“I Got Saved” nga Selah, historia personale mbas këngës

Todd Smith nga Selah ndan se si kjo kenge perfundoi duke u bere pjese surprize e albumit te tyre te ri ‘Unbreakable’.

Trioja menje karriere te gjate muzikore, Selah lancuan se fundi Unbreakable. Albumi shërben si një shënues në vitin e njëzetë të grupit që nga fillimi i tyre, nje album te shumepritur I cili ndjek ate te 2014-es You Amaze Us, album I cili perfshinte kenge adhurimi si “You Amaze Us” dhe “We Must Not.”

Duke vazhduar në stilin e tyre tradicional,Unbreakable përbëhet nga një përzierje e stileve të këngëve. Ka materiale të sapo-shkruara si “Broken Ladders,” “I Got Saved” dhe “Unbreakable,” se bashku me regjistrime te reja te himneve te vjetra si “In the Sweet By and By,” “Swing Low, Sweet Chariot/I’ll Fly Away” dhe”Leaning on the Everlasting Arms.” Ka edhe këngë moderne adhurimi të bëra në stilin e nënshkrimit të Selah, duke përfshirë një marrëveshje të re të “Jesus Will Still Be There.” Ja se cfare ka thene Todd Smith rreth singellit kryesor “I Got Saved.”

Historia personale mbas kenges.

Në thelb ajo që ndodhi është kjo: gruaja ime Angie është një spikere dhe shkroi nje studim biblik best-selling me titull Seamless. Ajo po fliste ne nje konference grash pro ishte shume e merzitur dhe po kalonte permes nje kohe te erret keshtu qe nuk donte t’i realizonte keto ngjarje. Promotori i kërkoi asaj të vinte dhe I tha se do të donin q eta kioshin aty dhe t’ia linin shërbesen asaj. Ajo shkoi dhe ishte duke u përgatitur për të ndarë dicka, por ndihej e papërshtatshme. Jennie Lee Riddle dhe People & Songs po drejtonin adhurimin. Jennie e takoi Angie per here te pare ne dhomen e zhveshjes. Duke e pare pertoke, ajo vuri duart mbi të dhe u lut duke I dhene Angie forcen per te folur.

Gjate atij sezoni ajo kendoi “I Got Saved,” e cila e transformoi Angie ne ate moment. Ajo e regjistroi kengen ne telefonin e saj per ta luajtur per mua dhe me pyeti nese mund ta benim pjese te albumit tone Unbreakable. Ajo me tha se duhet ta degjonim kete kenge. Mbeta i shtangur kur e degjova dhe nuk kisha qene kaq i emocionuar qe kur degjova per here te pare “You Raise Me Up.” E kuptova menjehere qe ishte e vecante.

Vargjet biblike qe permbajne mesazhin e kenges.

Filipianeve 1:21: ” Sepse pėr mua tė jetuarit ėshtė Krishti dhe tė vdekurit fitim.”

Hebrenjve 10:22: ” Le t`i afrohemi me zemėr tė vėrtetė, me siguri tė plotė besimi, duke i pasur zemrat tona tė lara prej ndėrgjegjės sė ligė dhe trupin tė larė me ujė tė kulluar.”

1 Korintasve 15:3-4: ” Sepse unė ju kam transmetuar para sė gjithash ato qė edhe unė vetė i kam marrė, se Krishti vdiq pėr mėkatet tona sipas Shkrimeve, se u varros dhe u ringjall tė tretėn ditė, sipas Shkrimeve.”

Marku 16:15-16: ” Pastaj u tha atyre: “Dilni nė mbarė botėn dhe i predikoni ungjillin cdo krijese; ai qė beson dhe ėshtė pagėzuar, do tė jetė i shpėtuar; por ai qė nuk ka besuar, do tė jetė i dėnuar.”

Zbulesa 12:11: ” Dhe ata e fituan atė me anė tė gjakut tė Qengjit, dhe me anė tė fjalės sė dėshmisė sė tyre; dhe nuk e deshėn jetėn e tyre deri nė vdekje.”

Cili eshte mesazhi qe percjell kenga?

Ndoqa Allan dhe Amy per kengen dhe ne koken time e dija se kjo kenge ishte nje pergjigje. It Me preku personalisht sepse me kujtonte kohen kur pranova Jezusin, kur isha 5 vjec ne nje kishe te vogel ne qytet ne Michigan, per ate dite dhe per gjithcka qe Ai me ka sjelle qe atehere. Kishte një predikues në një qytet të vogël ku jetonim, ai ndau ungjillin shared the Gospel dhe per mua kishte kuptim. E pranova Krishtin. Kjo kenge me con prapa ne kohe tek ai moment dhe eshte pikerisht kjo ajo qe ne themi kur e kendojme kete kenge ne turne.

Singelli i pare supozohej te ishte “Unbreakable,” por pasi e performuam per here te pare kete kenge pame reagimin e njerezve dhe mund te ndienim nje ndryshim ne atmosfere kur Fryma e Shenjte ishte prezente. Ndryshuam mendim dhe vendosem se ky ishte singelli kryesor. Etiketa dhe menaxheret tane ishin te gjithe dakord.

Ka qene e pabesueshme te kendoje kenget dhe te shihje se si njerezit I pergjigjeshin. Kur ndajme deshmine tone, ne hapim Ungjillin dhe inkurajojmë shenjtorët. Ne deshirojme qe njerezit te perfshihen dhe te ndajne deshmite e tyre se si Jezusi I ka ndryshuar jetet e tyre me hashtagun I Got Saved ne YouTube dhe Facebook.

Lirikat:
Ka një lumë gëzimi
që rrjedh nga venat e Emmanuelit
Ky mëkatar u zhyt poshtë përmbytjes
Dhe u shpëtua

Që atëherë unë ec ne falje
te gjithe fajet e mia jane fshire
zinxhiret e se kaluares
më në fund janë të thyera
Une u shpetova

Jam shfajesuar nga meshira e Jezusit
Jam shfajesuar nga miresia e Perendise  
Jam restauruar dhe jam bere i drejte
Ai mori një pjesë të jetës sime
Une morra Jezusin
Si mund te dua me teper

Nuk kam marre gje tjeter pervecse miresise
e kam provuar dhe riprovuar hirin Tend
Isha kaq i humbur
derisa u rrezova tek kryqi
dhe u shpetova

Dashuria e Perendise
Me dha faljen e Tij
Dashuria e Perendise
nuk do te me lere te jem I njejti
Dashuria e Perendise
me terheq lart
Vullneti i tij është më i fortë
Kjo është arsyeja perse unë u shpëtova


Historite e shpetimit tone lidhen te gjtiha ne menyre te persosur me kengen, siç thuhet në 1Korintasve 9:22: ” E kam bėrė veten time tė dobėt me tė dobėtit, pėr tė fituar tė dobėtit; e kam bėrė veten time gjithcka pėr tė gjithė, qė tė mund tė shpėtoj me cdo mėnyrė disa njerėz.” ” Argumenti i pakundërshtueshëm” qe ne kemi si besimtare eshte te ndarit e historive tona te hirit . Kjo kenge feston diten kur ne u shpetuam nga mekatet tona, gje qe I ben degjuesit te reflektojne dhe te festojne eksperiencen  e tyre te shpetimit. Kjo kenge ka te beje me Shpetimtarin tone, Jezusin, I cili u ngrit nga varri.

Deshmia ime eshte qe mesazhi biblik mbas kenges qe kam degjuar ne debutimin e kengeve te albumit nga Jars of Clay më bëne të kërkoja lidhjen biblike me fjalët e këngëve si “Liquid,” “Love Song for a Savior” dhe “Worlds Apart.” Kjo me beri t’i shkoja për herë të parë me thelle Fjales se Perendise  në mesin e të njëzetave, duke u rritur me më shumë besim të bazuar në vepra dhe duke mos u mbështetur vetëm te Jezusi për shpëtimin tim. Procesi i transformimit perfshin degjimin e cdo lloji muzike te krishtere dhe une u shpetovas ne 1999 kur thashe lutjen e faljen se mekatit pasi degjova deshmine e nje artisti ne fund te nje  albumi te krishtere ku artisti me ftonte t’I bashkohesha atij, per te cilen i jam perjetesisht mirenjohes.

shpresoj qe keto fjale te miat devocionale mbi kengen do t’i inkurajojne njerezit dhe do te ndikojne ecjen individuale me Krishtin, ose ndoshta edhe t’i drejtojne njerezit tek Krishti nese ende nuk e kane marre vendimin e tyre. Ne nuk mund ta fitojme Parajsen; vetem permes dorezimin total tek Jezusi dhe vendosjes te te gjitha shpresave tona ne Te ne mund te shpetohemi. Si te krishtere, ne mund te shpallim te gjithe me ze te larte: “ Jam shfajesuar nga meshira e Jezusit, Jam shfajesuar nga miresia e Perendise, Jam restauruar dhe jam bere I drejte, Ai mori një pjesë të jetës sime, Une morra Jezusin
Si mund te dua me teper?