“God Who Moves the Mountains” nga Jaci Velasquez, historia personale mbas këngës

Djali i vogel i ikones se muzikes se krishtere, Jaci Velasquez e frymezoi ta krijonte kete kenge dhe albumin e saj te pare worship.

Trust nga Jaci Velasquez është e mbushur  me këngë melodike dhe adhuruese te cilat flasin te verteten e Fjales se Perendise ne zemren e cultures se sotme. Albumi perfshin kenge origjinale adhurimi dhe regjistrime te reja te disa prej kengeve te preferuara te adhurimit te Jaci, duke perfshire “Great Are You Lord.” Ky eshte albumi i pare i adhurimit nga Velasquez, nje projekt i cili u frymezua nga djali i saj i vogel, Soren.

Nga ana tematike, albumi harton mendueshem ne temat e besimit, dashurise dhe duke pranuar se jeta e besimit nuk është pa probleme, por ka gjithmone nje qellim ne atë vuajtje dhe shpengimi është premtuar. Albumi perfshin kenge fuqizuese rreth fuqise motivuese te dashurise te Perendise. Ja se cfare ka thene gjate nje interviste Jaci rreth kenges “God Who Moves the Mountains,” pjese e ketij albumi:

Historia personale mbas kenges.

Nuk kisha planifikuar te beja nje regjistrim worship dhe as qe kisha menduar  se Perendia po me drejtonte drejt kesaj. Perendia normalisht qe ben ate qe deshiron dhe Ai te flet ne menyren qe je I gatshem ta degjosh dhe te ndjekesh rrugen qe ai deshiron te ndjekesh ti.

Nje nate, djali im i vogel, Soren u zgjua ne mes te nates duke me thirrur. Natyrisht, në skenarin tim të zgjimit nga ora 2:30, ndala dhe thashe, “Po vij.” Kur shkova tek ai, me tha “Mami, pashe dy endrra te keqija. The ne te paren pashed y makina qe po ecnin shume shpejt dhe u perplasen me njera – tjetren.” I thashe se cdo gje ishte ne rregull, se ishte nje enderr e keqe dhe se nuk kishte ndodhur vertet. E pyeta per endrren tjeter. Ai tha, “Ne endrren tjeter Satani po perpiqej ta shkaterronte boten.” Ai eshte me i vogli dhe eshte gjithmone duke menduar dhe degjuar. I thashe, “Do te te them nje sekret, Satani po perpiqet ta shkaterroje boten.” Ai me tha, “Vertet?” Une e pyeta, “E do ti  Jezusin? A eshte Jezusi ne zemren tende? “  Ai u pergjigj “po” dhe une i thashe se nuk kishte perse te kishte frike, sepse ai e nejh Perendine qe leviz malet.

Ne ate moment u kujtova per kengen e cila me ishte derguar per ta kenduar ne kete album. Shkovaq poshte, morra telefonin dhe fillova ta luaja kengen per tim bir. Në heshtjen e errët të dhomës mbylla sytë dhe ngrita duart dhe thjesht munda te ndieja pranine dhe paqen e Perendise ne dhome. Kur isha ne vargun e dyte te kenges, i hapa syte dhe veshtorva ate qe po qante. I tolthashe se nuk kishte perse te frikesohej me. Mengjesin tjeter, Soren Pme pyeti nëse mund ta vija atë këngën e Jezusit që dëgjoi nje natë më parë rrugës për në shkollë. Perëndia e dinte rrugën për të ardhur tek une dhe Ai gjithmonë di të flasë me ne në një mënyrë që ta dëgjojmë dhe të bëjmë atë që Ai thotë.

Vargjet biblike qe permbajnemesazhin e kenges.

 Vajtimet 3:22-24: Éshtė njė hir i Zotit qė nuk jemi shkatėrruar plotėsisht, sepse mėshirat e tij nuk janė mbaruar plotėsisht. Pėrtėriten cdo mėngjes; e madhe ėshtė besnikeria jote. “Zoti ėshtė pjesa ime”, thotė shpirti im, “prandaj do tė kem shpresė tek ai.

Mateu 17:20: Dhe Jezusi u tha atyre: “Prej mosbesimit tuaj; sepse nė tė vėrtetė, unė po ju them, se po tė keni besim sa njė kokėrr sinapi, do t`i thoni kėtij mali: “Zhvendosu nga kėtu atje”, dhe ai do tė zhvendoset; dhe asgjė nuk do tė jetė e pamundshme pėr ju.”

Mateu 19:26: Dhe Jezusi duke pėrqėndruar shikimin mbi ata tha: “Pėr njerėzit kjo ėshtė e pamundur, por pėr Perėndinė cdo gjė ėshtė e mundur.”

Hebrenjve 11:1: ” Dhe besimi ėshtė siguria e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen.”

2 Korintasve 5:7: ” Sepse ecim nėpėrmjet besimit dhe jo nėpėrmjet vizionit.”

Romakeve 4:3: Nė fakt, cfarė thotė Shkrimi? “Por Abrahami i besoi Perėndisė dhe kjo iu numėrua pėr drejtėsi.”

Romakeve 8:28: ” Dhe ne e dimė se tė gjitha gjėra bashkėveprojnė pėr tė mirė pėr ata qė e duan Perėndinė, pėr ata qė janė tė thirrur sipas qėllimit tė tij.”

Mesazhi qe percjell kenga

Ne e njohim Perendine qe leviz malet. Ai ndan detet dhe Ai na do me shume se sa mund ta imagjinojme. Nuk po planifikoja te beja nje album adhurimi sepse zakonisht bej muzike pop te krishtere. Ne ate moment me tim bir, Ai me foli mua dhe femijes tim pikerisht per ate qe kisha nevoje te degjoja, per paqen dhe gezimin dhe per emocionet qe na duhen. Per nje djale te vogel, frika eshte nje mal. Ne jemi të shqetësuar për financat dhe male te tjere ne jeten tone, por per nje 7 vjear ne krevatine tij, frika eshte e vertete. Qe prej asaj nate, ai nuk eshte zgjuar me nga makthet.

Ky album titullohet “Trust” per nje arsye. Marredheniet kerkojne besim. Ti duhet t’I besosh bashkeshortit tend ne cdo gje. Nuk mund te kesh marredhenie pa besim. Ndoshta eshte gjeja me e veshtire prer t’u bere inne marredhenien tone me Perendine.
Une si nene, jam fanatike e kontrollit. Duhet te sigurohem se gjithcka po shkon mire. Ka shume gjera ne jete qe nuk mund t’I kontrollojme. Kur përballem me sfida, si autizmi I djalit tim te madh, I duhet te besoj se Perendia e do djalin tim me shume se sa une. Logjikisht une e di kete, por duhet te besoj se Perendia munhdet dhe do ta beje dhe kjo eshte e veshtire. E di kete, por ndjenja e paqes dhe pjesa tjetër është më e vështira. Lutja ime per djalin tim eshte qe ai te kete nje jete te plote, por te besosh nuk eshte e lehte. Ne të gjithë jemi përballur, kemi hasur ose do të përballemi me diçka ku do të duhet të mbështetemi dhe të kemi besim te Perëndia.

Lirikat:
Ai nuk është i mbyllur, Ai ngatërron
Ai nuk do të japë dorëheqjen, ai rrëfen
Ai nuk është i përmbajtur, dëgjo tingullin

Shkëmbinjtë po bien
Te thyerit po therrasin
Perendine qe leviz malet
Toka po dridhet
Te lodhurit po zgjohen
Per Perendine qe leviz malet

Ai nuk është i befasuar, Ai rrethon
Ai nuk mund te ndalet, Ai te shtang
Ai po afrohet,oh hdegjoje tingullin

Ti thua flisni, dhe ne themi leviz
Dhe Ti thua shiko, cfare mund te besh Ti
Ti thua beso dhe pastaj Ti provon
se Ti je Perendia qe leviz malet


“God Who Moves the Mountains” eshte e frymezuar plotesisht dhe eshte nje kujtim i rendesishem i lutjes te Jaci, “ Ti thua flisni, dhe ne themi leviz, Dhe Ti thua shiko, cfare mund te besh Ti. Ti thua beso dhe pastaj Ti provon, se Ti je Perendia qe leviz malet.” Ne duhet te kemi kete llojbesimi qe Jezusi pershkruan ne Bibel: “Te bekuar jane ata qe nuk me kane pare dhe qe kane besuar.” Si ndjekes te Jezusit, ne e dime se mund t’i besojme Fjales se Perendise. Ne jemi te gjithe ne nje pune ne progres. Ki besim dhe lejoje Perendine “qe t’i beje te gjitha gjerat te bashkeveprojne per mire.” Kalo kohe me Perendine dhe lejoje të të shpengojë dhe të te restauroje.

Jaci ka kenduar nje tjeter himn te madh per kishen qe na kujton që nën forcën tonë, shume male me te cilat do te perballemi do te duken te pamundur, por me Perendine te gjitha gjerat jane te mundura. Eshte e njejta gje me shpetimin. Ne nuk mund ta fitojme Parajsen dhe vetëm duke iu dorëzuar plotësisht Jezusit dhe duke e vendosur të gjithë shpresën tonë tek Ai, mund të shpëtohemi. Si te krishtere, ne mund te shpallim me ze te larte: “ Shkëmbinjtë po bien/ Te thyerit po therrasin/ Perendine qe leviz malet / Toka po dridhet/ Te lodhurit po zgjohen/ Per Perendine qe leviz malet –Ti do ta levizesh kete mal.”