Krishtlindje 2016: Top Songs nga ekipi i NRT

0
125

Stafi i New ReleaseToday bashkon forcat per te ndare me ju 12 kenget e tyre te preferuara  te sezonit festiv.

Cdo vit ne kete periudhe kemi aq shume kenge te reja Krishtlindjeje nga artistet tane te preferuar, dhe ne keto moment do te prezantojme disa prej me te preferuarat nga kenget e reja te Krishtlindjeas te ketij sezoni.

1. “Glory (Let There Be Peace)” nga Matt Maher (Lavdi, le te kete paqe)

Adhurimi I Krishtlindjes eshte nje nga pjeset e mia te preferuara te sezonit. Ka dicka shume te vecante ne kombinimin e bukurise te pabesueshme te ketij sezoni dhe adhurimit plot respekt teZotit. Kenga e re e Matt Maher-it “Lavdi”, do te je te nje shtese shume e bukur per cdo liste kengeshKrishtlindjeje dhe eshte nje nga kandidadet me te besueshem per kengen me te mire te Krishtlindjes te lancuar kete vit.
Si me cdo kenge te mire Krishtlindjeje, fokusi eshte plotesisht ne lindjen e Jezusit ne grazhd dhe arsyet perse ai erdhi: Qe te fliste per ata qe nuk kishin ze, te sillte shprese per te pashpreset, te na mblidhte bashke ne dashuri dhe per paqe per te gjithe ne. Eshte nje mesazhqe I tejkalon kufijte e kohes dhe eshte shume aktual edhe sot. Kenga ngrihet me nje kor te bukur qe eshte ekuivalenti muzikor I nje psheretime te rende e te thelle per te cilen ne te gjithe kemi nevoje ne fund te nje dite te gjate, te lodhshme e plot stres”Mos ki frike / Dashuria e tij eshte aq e forte sa te na shpetoje/ Asgje s’mund ta pengoje/ Dashuria e tij eshte aq e forte sa te na drejtoje.

Kaq e thjeshte eshte dashuria e Zotit/ Dashuri.Nuk ka ndonje motiv tjeter.Dhe ne nje kohe kur gjithcka qe bejme duket sikur e bejme per te mos zhgenjyer te tjeret, eshte bukur te kendosh per nje dashuri te pakushtezuar. Plus ka edhe zilka krishtlindjesh.

– Kevin McNeese, Founder/President

 1. “Glorious” nga for KING & COUNTRY (I lavdishem)

  Vellezerit Smallbone qe drejtojne for KING & COUNTRY kane nje menyre te vecante te te prezantuarit te gjerave familiare dhe te aksesueshme qe njekohesisht te shokon dhe te terheq drejt dickaje te re. Ata qe mendojne se mund ta njohin menjehere tingullin e vecante te for KING & COUNTRY’ do te coroditen pak me singling e ri te Krishtlindjeve ‘Glorious”. Ka me teper elemente elektronike, falsetto-ja I Lukes tingellon me fort dhe me qarte sec e kemi degjuar me pare nderkohe qe Joel-I vjen me nje kor te forte “ Ai eshte akordi I cdo kenge qe jemi lindur te kendojme/ Ai eshte ritmi I zemres tende , pra leri rrahjet te fillojne/ Eshte kaq I lavdishem I lavdishem, I lavdishem eshte zoti me ne” Kjo kenge eshte adhuruese pa qene klishe, modern por jo e paaksesueshme, dhe nje oferte shume e nevojshme krishtlindjesh.

– Marcus Hathcock, Executive Editor

 1.  “God With Us” nga We Are Messengers

  “God With Us” I We Are Messengers’ eshte nje kenge per zemra te lenduara ne kete sezon Krishtlindjesh. Edhe pse Krishtlindjet pritet te jene nje kohe e gezueshme per te festuar, per disa behet nje kohe e veshtire qe I ben te ndihemn vetem dhe vepron sin je rikujtim I humbjeve. Kjo kenge e prek kete subject delikat shume bukur, me zerin emocional te Darren dhe korin e forte qe I drejton degjuesit tek shpresa e Krishtlindjes: Emanuel, Zot me ne gjithm one. Nderkohe qe mesazhi eshte perfekt per sezonin e Krishtlindjeve, nuk eshte nje kenge qe tingellon shume si kenge krishtlindjesh dhe mund te shijohet gjate gjithe vitit sepse permban nje te vertete pa kohe: “Ai eshte me ne gjithmone, ne gezimin dhe ne dhimbjen tone/ ne mesanten e vetmuar, vazhdo te shohesh lart/ Dashuria ka erdhur / Zoti me ne.”

– Caitlin Lassiter, News Curator

 1. “Light of the World” nga Lauren Daigle

  Lauren Daigle eshte bere shume shpejt nje nga emrat me te mirenjohur ne muziken e krishtere, me albumin e saj debutuesHow Can It Be(Si mund te Jete) filloi nje ngritje eksponenciale dhe fitoi nje mundesi per te mbushur arenat me zerin e saj mahnites. Por per albumin e saj te ri te Krishlindjeve Lauren eshte kthyer ne rrenjet e saj ne New Orleans. Rezultati I kesaj eshte nje experience shume me personale dhe intime e nje nga zerave me te medhenj te muzikes se krishtere. Teksti eshte shume I forte dhe bashkon dhimbjen me zemren adhuruese: “Ai eshte kenga per vuajtjen, ai eshte messiah/ Princi I paqes ka erdhur, ai ka erdhur, Emanuel/ Lavdi drites se botes” Degjuesit do e shijojne zerin e Lauren Deigle’s ne nje menyre krejt te re ne kete kenge.

– Mary Nikkel, Associate Editor

 1. “Little Drummer Boy” nga Peter Hollens

  OK, me pelqen shume a cappella. Eshte e vertete. Kam kenduar ne nje grup kur isha ne kolegj dhe kam kenduar me nje fare Z. Peter Hollens. Pervec lidhjes se dukshme personale qe kam me kete kengetar te talentuar dhe yll te Youtube-it, une jam nje fan shume I madh I versionit te tij a capella te kenges “Little Drumer Boy” kenduar se bashku me nje tjeter yll te a capella ne youtube, Mike Tompkins. Pa bateri, perkusionet vokale dhe zhurmat me duar mbajne ritmin—ka kaq shume per te pelqyer ne kete version gjenial te kenges klasike qe tregon historine e nje djaloshi te vogel me daulle, dhurata e te cilit per Jezusin eshte tju bjere atyre. Ka disa akorde te mrekullueshme jazzyThere are some awesome jazzy pergjate kenges. Ne nje varg ne vecanti, ne ate mbi Marine ka bile edhe nje reference te kenges “Mary, Did You Know?”(Mari a e dije?)).

– Marcus Hathcock, Executive Editor

 1. “The Song of Christmas” nga NewSong

  Shume nga ne humbasin ne shopping, ne mbledhje familjare, ne festa pune – ne vend qe te fokusohemi ne domethenien e vertete te Krishtlindjes: lindjen e Zotit dhe te shpetimarit tone Jezu Krishtit. Kenga e re e adhurimit The Song of Christmas”eshte emocionalisht shume e fuqishme dhe e terheq degjuesin drejt kuptimit te vertete te Krishtlindjes: fillimin e shpetimit per ne, fillimin e fundit per Satan-in. “The Song of Christmas” tregon respekt dhe perulje per Zotin tone – dicka qe ne duhet te mbajme ne mendje mire ne kete sezon feste.  – Staff Writer PhillFeltham

 1. “Joy to the World” nga Canton Juncton

  Lajmi me I mire ne bote gjendet duke luajtur nje shkalle te thjeshte ne piano. Versioni i”Joy to the World” ngaThe Canton Junction eshte njekohesisht klasik dhe I fresket, tradicional dhe me dicka te re. Me pelqejne shume menyrat qe ata gjejne per te shfaqur lindjen e Jezusit: Gezim. Ne nje sezon kur mbushesh me kaq shume gjera materiale dhe ndonjehere kerkon per me shume ,mos harro se Zoti ka erdhur. Ka dicka per te festuar.

– Staff Writer Sarah Bassett

 1.  “Shine So Bright” nga Salt of the Sound

  “Shine So Bright” eshte nje nga 6 kenget meditative ne projektin e fundit te Salt of the Sound. Me tonalitete zilesh qe ngjasojne me melodine misterioze te “Carol of the Bells”, kjo kenge nga cifti Suedez Ben dhe Anita Tallow eshte mbi Driten e Botes qe vjen tek ne. Me nje tingull qe perzjen ritmet elektonike me rezonancen Keltike te Enyas dhe unisonin qe degjon tek Of Monsters and Men, kjo kenge perfaqeson nje eksperience qe eshte ne te njejten kohe relaksuese dhe cerebrale. Nje nga pjeset e mia te preferuara eshte: A do te ndricoje serish drita ne erresire? Kur e shoh, une e le te hyje,/ Ti do te jesh drita e diellit dhe une do te jem hena/Per te reflektuar driten tende/, po une do shkelqej kaq shume per ty.

– Marcus Hathcock, Executive Editor

 1. “Christmas is Here” nga JJ Heller

  Vajza ime me e vogel Bethany, eshte 10 vjec dhe ka ate besimin feminor qe Zoti na sfidon te kemi. Si baba I tre vajzave te reja, Une duhet t’i drejtoj ato tek Ati yne qiellor. Ne mund te bejme me shume se bashku duke u mbeshtetur tek Zoti sesa duke u perpjekur t’ I zgjidhim sfidat e jetes te vetem. Jeta eshte e rremujshme dhekenga e JJ Heller “Christmas is Here” eshte me te vertete nje kenge per te festuar gezimin e ardhjes se Jezusit dhe te jetuarit te tij midis nesh si Emanuel. Zoti me ne.

  Si te krishtere, nje nga pasojat e lindjes me te rendesishme ne historine e botes qe shohim dhe na shokon, jane celebrimet komerciale perreth nesh. Cfare kemi nevoje te mbajme mend eshte“ qe te mos konformohemi me boten”. Ne duhet te kendojme “Gloria” (lavdi) dhe te festojme lindjen e Mbretit dheShpetimtarit tone. Kenga shpreh shpresen e bekuar te shpetimtarit tone Jezusit: “Drite ne erresire, shprese per te pashpreset, Dashuria e tij nuk do te venitet kurre, Parajsa erdhi poshte ne toke, Per te na mjekuar plaget dhe per te na fshire lotet” Kerkojini Zotit Jezus te shohe ne zemeren tuaj dhe t ‘ju lejoje ta pranoni si femijen e mrekullueshem qe eshte.

– Kevin Davis, Lead Contributor

 1.  “Come To Save Us” nga All Sons & Daughters

  Melodia qetesuese dhe teksti I thjeshte I “Come To Save Us” All Sons & Daughters’ e ben nje shtese te mrekuellueshme per playlisten time te Krishtlindjes. Perfekte per te kaluar nje Krishtlindje te qete ne shtepi, Leslie Jordan dhe David Leonard bejne ate cfare dine te bejne me mire, “Ti je shpresa midis nesh/ Ti je paqja qe na bashkon/ Ti ke ardhur te na shpetosh, Zot” Eshte nje rikujtese shume e nevojshme e arsyes te vertete te sezonit: Plani shpengues I Zotit nepermjet lindjes teJezusit dhe sakrifices se Tij ne kryq. Ne mes te gjithe impenjimeve te sezonit te ngarkuarte Krishtlindjes, kjo kenge me ndihmon t efokusohem ne cfare ka me te vertete rendesi. Le te mos harrojme asnjehere femijen ne grazzhd

– Micah Garnett, Publicity Manager

 1. “Have Yourself a Merry Little Christmas” nga Hannah Kerr

  “Have Yourself a Merry Little Christmas” eshte nje kenget klasike qe personifikon mbledhjet familjare.Versioni i duhur i kesaj kenge mund ta mbushe degjuesin me shpirtin e Krishtlindjes dhe te na ktheje kujtime te Krishtlindjeve te kaluara. Per mendimin tim, kjo kenge nuk eshte shume e hapur per interpretime muzikore, remikse, apo te ashtuquajtura versione te reja. Versioni I Hannah Kerr, respekton tingullin klasik te kenges dhe permbush qellimin e kenges: te mbushe degjuesin me shpirtin e Krishtlindjes. – Staff Writer Phill Feltham

 

12. “A Big Ole Texas Christmas” nga Canton Junction

Canton Junction ju uron te gjitheve perreth globit “NjeKrishtlindje te madheTexane”. Teksasi njihet per faktin se ka gjerat me te medha, atehere pse jo edhe Krishtlindjen? A Big Ole Texas Christmas” eshte nje celebrim ritmik I sezonit. Eshte si nje cizme e madhe krishtlindjesh, si nje kartoline qe ndan zemren e Canton Junction per degjuesit ne kete sezon feste.

NO COMMENTS