhe ka vdekur ne 6 tetor 1979) ishte poete dhe shkrimtare amerikane e tregimeve të shkurtra. Poete laureate e Shteteve të Bashkuara nga viti 1949 deri 1950, fituese e Çmimit Pulitzer për Poezi në vitin 1956, fituese e Çmimit Kombëtar për Libër, në vitin 1970, dhe fituese e Çmimit Ndërkombëtar Neustadt për Letërsi në vitin 1976.

Elizabeth Bishop e kaloi femijerine me gjysherit ne Great Village, ne Skocine e Re (Kanada), ne nej ambient te qete qe e ka evokuar shpesh ne veprat e saj.

Ne vjeshten e 1929 u fut tek Vassar College, ku ne1933 themeloi me disa mike (mes te cilave shkrimtarja Mary McCarthy) revisten letrare Me shpirt. Ne 1934 njohu poeten Marianne Moore, qe pati influence te madhe ne artine  saj dhe me te cilen shkembeu nder vite një korrespondencë të gjerë (botuar kohët e fundit  me titullin One Art). Ne vazhdim takoi shume poete amerikane, mes te cileve Robert LowellJames Merrill dhe mbi te gjithe Ezra Pound.

Mosha e rritur u karakterizua nga udhetime te shumta ne Europe dhe ne te dyja Amerikat. Ne mes te viteve 30 Bishop ishte ne France, mysafire e nje mike te Vassar College. Ne 1938 bleu një shtëpi në Key West, ne Florida, ku kishte qendruar edhe Ernest Hemingway . Mes viteve 1952 dhe1967 ishte ne Brazil, ku fillimisht shkoi për një vizitë dy-javore. Tutti questi te gjitha keto shperngulje ambienti dhe gjeografike (shpesh te evokuara ne tituj si: Veri dhe jugPyetje udhetimiGjeografia III).

Nderkohe, vepra e saj ishte shperndare ne ambientin letrar te SHBA dhe kishte pasur shume vleresime, mes te cikleve Cmimi Pulitzer per poezine,  qe iu dha në 1956 per permledhjen North & South – A Cold Spring. Pervec punes letrare, Bishop iu dedikua per shume vjet mesimdhenies universitare, ne University of Washington, New York University dhe Massachusetts Institute of Technology. Poezia e saj eshte percaktuar nga Marianne Moore “arkaikisht e re”, nderkohe qe Josif Brodskij ka folur per te si per “Callas te poezise te 900 -tes “. sipas kritikut Randall Jarrell, te gjtiha lirikat e saj «Sjellin te kjo pjese: Une e pashe».